>

Wyrażenie laptop gamingowy to dzisiaj już nie oksymoron. Coś, co jeszcze przed dekadą wydawało się pomysłem rodem z filmu science-fiction, teraz jest równie powszechne, co odbieranie poczty elektronicznej ze smartfona. Większość liczących się na rynku producentów ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model notebooka dla graczy. Jak nie pogubić się w gąszczu nowinek? Co dla maniaka gier komputerowych powinien być najważniejsze?

fot. lassedesignen, Fotolia.com

Dobry laptop gamingowy to taki, który zapewni nam wiele niezapomnianych chwil przy grach komputerowych, w które damy się wciągnąć. Sprzęt spełni swoje zadanie, jeżeli uruchomione na nim gry będą działać szybko, płynnie i bez wrażenia nadmiernej teatralności. Na szczęście, technologia poszła już tak daleko do przodu, że oferowana przez gry komputerowe grafika wykracza poza granice sztuczności, miesza się z rzeczywistością. Fotorealizm to cecha, która coraz częściej pojawia się w opisach nowo pojawiających się gier komputerowych. Aby udźwignąć ciężar oczekiwań graczy, laptop gamingowy musi mieć odpowiednie podzespoły. Na jakie elementy szczególnie warto zwrócić uwagę, a które można pominąć?

Ekran

Full HD to podstawa. Większość nowoczesnych laptopów gamingowych oferuje tę rozdzielczość w standardzie, choć w nieco starszych konstrukcjach wciąż możemy znaleźć ekrany 1366 x 768 pikseli lub 1600 x 900 pikseli. Ekran jest jednym z ważniejszych elementów każdego komputera mobilnego, a w szczególności takiego, stworzonego z myślą o graczach. Obecnie sprzedawane laptopy dla graczy są zaopatrzone w naprawdę znakomite matryce – którego z nich nie wybierzemy, powinniśmy być zadowoleni.

XNOTE P370EM / fot. mobiManiaK.pl

Poza dużą rozdzielczością, dobre ekrany laptopów gamingowych powinien cechować wysoki poziom jasności, równomierne podświetlenie i dobre odwzorowanie barw. Większość maszyn obecnie sprzedawanych spełnia narzucone kryteria, co potwierdza, że producenci laptopów gamingowych zdecydowanie polepszyli się na przestrzeni lat pod każdym względem.

Twardym orzechem do zgryzienia może być również przekątna ekranu. Niektóre laptopy dla graczy mają 15,6, inne 17,3 cali. To, którą z nich uznamy za „właściwszą” jest kwestią indywidualnych preferencji, zwłaszcza że Full HD (1920 x 1080 pikseli) zapewnia już tak duże zagęszczenie pikseli, że nie sposób dostrzec ich gołym okiem.

Użytkownicy, którzy planują korzystać z laptopa pod gołym niebem, powinni rozważyć wybór matowej matrycy – błyszczący ekran stanowi magnes na kurz i odciski palców. Parametrem matrycy, który gra istotną rolę w jej czytelności w intensywnym świetle dziennym jest luminancja ekranu. Laptopy gamingowe z wyższej półki mogą pochwalić się naprawdę świetnymi wynikami. Bezsprzecznym liderem na polskim rynku jest Clevo P150EM z 436 cd/m2, którego bratem bliźniakiem jest testowany przez nas jakiś czas temu XNOTE P370EM.

Wydajność

W laptopach do gier trudno spodziewać się przeciętnych, a tym bardziej słabych podzespołów. Ponieważ to właśnie procesor jest sercem każdego laptopa, nie tylko gamingowego, te najpotężniejsze muszą dysponować ponadprzeciętnymi jednostkami. Warunkuje to również cena notebooków gamingowych, która do najniższych nie należy. Wśród najmocniejszych modeli sprzedawanych na polskim rynku prym wiodą procesory Intel Core i7-3740QM, Intel Core i7-3732QM i Intel Core i7-3630QM. Użytkownicy dysponujący trochę mniejszym budżetem bez problemu kupią maszyny napędzane układami Intel Core i5-3230M. Jest to wystarczający procesor do płynnej obsługi większości najnowszych gier komputerowych. W połączeniu z odpowiednią ilością pamięci RAM – w laptopach gamingowych obecna podstawa to 8 GB – i dobrze zoptymalizowanym systemem operacyjnym, nasz komputer poradzi sobie z każdym zadaniem. Laptopem z seryjnie montowaną największą ilością pamięci RAM na polskim rynku jest Clevo P370EM – ma aż 32 GB.

