>

AKTUALIZACJA 02/07/2015

Microsoft nie zwalnia tempa. Przyszedł czas na kolejny build. Jego numer to 10162 i jest kolejnym po 10158 i 10159, który debiutuje dla użytkowników z szybkiego kręgu w ciągu tygodnia.

Na początku nadmienię, że od ostatniej aktualizacji pojawił się jeszcze jeden build Windowsa 10 o numerze 10159. Wniósł on tylko dwie nowości, a mianowicie tapety, które znajdą się w ostatecznej wersji oraz odmieniony wygląd ekranu logowania.

A co nowego znajdziemy w najnowszym buildzie? Nic wielkiego. Microsoft przyznaje we wpisie na blogu, że nie uświadczymy nowych funkcji, jedyne co uległo poprawie to stabilność, szybkość działania. System również lepiej zarządza energią, a więc urządzenia z nim na pokładzie będą dłużej działały na jednym ładowaniu. Według słów Microsoftu, jeśli nie pojawią się żadne duże błędy, to właśnie ta wersja zostanie rozesłana do użytkowników zapisanych do wolnego kręgu oraz zostanie wydana jako obrazy ISO.

Im bliżej premiery Windowsa 10, tym częściej powinniśmy spodziewać się nowych buildów. Dlaczego? Gdyż coraz więcej spełnia kryteria i może opuścić wewnętrzne testy. Jest to związane z tym, że każdy kolejny build jest coraz stabilniejszy i ma mniej błędów, a Windows 10 nabiera ostatecznych kształtów. Moim zdaniem możemy spodziewać się większej ilości buildów w ciągu najbliższych kilku tygodni, gdyż Microsoft będzie chciał wyłapać ostatnie błędy i niedoróbki.

Źródło: Microsoft

AKTUALIZACJA 30/06/2015

Wczorajszym późnym wieczorem, Microsoft udostępnił kolejną kompilację Windows 10 dla PC. Oznaczona została numerem 10158, a na jej pojawienie się musieliśmy czekać okrągły miesiąc. Oto lista zmian, które w niej zawarto. Jest ona dostępny tylko dla osób zapisanych do szybkiego kręgu aktualizacyjnego.

Oto co nowego:

  • Microsoft Edge: podążając za zmianami rozpoczętymi w najnowszym buildzie Windows 10 Mobile Insider Preview, Microsoft w końcu zamienił Project Spartan na Microsoft Edge. Dodano również możliwość ustawienia przycisku strony domowej, można również importować zakładki i ulubione z innych przeglądarek. Dodano możliwość ustawienia tego co widzimy po otwarciu nowej zakładki. Dodano możliwość zapamiętywania haseł i auto-uzupełniania. Dźwięk z przeglądarki odtwarza się również gdy ta jest zminimalizowana. Można przeciągać i upuszczać karty pomiędzy oknami. No i jedną z największych zmian jest dodanie ciemnego motywu.
  • Ulepszenia interfejsu: naprawiono wiele błędów trybu Continuum. Poprawiono animacje w trybie tabletowym oraz to jak zachowują się w nim aplikacje napisane w Win32 i te dla Windowsa 8/8.1. Teraz w menu Start, w widoku wszystkich aplikacji po kliknięciu/tapnięciu na literę, pokażą się wszystkie aplikacje pod nią. Na pasku zadań, jeśli coś będzie wymagało naszej uwagi, będzie mrugało na pomarańczowo. Oprócz tego zmieniliśmy animację postępu. Znów jest zielona i porusza się w pionie.
  • Aplikacja zdjęcia: poprawiono nie tylko stabilność i szybkość aplikacji, lecz dodano również wsparcie dla animowanych plików GIF. Dodano również przycisk „Otwórz za pomocą”.
  • Narzędzie wycinanie: w tym buildzie dodano możliwość ustawienia pięciosekundowego opóźnienia.
  • Centrum niejawnego programu: w tym i w kolejnych buildach nie będzie już instalowanego domyślnie Insider Hub. Aby go zainstalować, trzeba będzie wejść do Programów i funkcji, kliknąć Dodaj funkcję i z listy wybrać Centrum niejawnego programu.
  • Ulepszenia w obrębie Cortany: Dodaliśmy ciemny motyw, aby bardziej pasowała do reszty systemu. Obecnie, jej Notatnik wygląda tak, jak będzie wyglądał w finalnym wydaniu. Od teraz, może już śledzić paczki i loty. Wystarczy, że dostaniecie e-mail z numerem lotu, bądź przesyłki i od tego momentu Cortana będzie je obserwować. Działają również powiadomienia związane z wyjściem do pracy, powrotem do domu, czy wyjazdem na lotnisko. Naprawiliśmy również wysyłanie e-maili z Cortaną.
  • Wydanie preview Windows 10 SDK: od dzisiaj, będziecie mogli pobrać SDK dla tego buildu. Również zostanie wydany emulator Windows 10 Mobile. Wraz z pakietem SDK uzyskamy dostęp do najnowszych funkcji oraz API zawartych w nowych kompilacjach.
Właściciele Surface 3 wreszcie mogą zainstalować tę kompilację. Właściciele Surface 3 Pro, napewno z zadowoleniem przyjmą informację, że poprawiono w tym buildzie stabilność oraz czas pracy na baterii.
Według postu na blogu Windows, żadnych większych błędów nie stwierdzono.
Źródło: Microsoft

