>

Lenovo ThinkPad X1 Carbon – test wydajnego Ultrabooka z 3G

Lenovo ThinkPad X1 Carbon to wysokiej klasy Ultrabook zbudowany na bazie wydajnego procesora Intel Core i5-3427U. Ponadto znajdziemy tutaj matowy ekran o podwyższonej rozdzielczości i wbudowany modem 3G, a wszystkie podzespoły zamknięto w smukłej i wytrzymałej obudowie wzmocnionej włóknem szklanym.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon / fot. mobiManiaK.pl

Recenzowany sprzęt jest jednym z droższych notebooków w ofercie chińskiego producenta. Postanowiliśmy sprawdzić, na co możecie liczyć decydując się na jego zakup. Poznajcie naszą opinię o ThinkPad X1 Carbon.

Budowa / jakość wykonania

Carbon to ThinkPad w każdym calu.

Z jednej strony długa tradycja wzornicza, której korzenie sięgają jeszcze maszyn produkowanych pod szyldem IBM. Z drugiej – rosnące zapotrzebowanie na ultrasmukłe maszyny, projektowane na wzór lekkich komputerów serii Macbook. Jak wyjść z tego impasu? Lenovo wybrało drogę kompromisu. Najnowszy X1 to ThinkPad w każdym calu – solidnie wykonany, zbudowany z materiałów dobrej jakości i praktycznie pozbawiony wzorniczych wodotrysków. Jednocześnie jest to notebook lekki, bo przy wymiarach 331 x 226 x 18,9 mm waży tylko 1,6 kg, a smukłość maszyny podkreśla specyficzna, nachylona ku przodowi sylwetka.

W przeciwieństwie do maszyn Apple, obudowa X1 Carbon nie jest typu unibody – tworzy ją kilka komponentów, wykonanych z różnych materiałów: głównie stopu magnezu i aluminium, z domieszką włókna szklanego i wykończeniem z tworzywa sztucznego. Choć na pierwszy rzut oka taka kombinacja nie sprawia wrażenia godnej zaufania, to w praktyce obudowa notebooka cechuje się dużą odpornością na wypaczenie i uszkodzenie. Podkreśla to zresztą sam producent, reklamując Ultrabooka jako mocniejszą, wytrzymalszą i lepszą wersję Macbooka.

Wizualnie notebook prezentuje się dobrze. Wszystkie elementy konstrukcyjne – począwszy od jednostki zasadniczej, na ramce ekranu kończąc – wykończono w matowej czerni. Pokrywa wspiera się na dwóch mocnych zawiasach, pozwalających na odchylenie ekranu do blisko 180 stopni, co pozwala wygodnie korzystać z maszyny w każdych warunkach. Aby dostać się do wnętrza komputera niezbędny będzie kompletny demontaż – należy usunąć śruby ze spodniej części obudowy, po czym zdjąć klawiaturę.

[nggallery id=116 template=techmaniak]

Dostępne porty rozdzielono na dwie boczne listwy – na prawą stronę trafiło gniazdo USB w standardzie 3.0, Mini DisplayPort, złącze audio (combo słuchawki + mikrofon)) i czytnik kart SD, podczas gdy na lewej listwie znalazło się miejsce dla jednego portu USB w standardzie 2.0 (za to z funkcją ładowania), złącza ładowarki i przełącznika łączności bezprzewodowej. Całość uzupełnia zatoka kart SIM, ulokowana na tyle maszyny. Zestaw oszczędny, za to rozmieszczenie portów bardzo dobre – i lewo- i praworęczne osoby będą z X1 zadowolone.

Akumulator

Akumulator wytrzyma do 160 minut serfowania po sieci z włączonym 3G.

Akumulator 45 Wh zamontowany został wewnątrz obudowy – w testach (przy ustawieniu jasności ekranu na 50%) uzyskaliśmy następujące wyniki.

Wydajność akumulatora nie jest specjalnie imponująca – dużo lepiej wypada pod tym względem choćby niedawno przez nas testowany Lenovo ThinkPad T430u – ale z uwagi na nieduże gabaryty, można na to przymknąć oko. Do komputera dołączono nieduży zasilacz, który umożliwia naładowanie włączonej maszyny (od 6% do 99%) w zaledwie 1 godzinę i 14 minut.

Temperatura / hałas / wyposażenie

Pod obciążeniem ThinkPad X1 Carbon zamienia się w patelnię.