ASUS G75VW / fot. mobiManiaK.pl

Asus G75VW

od: 4.299 zł »

Prawdopodobnie najważniejszym elementem, który wpływa na komfortowe granie na laptopie, jest karta graficzna. Jest jak dusza komputera, bo bez niej każda gra będzie tylko zbiorem niepołączonych pikseli. Najmocniejszą kartą graficzną montowaną seryjnie w laptopach gamingowych jest układ podwójny AMD Radeon HD 7970M CrossFire. Laptopem z seryjnie montowaną taką jednostką jest wspomniany już wcześniej Clevo P370EM. Niemal połowę mniej punktów w testach syntetycznymi benchmarkami zyskuje NVIDIA GeForce GTX 680M, który i tak jest potężną kartą graficzną, na którym większość nowych gier będzie działać bez jakichkolwiek przycięć.

Warto pamiętać, że wszystkie karty graficzne montowane w laptopach gamingowych – nawet NVIDIA GT 650M czy GT 730M w nieco tańszych maszynach – są bardzo dobrymi układami. Granie w Assassin’s Creed IV: Black Flag na laptopie z taką grafiką to czysta przyjemność.

Dysk twardy

Wydawać by się mogło, że dysk twardy oraz jego rodzaj, nie powinien być istotny dla dobrego laptopa gamingowego. Nic bardziej mylnego. Miejsce, w którym przechowujemy prywatne dane oraz zainstalowane gry, powinno być odpowiednio przygotowane do pracy. Dostępne na rynku maszyny są albo wyposażone w magnetyczne dyski HDD, albo hybrydowe układy SSD + HDD. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem, warto zdecydować się na tę drugą opcję.

Różnica w szybkości między klasycznymi dyskami twardymi a układami hybrydowymi jest ogromna. Dyski hybrydowe znacząco poprawiają płynność pracy, szybsze uruchamianie oraz bardziej komfortowe działanie komputera, nawet 3-krotnie. Najszybciej działającymi dyskami hybrydowymi na polskim rynku mogą pochwalić się laptopy Clevo P370EM, Clevo W110ER i ASUS G75VW.

Peryferia

Dobry laptop gamingowy musi mieć wygodną i ergonomiczną klawiaturę. Za najlepsze na rynku są uważane klawiatury SteelSeries, które można znaleźć choćby w laptopach Alienware. Solidna klawiatura jest o tyle istotna, że podczas zaawansowanych rozgrywek, jest wytrzymałość często będzie testowana przez palce użytkownika. Standardem w większości laptopów gamingowych jest podświetlenie przycisków, co umożliwia komfortowe granie nawet (a właściwie – szczególnie) przy zgaszonym świetle.

Laptopy największych firm generalnie bardzo dobrze wypadają pod kątem wyposażenia w złącza komunikacyjne. Porty USB 3.0, HDMI, czytniki kart pamięci – to podstawowe wyposażenie każdego nowoczesnego laptopa – nie zabraknie go także w maszynie dla gracza. Przed zakupem warto sprawdzić ich rozmieszczenie, gdyż w niektórych modelach różne porty są zbyt blisko siebie, co utrudnia komfortowe korzystanie z nich. Szczególnie przydatne jest HDMI, dzięki któremu obraz z 15- lub 17-calowego ekranu bez problemu przeniesiemy na jeszcze większy powierzchnię.

