>

Test laptopa XNOTE HYPERBOOK PRO

To zdecydowanie najładniejszy laptop w ofercie tego producenta. XNOTE HYPERBOOK PRO wydaje się być też najbardziej uniwersalnym – ma szybki procesor, 14-calową matrycę AHVA o wysokiej rozdzielczości i nienajgorzej radzi sobie na baterii.

XNOTE HYPERBOOK PRO / fot. mobiManiaK.pl

Zaletą komputerów XNOTE jest opcja ich konfigurowania pod kątem każdego użytkownika -- zmodyfikujecie wówczas nie tylko możliwości laptopa, ale też jego cenę. Atrybuty opcji dostarczonej nam do testów znajdziecie poniżej.

Specyfikacja techniczna XNOTE HYPERBOOK PRO

Wymiary 340 x 253 x 11-20,8 mm
Waga 1,9 kg (z baterią)
Materiał magnez/aluminium/plastik
Kolor czarny/szary
Procesor IntelŸ Core i7-4750HQ
Haswell, TDP 47W, 6 MB cache
GPU Intel HD Graphics Iris Pro 5200
pamięć dynamiczna, 1,7 GB
RAM 16 GB
DDR3 (1600 MHz)
Płyta główna Clevo W740SU
Chipset Mobile Intel HM87 Express
Przekątna ekranu 14″
Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 pikseli
Typ matrycy AHVA
Ekran dotykowy nie
Model matrycy AU Optronics B140HAN01.1
Powłoka ekranu Matowa (Non-glare)
Dysk twardy Plextor PX-256M5M
SSD, 256 TB
Hitachi Travelstar 7K1000
HDD, 1 TB, 7200 RPM
Napęd DVD brak
Interfejsy sieciowe Intel Dual Band Wireless-AC 7260
Base-TX Ethernet LAN 10/100/1000 Mb
Złącza 2 x audio (słuchawki i mikrofon)
3 x USB 3.0
1 x Mini Display Port
1 x HDMI
1 x DC-in
1 x LAN
czytnik kart SD
Kamera 2 MP
System operacyjny Windows 8.1
Typ baterii akumulator litowo-jonowy
Pojemność baterii 53,28 Wh

Skrótem, czyli wideorecenzja HYPERBOOKa PRO

Budowa / jakość wykonania

Najładniejszy z serii

W przeciwieństwie do większości komputerów XNOTE, nowy HYPERBOOK PRO jest ładny. Prosta konstrukcja, bazująca na mieszance magnezu, aluminium i plastiku, wykorzystująca szarości i czernie, naprawdę da się lubić. Producentowi udało się przy tym ograniczyć wagę do 1,9 kg i zachować dość kompaktowe wymiary, tj. 340 x 253 x 11-20,8 mm. Każdy z elementów został świetnie do kolejnego dopasowany. Nic tu nie trzeszczy, nic się nie ugina – do jakości wykonania nie sposób mieć jakichkolwiek uwag.

[nggallery id=202 template=techmaniak]

HYPERBOOK PRO został wyposażony w szereg rozmaitych portów. Na prawej ściance znajdziemy gniazdo słuchawkowe, wejście na mikrofon, trzy porty USB 3.0 i czytnik kart SD/MMC. Lewy bok oferuje nam dostęp do gniazda zasilania, portu ethernetowego, złącza Mini Display Port i HDMI. Front urządzenia pozostał niezagospodarowany; jedynie z tyłu znajdziemy jeszcze blokadę Kensingtona.

[nggallery id=204 template=techmaniak]

Pokrywę komputera wsparto przez jeden, szeroki zawias, pozwalający na odchylenie ekranu o ok. 130 stopni. Nietypowa konstrukcja wymaga nieco uwagi przy otwieraniu i zamykaniu – jest wyraźnie bardziej chwiejna w porównaniu z tradycyjnymi, dwuzaczepowymi mechanizmami.

Akumulator

Litowo-jonowe ogniwo o pojemności 53,28 Wh

XNOTE HYPERBOOK PRO / fot. mobiManiaK.pl

W porównaniu z W230ST, firma zdecydowała się zaimplementować baterię o niższej pojemności. Nic zresztą dziwnego – nie znajdziemy tu w końcu dedykowanej, prądożernej karty graficznej, a 53,28 Wh w zupełności wystarcza do zasilenia procesora ze zintegrowanym GPU.