Smukła sylwetka, gęsto upakowane podzespoły i lubiący wysokie temperatury procesor generacji Ivy Bridge – to kombinacja, która zwiastuje problemy na polu skutecznego chłodzenia. I tak też jest w rzeczywistości. Pod obciążeniem temperatura na CPU sięga 89-90 stopni C i choć problemów ze stabilnością działania nie zanotowaliśmy, to komfort pracy z maszyną był niski – wszystko przez fakt, że obudowa w spodniej części bywa tak gorąca, że dłuższe trzymanie komputera na kolanach jest niewskazane. Hałas generowany przez aktywny system chłodzenia jest zauważalny (około 35 dB), ale z racji niskiej barwy dźwięku, nie przeszkadza w pracy z maszyną.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon / fot. mobiManiaK.pl

Jak na Ultrabooka z wysokiej półki przystało, ThinkPad X1 Carbon wyposażony został w bardzo wydajny dysk marki SanDisk. Model o sygnaturze SD5SG2256G1052E (zbliżony do układu zainstalowanego w ASUS TAICHI 21) oferuje 256 GB, co w zupełności wystarczy nie tylko do sprawnej pracy systemu, ale i aplikacji użytkownika.

Głośniki prezentują poziom przeciętny – jak to w maszynach mobilnych bywa, basów nie ma, za to wysokie i średnie tony są akceptowalne. Do zestawu producent dorzucił czytnik linii papilarnych, kamerkę HD oraz dobrej klasy mikrofon, co docenią wszyscy miłośnicy komunikatorów. W kwestii modułów sieciowych liczyć możemy na bezprzewodową łączność zapewnioną przez duet Intel Centrino Advanced-N 6205S AGN (czyli WiFi w standardzie 802.11 a/b/g/n i Bluetooth 4.0) oraz Ericsson H5321 gw (modem 3G oferujący również wsparcie dla sieci Aero2). Warto dodać, że oba układy pracują bardzo stabilnie – to szczególnie istotne w wypadku modemu 3G. Ten ostatni pozwala łączyć się z siecią nawet w miejscach, w których smartfony się poddają.

[nggallery id=118 template=techmaniak]

Testowy egzemplarz pracował pod kontrolą systemu Windows 7 Professional 64 Bit. Lenovo znane jest z dorzucania rozbudowanych pakietów własnych aplikacji, a X1 Carbon jest tego najlepszym dowodem – wraz z systemem otrzymujemy między innymi wirtualną chmurę i bogaty zestaw narzędzi systemowych, w tym również świetny program do zarządzania łącznością bezprzewodową.

Ekran / klawiatura / gładzik

W notebooku tej klasy spodziewaliśmy się lepszego ekranu.

[nggallery id=120 template=techmaniak]

Ultrabooki z najwyższej półki z reguły wyposażane są w dobrej jakości ekrany oparte o matrycę IPS i cechujące się wysoką rozdzielczością. Te warunki X1 Carbon spełnia tylko połowicznie. Chiński producent postawił na pokryty matową powłoką 14-calowy wyświetlacz zbudowany w oparciu o matrycę TN (sygnatura LP140WD2-TLE2), oferujący rozdzielczość 1 600 x 900 pikseli. Maksymalna jasność wyświetlacza (dla komputera podpiętego do sieci elektrycznej) wynosi aż 350 cd/m2, co w połączeniu z matową powłoką pozwala komfortowo pracować nawet w bardzo mocno oświetlonych pomieszczeniach. Po przejściu na zasilanie bateryjne jasność utrzymuje się na nominalnym poziomie, co nie jest wcale takie powszechne. Nieco gorzej wypada równomierność podświetlenia – różnica między skrajnymi punktami wynosi w sumie około 14%, ale nadal utrzymuje się w akceptowalnych graniach. Warto też wspomnieć o tym, że jasność ekranu przy minimalnej sile podświetlenia (1%) wynosi 11 cd/m2.

[nggallery id=122 template=techmaniak]

Matryce TN nie słyną z szerokich kątów widzenia – deformacja kolorów jest widoczna przy odchyleniu w każdą stronę, ale w płaszczyźnie poziomej rzadko kiedy bywa problemem. Osoby zajmujące się obrabianiem zdjęć powinny zwrócić uwagę na rozkład krzywych barw – odchylenie niebieskiej linii oznacza, że kolory wyświetlane na ekranie będą lekko ocieplone.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon / fot. mobiManiaK.pl

Jak każe tradycja, podświetlana klawiatura i TrackPoint to mocne punkty notebooka.