  • Zobacz również: Zainwestuj, graj, zwyciężaj: kupujemy akcesoria dla gracza

W laptopie gamingowym przydają się dobre głośniki, choć wielu użytkowników nocne maratony z grami i tak będzie odbywać w skupieniu z profesjonalnymi słuchawkami na uszach. Znakomity system audio Klipsch znajdziemy w Alienware M18x.

Jednym z najmniej istotnych elementów w laptopie gamingowym jest touchpad. Decydując się na zakup tak specjalistycznej maszyny i tak najprawdopodobniej prędzej czy później zainwestujemy w klasyczną mysz komputerową. Wiedzą to też najwięksi producenci, którzy nie przykładają się w dostosowaniu czułości i responsywności gładzika do indywidualnych preferencji gracza.

Mobilność

O ile wydajność jest podstawowym kryterium wyboru laptopa do gier, o tyle aspekt jego mobilności można spokojnie pominąć. Zakupiony komputer w większości przypadków i tak będzie stał w jednym, specjalnie przygotowanym, miejscu. Jakiekolwiek zmiany położenia będą uwarunkowane potrzebą sprzątnięcia lub wyjazdem na wakacje, na które sprzęt będziemy chcieli zabrać ze sobą. Mocne podzespoły i ekrany o dużych przekątnych znacząco wpływają na duże gabaryty urządzenia, wagę oraz maksymalny czas pracy na baterii. Ten nie powali na kolana, zwłaszcza przy dużym obciążeniu. Jednym z najdłużej działających z dala od gniazdka zasilania laptopem na polskim rynku jest Lenovo IdeaPad Z500, który padnie po blisko 6 godzinach surfowania po Sieci. Ale nawet taki Asus G75VW, MSI GT60 czy Clevo P370EM w podobnych warunkach nie rozładuje się szybciej niż po 3 2,5 godzinach.

Jakość wykonania

Laptopy do gier to generalnie komputery z najwyższej półki cenowej, toteż producenci je tworzący raczej nie oszczędzają na używanych materiałach. W laptopie za dobrych kilka-, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, jakość zastosowanych materiałów, spasowanie poszczególnych elementów i ogólna wytrzymałość konstrukcji są na najwyższym poziomie.

Alienware M18x / fot. Alienware

Najczęściej stosowanym połączeniem materiałowym jest integracja tworzywa sztucznego z aluminium. Nie oznacza to jednak, że plastik nie może być dobrej jakości. Na rynku są sprzedawane laptopy gamingowe w całości wykonane z tworzywa sztucznego, do których wykonania nie można mieć zastrzeżeń. Dobrym przykładem jest tu MSI CX61 lub słynne laptopy Clevo (P150EM, P370EM, W110ER).

Bardzo ważne jest, by laptop, na zakup którego się decydujemy, po prostu nam się podobał. Estetyka jest o tyle istotna, że wpływa na nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu czas spędzony przy laptopie będzie nam się dobrze kojarzył. Nawet pomimo ewentualnych niepowodzeń w grze.

Podsumowanie

Kupno laptopa gamingowego to dzisiaj nie problem. Szukając notebooka stricte do gier komputerowych koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wydajne podzespoły – procesor i kartę graficzną – bowiem to one zadecydują, w jakim stopniu realny będzie świat na ekranie. Niezwykle istotna jest też duża ilość pamięci operacyjnej oraz hybrydowy dysk twardy, które wpływają na ogólną szybkość działania komputera. W laptopach gamingowych montuje się wyświetlacze bardzo dobrej jakości, więc w tej materii każdy wybór będzie dobry. Cóż, chyba zatem pora udać się do kolektury Lotto i wierzyć, że tym razem „szóstka”, na którą poluje cała Polska, będzie nasza.

techManiaK

Komentarze

  • Ja chwalę sobie Lenovo Y510P. Jestem jak najbardziej zadowolony z zakupu, Wiedźmin 2 działa płynnie na Ultra w 50 klatkach na sekundę jak i wiele innych gier, polecam sprzęt osobom, które potrzebują przenośnego stanowiska do gier i pracy :) Kupiłem w dobrej cenie na jpkomputery.pl