AKTUALIZACJA 30/05/2015

Dzisiejszej nocy pojawiła się nowa kompilacja Windowsa 10 Insider Preview dla PC. Jest ona oznaczona numerem 10130. Tradycyjnie poniżej znajdziecie listę zmian oraz rzeczy, które naprawiono (lub zepsuto) w tym buildzie. Jest on dostępny tylko dla osób zapisanych do szybkiego kręgu aktualizacyjnego.

Oto lista nowości oraz usprawnień, które to pojawiły się w 10130.

  • Ustawienia Startu: Do panelu ustawień, który zadebiutował w poprzednim buildzie dodano kilka nowości. Od teraz można decydować gdzie znajduje się przycisk Zasilanie oraz przycisk Wszystkie Aplikacje. Można również decydować czy wyświetla się skrót do Eksploratora Windows oraz Ustawień.
  • Zmieniony wygląd ikon: Według Microsoftu nowy wygląd ikon bardziej oddaje język projektowania Microsoftu. Ma być bardziej spójnie, a nowe ikony są nowoczesne oraz „lekkie”. Od teraz ikony będą wyglądały podobnie na PC oraz urządzeniu mobilnym. To sugestie użytkowników odgrywały ogromną rolę w projektowaniu tych nowych ikon, szczególnie tych na pulpicie. Wydają się one znane, ale są świeże.
  • Listy szybkiego dostępu na pasku zadań: Zmieniono ich wygląd tak, aby bardziej pasowały do nowego wyglądu Startu oraz Pasku zadań.
  • Poprawki w zakresie Continuum: kilka nowości w zakresie trybu Tabletowego. Powrócił gest, przesunięcia z górnej krawędzi w dół, aby otworzyć komendy dla aplikacji, jak jest to znane w Windows 8.1.
  • Ulepszenia w Microsoft Edge: Ulepszenia nie ominęły Microsoft Edge (ciągle Project Spartan w tym buildzie, rebranding w drodze). Dotyczą one przypinania i odpinania paska Cortany, paska ulubionych czy innych dowolnych pasków w przeglądarce. Poprawiono opcje drukowania. Poprawiono pasek adresu oraz tryb czytania, który od teraz wspiera różne zawartości, rozmiary okien oraz tryby urządzeń (jak portretowy). Od teraz odtwarzanie na pełnym ekranie działa na YouTube tak jak się tego oczekuje.
  • Ustawienia paska zadań dla wirtualnych pulpitów. Od teraz znajdziemy lepsze ustawienia paska zadań dla wirtualnych pulpitów. Ich wprowadzenie to pokłosie głosowania zorganizowanego przez Microsoft i te nowe bazują na wrażeniach użytkowników.
  • Dodano skrót klawiszowy do Cortany.
  • Dodano natywne drukowanie do PDF.
  • Ulepszono oraz wprowadzono poprawki do aplikacji Movies & TV.

A jakież to błędy znajdziemy w tym buildzie?

  • Aplikacja Poczty może ulec awarii z powodu problemów z pamięcią. Łatka zostanie wydana poprzez Windows Update.
  • Znany błąd powoduje niemożność połączenia się przez Wi-Fi. Restart urządzenia powinien pomóc.
  • W pewnych przypadkach wysuwające się panele aktywowane na pasku zadań (Cortana, Centrum Akcji, Ustawienia połączeń czy Baterii) nie pojawią się. Kilka ponownych prób powinno pomóc. Ten błąd również zostanie naprawiony w aktualizacji.