Czasy pracy z daleka od gniazdka można uznać za ponadprzeciętne. Laptop poddał się po przeszło 4 godzinach oglądania filmów, ponad 3 godzinach spędzonych na surfowaniu sieci przez Wi-Fi czy 69 minutach maksymalnego obciążenia.

Wszystkie testy przeprowadzamy przy janości ekranu sprowadzonej do 120 cd/m2. Przed rozpoczęciem procedur, wyłączamy również wszystkie energooszczędne scenariusze zarówno systemu, jak i oprogramowania Intela.

W podobny sposób sprawdziliśmy też HYPERBOOKA w benchmarkach Futuremark. Pod uwagę braliśmy trzy scenariusze: Work (najmniej wymagający – przeglądanie sieci, praca z dokumentami), Home (średnio wymagający – przeglądanie sieci, praca ze zdjęciami, komunikacja on-line) i Creative (najbardziej wymagający – obróbka zdjęć i filmów, kompresowanie plików, wideo konferencje).

Dołączony do zestawu zasilacz (19V/4,74A/90W) pozwala na uzupełnienie energii w przeciągu 97 minut.

Temperatura / hałas / wyposażenie

Do najcichszych nie należy

XNOTE HYPERBOOK PRO / fot. mobiManiaK.pl

XNOTE HYPERBOOK PRO to prawdziwy kombajn roboczy – mocny procesor i dwa dyski w konfiguracji SSD + HDD potrafią zużywać trochę energii, niezbędne okazuje się tu również właściwe chłodzenie. Na szczęście, uaktywnia się ono dopiero wtedy, gdy faktycznie jest potrzebne – laptop nie ma większych problemów z właściwym dobieraniem prędkości obrotów dwóch wentylatorów. Podczas zwykłej pracy biurowej odczytywaliśmy maksymalnie 37 dB; głośność pod maksymalnym obciążeniem wzrastała do 45 dB, co można zaklasyfikować jako wartość zauważalną.

Niemniej jednak dobrze, że w XNOTE pojawia się wydajne odprowadzanie ciepła. W trakcie najbardziej wymagających scenariuszy, temperatura procesora docierała aż do 98 stopni, a nasze programy pomiarowe rejestrowały sporadyczny, delikatny Throttling CPU. Biorąc pod uwagę niewysoki profil konstrukcji, można tu jeszcze mówić o akceptowalnym wyniku, tym bardziej, że obudowa komputera nie ma tendencji do nagrzewania się powyżej komfortowego poziomu.

Laptop wyposażono w stereofoniczne głośniki – te jednak mogą posłużyć wyłącznie jako metoda ratunkowa. Natężenie dźwięku nie przekracza 75 dB, a sama jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Nawet najlepsze nagrania brzmią wyjątkowo płasko i sztucznie. Nie spodziewałbym się tego po komputerze, za którego podstawową konfigurację trzeba wyłożyć prawie 4000 złotych.

Wydajność dysków

Pokusiłem się o przeprowadzenie pomiarów obydwu dysków zainstalowanych w naszym HYPERBOOKU. Pod uwagę w pierwszej kolejności bierzemy 256-gigabajtowego Plekstora (SSD, sygnatura PX-256M5M), w drugiej – produkt od Hitachi (oznaczenie Travelstar 7K1000, 1 TB pojemności, prędkość obrotów 7200 RPM). Niestety, ten ostatni odmawiał współpracy z testami PCMarka – mogę Wam natomiast zaoferować wyniki uzyskane w CrystalDiskMark.

Dysk systemowy: Plextor PX-256M5M

Dysk magazynowy: Hitachi Travelstar 7K1000

Komunikacja bezprzewodowa

Za jakość połączenia internetowego odpowiada karta Intel Dual Band Wireless-AC 7260 ze zintegrowanym modułem Bluetooth 4.0. Nie zauważyłem żadnych problemów z jej wydajnością i czułością – ani w trakcie praktycznego użytkowania, ani w testach syntetycznych, których wyniki widzicie poniżej.