Ultrabooka wyposażono w klawiaturę typu wyspowego z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Bloku alfanumerycznego nie znajdziemy, a segment strzałek dostawiono do bloku zasadniczego. Płytę klawiatury ulokowano w specjalnie przygotowanej niszy. Klawisze są profilowane, zaokrąglone i lekko chropowate – cechują się głębokim skokiem, z rewelacyjnie ustawionym poziomem oporu. Do tego producent dorzucił podświetlenie. Całość tworzy bardzo dobrą i godną polecenia kombinację. Gładzik jest duży i wygodny – płytkę dotykową zintegrowano z przyciskami odpowiadającymi za lewy i prawy przycisk myszy.

[nggallery id=124 template=techmaniak]

Poza standardowym zestawem klawiatura + gładzik, do dyspozycji mamy również słynny TrackPoint, czyli specjalny manipulator w postaci czerwonego grzybka, ulokowany między klawiszami B, H i G. Pozwala on na szybką i precyzją nawigację po dokumentach i stronach internetowych, a w połączeniu z dwoma dodatkowymi przyciskami ulokowanymi zaraz pod klawiszem Space, jest bardzo funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnego gładzika.

Wydajność

X1 Carbon to mocny zawodnik w swojej klasie.

Testowany egzemplarz oparty został na sprawdzonym, wydajnym mobilnym procesorze generacji Ivy Bridge – Intel Core i5-3427U o taktowaniu 1,80 GHz (TDP 17W, 3 MB cache) – wspieranym przez 8 GB pamięci RAM na kościach DDR3 (1 333 MHz) oraz zintegrowany GPU Intel HD Graphics 4000. To solidna kombinacja zaprojektowana z myślą o pracy, nie o rozrywce.

1. Multimedia
W trakcie testów sprawdziliśmy pliki multimedialne o następującej charakterystyce:

  • mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
  • mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
  • mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
  • mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
  • mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
  • mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
  • mkv, 1080p, h264, 40mbps.

Każdy z plików został odtworzony bez problemów.

2. Wydajność w pracy

3. Wydajność w grach
Lenovo ThinkPad X1 Carbon to notebook do pracy, stąd też graczom maszyna może zaoferować jedynie zintegrowany układ Intel HD Graphics 4000, który sprawdzi się wyłącznie w prostszych i mniej wymagających grach.

Podsumowanie, ocena i opinia

ThinkPad X1 Carbon to dobry Ultrabook, ale do ideału jeszcze sporo brakuje.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon zdecydowanie nie jest maszyną dla każdego. To sprzęt zaprojektowany z myślą o konkretnej, ale wąskiej grupie odbiorców – użytkownikach poszukujących wydajnego, lekkiego, ale przede wszystkim solidnego i niezawodnego komputera do pracy. Matowa matryca, wbudowany modem 3G i świetna klawiatura to kluczowe zalety tej konstrukcji. Czy to wystarczy? Na to pytanie odpowiedzieć musicie już sobie sami.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
  • WYPOSAŻENIE8
  • CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU6
  • MOBILNOŚĆ9
  • TEMPERATURA / HAŁAS4
  • EKRAN8
  • KLAWIATURA / TOUCHPAD10
  • WYDAJNOŚĆ W GRACH4
  • WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH9

Lenovo ThinkCentre X1

Ocena końcowa testu: 7.4

ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania;
  • Wytrzymała obudowa;
  • Szeroki kąt odchylenia pokrywy;
  • Modem 3G i moduł GPS;
  • Dobry mikrofon;
  • Jasny ekran, matowa powłoka;
  • Przydatne oprogramowanie;
  • Bardzo wygodna klawiatura i TrackPoint;
  • Krótki czas ładowania akumulatora;
  • Wydajne podzespoły (praca z aplikacjami).
WADY
  • Słabe kąty widzenia ekranu;
  • Wysoka temperatura procesora i obudowy;
  • Skromny zestaw portów.

Alternatywna propozycja

Lenovo ThinkPad X1 Carbon to udany Ultrabook, ale jeżeli szukacie komputera jeszcze bardziej mobilnego, zerknijcie na model ASUS UX21A, wyposażony w nieduży ekran IPS, oferujący rozdzielczość Full HD. Interesującym wyborem może być również stylowy Acer Aspire S7-391 – jeden z najładniejszych Ultrabooków na rynku. Recenzje obu modeli znajdziecie na łamach blogów grupy techManiaK.pl

Szymon Marcjanek

Komentarze