Jak pisałem wcześniej, poprzedni build z powodu różnorakich usterek nie został przekazany w formie obrazów ISO oraz w formie aktualizacji dla osób, które zapisały się do wolnego kręgu. Ten build sprawuje się o wiele lepiej i jest bardzo prawdopodobne, że zostanie niebawem wydany w obu powyższych formach.

Źródło: Blog Windows

 

AKTUALIZACJA 20/05/2015 19:55

Wcześniej zapowiadaliśmy, że niebawem pojawi się nowa kompilacja Windows 10 Insider Preview dla komputerów osobistych. Jak się okazuje, nie musieliśmy zbyt długo czekać. Build został udostępniony dosłownie przed chwilą a jego numer to 10122. Tradycyjnie poniżej znajduje się lista zmian oraz znanych błędów.

Oto lista rzeczy, które Microsoft dodał lub naprawił w najnowszym buildzie. Jest tego trochę. Przypominam również, że build dostępny jest w ramach szybkiego kręgu, a więc prawdopodobnie nie będą dostępne obrazy ISO.

  • Usprawnienia w menu Start oraz Continuum: Zmieniono odrobinę wygląd, przeniesiono skrót do ustawień oraz eksploratora na dół. Możliwość wyboru między menu a ekranem Start została przeniesiona do Ustawień. Zrobiono to, ponieważ wielu użytkowników myślało, że ten przycisk odpowiada za przejście w tryb tabletowy, co nie było prawdą. Możliwość włączenia ekranu Start znajduje się obecnie w Ustawieniach > Personalizacja > Start. W trybie tabletowym powiększono kafelki, oraz teraz lewy panel w ekranie Start ukrywa się po pewnym czasie.
  • Microsoft Edge: w tym buildzie zaimplementowano w nowej przeglądarce nowy wygląd czystej karty, który został zaprezentowany na konferencji build. Obecnie wygląd nowej karty będzie dostosowany do użytkownika, będzie wyświetlał ulubione strony, aplikacje czy dane MSN. Wygląd ten można łatwo zmienić w ustawieniach. Microsoft ciągle eksperymentuje z różnymi wariantami i bardzo mile widziany będzie feedback dotyczący tej nowości. Dodano również tryb InPrivate, możliwość przypinania stron do Start, historię, oraz animowaną ikonę trybu czytnika oraz bardzo praktyczna ikonkę, która będzie się wyświetlała przy kartach, gdzie są odtwarzane dźwięki. Poprawiono również silnik, dzięki czemu Edge jest najlepszą wśród 64-bitowych przeglądarek w takich testach jak Google Octane 2.0 czy Apple Jet Stream.
  • Zmieniono sposób w jaki Windows 10 radzi sobie z domyślnymi aplikacjami: w Windowsie 8.1 okienko do zmiany domyślnej aplikacji dla danego typu pliku było wywoływane przez aplikację. Także gdy mieliśmy klasyczną aplikację i zdefiniowaliśmy ją jako domyślną, to po otwarciu przez aplikację Modern wyskakiwało okienko. Było to dosyć irytujące. Obecnie aplikacje nie mogą wywołać okienka, tylko sam system. Teraz to użytkownik będzie kontrolować to, jakie aplikacje są domyślne dla danego typu plików.

Oto lista pomniejszych usprawnień.

  • Zmieniono wygląd aplikacji Insider Hub.
  • Naprawiono błąd z animacją aktywnych kafelków
  • Naprawiono wiele błędów zgłaszanych przez testerów, które powodowały awarię Microsoft Edge
  • Usunięto problem, który sprawiał, że aplikacja Ustawień ulegała awarii, gdy wchodziło się w sekcję dla programistów w oknie aktualizacji.
  • Naprawiono błąd, który uniemożliwiał aktualizację sterowników kart graficznych z Windows Update (kod błędu 80070103).
  • Od teraz można zmieniać ustawienia IPv4
  • Naprawiono błąd, który powodował rozmywanie czcionek na ekranach z dużym DPI.
  • Naprawiono wiele błędów wynikających z używania skrótów klawiszowych w Microsoft Edge.

Jak to się mówi, w każdej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Oto lista znanych błędów, które występują w tym buildzie:

  • Błąd z kartami AMD, o którym wspominałem wcześniej (informacja znajduje się poniżej).
  • Na niektórych PCtach aktualizacja do tego builda kończy się błędami 0x80070057 – 0x20007. Aby go naprawić najprawdopodobniej wystarczy przeczyścić dysk systemowym narzędziem.
  • Błąd, który sprawia, że Cortana ma problemy z mową.