Laptopa nie wyposażono w zintegrowany modem 3G, nie ma też możliwości jego dokupienia w panelu konfiguracyjnym. Niemniej jednak współpraca z jednostkami zewnętrznymi przebiega bez komplikacji – udało nam się dostać do sieci poprzez dwa różne modele Huawei.

Warto na koniec niniejszego rozdziału wspomnieć o 2-megapikselowej kamerze internetowej i doinstalowanym przez producenta systemie Windows 8.1, pod kontrolą którego działa cały komputer.

Ekran / klawiatura / gładzik

Wysokiej klasy AHVA z matową powłoką

XNOTE HYPERBOOK PRO / fot. mobiManiaK.pl

HYPERBOOK PRO bazuje na 14-calowym panelu o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (stosunek boków 16:9), co przekłada się na zagęszczenie równe 157 PPI. Mamy więc pewność, że nie tylko ostrość obrazu będzie nas satysfakcjonować – równie dobre będą szerokie kąty widzenia, gwarantowane przez matrycę AHVA produkowany przez AU Optronics (sygnatura B140HAN01.1o).

[nggallery id=208 template=techmaniak]

Jasność maksymalna utrzymuje się na poziomie 263 cd/m2 przy zasilaniu sieciowym. Nie jest to więc wartość, którą można polecić osobom pracującym na zewnątrz – mimo matowego wykończenia obraz może być nieczytelny w bardziej nasłonecznionych sceneriach. Problemem matrycy AU Optronics jest też wysoka nierównomierność podświetlenia – 25 proc. przy zasilaniu AC. To skrajne przeciwieństwo monitora dostępnego w testowanym przez nas niedawno XNOTE W230ST.

XNOTE HYPERBOOK PRO - kąty widzenia / fot. mobiManiaK.pl

Na słowa uznania zasługuje natomiast odwzorowanie kolorów i neutralny balans bieli – widać, że producent przyłożył uwagę do wstępnej kalibracji panelu.

Klawiatura jest wygodna, ale mogłaby stawiać nieco większy opór

Na początek mam tylko jedno zastrzeżenie – brak podświetlenia. Cena laptopa sugeruje, że dostaniemy w nim spory zestaw technologicznych udogodnień. W większości przypadków faktycznie tak jest, natomiast trudno producentowi wybaczyć to uchybienie. Sama klawiatura jest komfortowa m.in. ze względu na wyspowe rozmieszczenie, krótki skok i klasyczny układ amerykański, tj. długi Shift i jednopoziomowy Enter. Osobiście brakowało mi nieco bardziej wyraźnego oporu przy wciskaniu poszczególnych klawiszy – to jednak sprawa na tyle subiektywna, że każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie. Z racji na wymiary urządzenia nie znajdziemy tu bloku alfanumerycznego, ale większość użytkowników powinna ucieszyć obecność klawiszy Home, Page Up, Page Down i End po prawej stronie obudowy. Możliwe jest też, rzecz jasna, korzystanie z dobrodziejstw klawiszy funkcyjnych.

[nggallery id=206 template=techmaniak]

Touchpad jest zdecydowanie bardziej wygodny, niż w mniejszym W230ST. Po pierwsze, XNOTE zrezygnował z wydzielonych klawiszy na rzecz konstrukcji zintegrowanej. Tym samym, jest ona bardziej estetyczna, a jednocześnie oddaje użytkownikowi do dyspozycji wyraźnie większy ekran roboczy. O obsługę gestów dbają sterowniki Synaptics.

Wydajność

To nie jest laptop do gier. To laptop do pracy!

Komputer oparto o jednostkę Intel Core i7-4750HQ, wykonaną w technologii 22 nm i cechującą się częstotliwością taktowania 2,0 GHz. Mamy do czynienia z procesorem 4. generacji (Haswell), z TDP równym 47W i 6-megabajtową pamięcią podręczną L3. Ponadto, HYPERBOOK PRO dysponuje 16 gigabajtami pamięci RAM DDR3 (1600 MHz) i grafiką Intel HD Graphics Iris Pro 5200 z pamięcią dynamiczną 1,7 GB. XNOTE rozmieścił wszystko na płycie głównej Clevo W740SU.