Jesteśmy coraz bliżej wydania finalnej wersji Windowsa 10. Ma to nastąpić tego lata. Mimo to, programiści w Redmond pracują w pocie czoła nad wprowadzaniem różnych zmian, małych i dużych, które bazują na sugestiach, opiniach oraz raportach zebranych od użytkowników, którzy są częścią programu Windows Insider.

Źródło: Blog Windows

AKTUALIZACJA 20/05/2015 15:25

Microsoft przy każdej możliwej okazji stara się podkreślać jak ważny jest dla niego program Windows Insider. Gabriel Aul, czyli szef wspomnianego programu zapowiedział, że możemy spodziewać się nowego builda w tym tygodniu.

Ta zapowiedź to pokłosie głosowania, które Gabe przeprowadził na Twitterze. Skąd pomysł na tego typu głosowanie? Z powodu tego, że build ten posiada jeden, znaczący błąd. Mianowicie nowa przeglądarka, czyli Microsoft Edge, bardzo często ulega awarii ale tylko na komputerach, których karty graficzne zostały wyprodukowane przez AMD. Aul poradził, aby użytkownicy Ci przeszli na wolny kręg aktualizacyjny, wtedy ta nowa kompilacja ich ominie. Zostało również potwierdzone, że Microsoft współpracuje z AMD nad rozwiązaniem tego problemu.

Nie wiemy dokładnie jakie nowości zobaczymy w nadchodzącym buildzie. Jednego jednak możemy być pewni, mianowicie Project Spartan zostanie rebrandowany na Microsoft Edge. Błąd ten zostanie opisany szerzej w notatce, która publikowana jest przy każdym nowym buildzie. Oprócz tego nie powinno być żadnych innych, dużych bugów. Windows 10 Insider Preview dla komputerów jest bardzo stabilny w przeciwieństwie do wersji na smartfony. Gabe Aul powiedział, że ten build „jest pełen dobroci” oraz znajdziemy w nim „wiele usprawnień”. Czekacie, czy może jesteście właścicielami kart AMD?

Źródło: WindowsCentral

AKTUALIZACJA 23/04/2015

Wczoraj późnym wieczorem Microsoft opublikował nowy build Windowsa 10 Technical Preview dla użytkowników zapisanych w programie Insider. Jest on dostępny tylko da tych, którzy są zapisani do „szybkiego okręgu”.

Numer kompilacji to 10061. Co wnosi ona nowego?

  • Nowe aplikacja poczty oraz kalendarza. Wnoszą one nowy wygląd, który pozwala na szybkie przełączanie się między nimi. W aplikacji Poczta znajdziemy możliwość przypisania konkretnym gestom konkretnych akcji (usunięcie, oflagowanie, oznaczenie jako przeczytane itp.). Powiększono również możliwości formatowania tekstu, gdyż silnik odpowiedzialny za te działania został oparty o ten znany z Worda. Obie aplikacje wspierają Office 365, Exchange, Outlook.com, Gmail, POP oraz inne popularne konta.
  • W tej wersji systemu debiutuje nowy, ciemny styl. Zobaczycie go w Menu Start, Pasku Zadań czy Centrum Akcji. Menu Start oraz Pasek Zadań są teraz przezroczyste, a do tego można łatwo zmienić rozmiar Menu. Zostało również dodane wsparcie dla funkcji AutoColor. Zabarwia ona wyżej wspomniane elementy na taki sam kolor, jak ten, który dominuje w tapecie. W ustawieniach możecie to wszystko wyregulować. Przeniesiono również przycisk odpowiedzialny za wyłączanie komputera.
  • Ulepszenia trybu tabletowego, jest on bardziej przyjazny dotykowi. Rozmiar poszczególnych elementów się zmienia.
  • Od teraz można tworzyć tyle wirtualnych pulpitów ile się chce.
  • Ulepszono również wygląd funkcji Task View.

Naprawiono również kilka błędów:

  • Naprawiono błąd, który uniemożliwiał indeksowanie nowych maili w aplikacji Outlook.
  • Naprawiono błąd uniemożliwiający włączenie Hyper-V
  • VisualStudio nie ulega awarii podczas tworzenia nowej aplikacji uniwersalnej
  • Naprawiono również kilka błędów w przeglądarce Project Spartan.

Osobiście bardzo cieszę się z nowego builda. Przynosi on powiew świeżości a i sam system zaczyna wyglądać coraz ładniej. Moim zdaniem wszelkie prace idą w dobrym kierunku. Jedyne co razi mnie w oczy to niezbyt urodziwe ikony. Mam nadzieję, że Microsoft posłucha użytkowników i poprawi tym samym ich wygląd. Przypominam, że prawdopodobna premiera Windows 10 będzie miała miejsce już w lipcu.

Źródło: WindowsCentral

Wcześniejsze informacje

Wielka niespodzianka od Microsoftu. Właśnie został udostępniony do pobrania nowy build Windowsa 10 o numerze 10049.  Czy warto? Zdecydowanie tak. Znajdziemy w nim długo oczekiwaną przeglądarkę Spartan.

Nowy build został wydany dosłownie chwilę po tym, jak kilka wskazówek zostało opublikowanych na stronie Dev Channel. Jak już wspominałem znajdziemy w nim wyczekiwaną przeglądarkę „Project Spartan”, która to miała zadebiutować wraz z poprzednim buildem oznaczonym numerem 10041. Jednak programiści nie zdążyli i zapowiedziano, że pojawi się wraz z kolejnym wydaniem. Na szczęście Microsoft nie kazał nam długo na to  czekać. W nowym buildzie naprawiono również kilka błędów:

  • Naprawiony został błąd aplikacji Zdjęcia, polegający na tym, że komputer uległa awarii, po tapnięciu na okrągłą ikonkę w górnym, lewym rogu, pozwalającą na zobaczenie dopiero co zrobionego zdjęcia.
  • Naprawiono błąd, który polegał na tym, że mogliśmy zobaczyć okna oraz ikony pulpitu po rozciągnięciu menu Start na cały ekran.
  • Naprawiono błąd, który powodował niemożliwość odblokowania komputera zablokowanego za pomocą kombinacji Windows + L.

Niestety, jak to bywa z testowymi wydaniami systemów operacyjnych i to nie jest pozbawione błędów. Oto lista tych, które są znane programistom:

  • Po zalogowaniu się, możecie zobaczyć niebieski ekran zamiast waszego pulpitu. Aby sobie z tym poradzić należy zablokować wasze urządzenie (dedykowanym przyciskiem, bądź za pomocą kombinacji klawiszy Windows + L) i spróbować zalogować się ponownie. Możecie również spróbować otworzyć menedżer zadań.
  • Indeksowanie nowych maili w Outlooku nie działa, więc jeśli będziecie chcieli znaleźć jakąś wiadomość to wśród wyników będą wyświetlać się tylko te, które były zindeksowane wcześniej.
  • Jeśli korzystacie z maszyny wirtualnej do testowania Windows 10 to radzimy Wam, aby przełączyć się do „wolnego okręgu” i zaczekanie na pojawienie się nowej wersji, ponieważ ten build nie działa poprawnie na wirtualnych maszynach.
  • Są znane dwa błędy występujące podczas używania wersji testowej Visual Studio 2015: projektant XAML w VS oraz Blend ulega awarii podczas próby uruchomienia. Kolejnym błędem jest to, że nie uruchamiają się emulatory. Jeśli jesteś deweloperem, który używa tych narzędzi przy tworzeniu uniwersalnych aplikacji i potrzebujesz tych funkcji, radzimy przystąpienie do „wolnego okręgu”, do czasu wypuszczenia łatek naprawiających te błędy.

W gwoli wyjaśnienia, ten build jest dostępny tylko dla użytkowników, którzy zdecydowali się na przystąpienie do „szybkiego okręgu”. Pliki ISO będą dopiero dostępne, gdy zostanie on wypuszczony do użytkowników z „wolnego okręgu”.

Jeśli mam być szczery, to bardzo czekałem na ten build. Jestem strasznie ciekaw jak Project Spartan sprawdza się w praktyce. Pobieranie idzie dosyć wolno, ale myślę, że niedługo będę w stanie go przetestować. Być może podzielę się swoimi wrażeniami w osobnym wpisie. Macie zamiar pobierać?

Źródło: Microsoft

 

Mateusz „Mytherios” Kozielski

Właściciel oraz założyciel Gallifrey.pl. Bloger w największej polskiej sieci blogów profesjonalnych o nowych technologiach techManiaK.pl. Twórca projektów internetowych, czarodziej społeczności, magik newsów technologicznych. Wielki fan Doktora Who oraz całej masy innych seriali.