XNOTE HYPERBOOK PRO / fot. mobiManiaK.pl

HYPERBOOK PRO nie był zaprojektowany z myślą o mobilnym graniu, ale radzi sobie na tym polu na tyle dobrze, że większość współczesnych tytułów, na ustawieniach średnich powinna być grywalna. To zasługa układu Iris Pro 5200, przez potencjalnych klientów często traktowanego jako słaba integra – jak widać, niesłusznie.

Na uwagę zasługują również multimedialne możliwości laptopa – komputer poradził sobie z odtworzeniem wszystkich naszych testowych filmów, w tym również (choć z małymi problemami i sporadyczną utratą płynności odtwarzania) z wyjątkowo wymagającym, nieskompresowanym plikiem 4K (3840×2160, component YCbCr, 1,9gbps).

Poniżej znajdziecie poszczególne wyniki benchmarków, prędkości klatkażu w popularnych grach i listę kompatybilności z multimediami – i tymi bardziej wymagającymi, i tymi mniej.

1. Testy przeglądarki

Testy sprawdzające wydajność komputera pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Benchmarki systemowe

Testy sprawdzające ogólną wydajność komputera.

3. Multimedia

Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych.

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mts, 1080p, h264, 12mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps;
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps;
– mov, 4K (3840×2160), component YCbCr, 1,9gbps (sporadyczne przycięcia).

4. Benchmarki grafiki

Testy sprawdzające wydajność komputera pod kątem wyświetlania grafiki 3D.

5. Gry

Testy sprawdzające wydajność komputera w grach.

Podsumowanie / ocena / opinia

Świetny laptop do codziennej, wymagającej pracy

XNOTE HYPERBOOK PRO nie jest takim kombajnem, jak W230ST. Nowa propozycja polskiej firmy nie będzie bić rekordów w benchmarkach graficznych czy oferować trzycyfrowy klatkaż w wymagających tytułach – okaże się jednak kapitalna do intensywnej pracy każdego typu, czy to graficznej, czy biurowej. Miłośników fotografii zapraszamy też na fotoManiaKa, gdzie szerzej omówiliśmy zalety HYPERBOOKA w użytkowaniu bardziej specjalistycznym.

XNOTE HYPERBOOK PRO / fot. mobiManiaK.pl

Bardzo dobrze sprawdza się również matowy panel AHVA, nawet mimo ograniczonej jasności i nieszczególnej równomierności podświetlenia. Nie zapominajmy przy tym, że mamy do czynienia z laptopem cienkim i relatywnie lekkim – 14-calowa konstrukcja waży przecież mniej, niż 2 kilogramy.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
  • WYPOSAŻENIE8
  • CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU6,5
  • MOBILNOŚĆ7
  • TEMPERATURA / HAŁAS5
  • EKRAN8
  • KLAWIATURA / TOUCHPAD7
  • WYDAJNOŚĆ W GRACH7,5
  • WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH10

Lenovo ThinkCentre X1

Ocena końcowa testu: 7.4

ZALETY
  • Niewielkie wymiary;
  • Odpowiednia waga;
  • Wydajny procesor;
  • Wydajna, zintegrowana karta graficzna;
  • Wygodny touchpad;
  • Matowy panel AHVA;
  • Wygodna klawiatura;
  • Trzy porty USB 3.0;
  • Dobra jakość wykonania;
  • Możliwość konfiguracji podzespołów;
WADY
  • Głośna praca przy dużym obciążeniu;
  • Brak podświetlenia klawiatury;
  • Chwiejny zawias;
  • Jakość dźwięku ze zintegrowanych głośników mogłaby być lepsza;
  • Zbyt niska jasność maksymalna;
  • Wysoka nierównomierność podświetlenia.

Alternatywna propozycja

Pośród wydajnych, smukłych laptopów przeznaczonych przede wszystkim do pracy, trzeba wymienić większego ASUSa U500VZ, na pewno warto zerknąć na stylowego Acer Aspire S7-391. Ciekawym wyborem może być również Lenovo ThinkPad X1 Carbon (lekki i wytrzymały notebook z modemem 3G) oraz wspominany już wcześniej XNOTE W230ST.

Wasze pytania

cracken: Ile kosztuje taka konfiguracja, jak Wasza?

Według oficjalnego konfiguratora koszt wyniesie 5715 złotych.

Antoni Żółciak