>

Nowy Microsoft Surface 3 jest krokiem w dobrym kierunku

Najważniejsza zmiana to przesiadka na procesory Intel Atom w miejsce dotychczas stosowanych architektur ARM. Oto nowy Microsoft Surface 3 – tablet, który może być laptopem.

Do trzech razy sztuka

Wreszcie koniec z ograniczonym systemem

W przeciwieństwie do modeli Surface Pro, nowy Microsoft Surface 3 nigdy nie bazował na CPU innych, niż ARM. Tym samym, nie udostępniano tu również tradycyjnego pulpitu, wymagając od użytkowników pracę w ograniczonych, „kafelkowych” środowiskach.

Co jeszcze zyskujemy? Na szybko przeglądając specyfikację techniczną, odkryjemy 10,8-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, będący nowym formatem dla linii tych sprzętów. Zmianie uległa zresztą nie tylko przekątna, ale i proporcje, gdzie w miejsce panoramicznych 16:9 pojawia się bardziej klasyczne 3:2. To akurat dobra decyzja (już druga!), bo otrzymujemy bardziej praktyczną przestrzeń roboczą w trybie portretowym.

Wciąż niewygodny na kolanach

Jak możemy przeczytać na łamach The Verge, Surface 3 w dalszym ciągu nie jest komputerem idealnym dla tych, którzy często pracują z laptopem na kolanach. To wciąż urządzenie dostosowane do użytkowania przy biurku, o czym świadczyć może choćby ograniczone, trzystopniowe oparcie. Niemniej, ograniczenie funkcjonalności pozwoliło na zamknięcie całej konstrukcji w obudowie o gabarytach 267 x 187 x 8,7 mm i wadze 622 gramów – a to niewiele, zważywszy na możliwości naszego peceta.

Pełna moc Windowsa 8.1

Tak, to pierwsza i chyba najważniejsza wiadomość. Jeszcze w lutym wiadomo było, że gigant z Redmond wycofa się z tego wcielenia swojego OS-u, kiedy anulowano produkcję wszystkich sprzętów opartych na Windowsie RT. Dotyczyło to wówczas zarówno Surface’a 2, jak i Nokii Lumii 2520.

W miejsce Windowsa RT otrzymujemy pełnowymiarową kopię 8.1 z dostępem do klasycznego pulpitu i zestawem najnowszych aktualizacji. Co więcej, Microsoft postanowił dodać tu również roczną subskrypcję Office’a 365 Personal, na który składają się m.in. Word, OneNote czy PowerPoint.

Piórko też się liczy

Surface 3 ma swój rysik. Nie jest to może ultrazaawansowany gadżet, jaki spotkamy w profesjonalnych tabletach Wacoma, ale do podstawowych zastosowań wystarczy. Wspólnie z digitizerem, stylus wspiera 256 punktów nacisku, co pozwala na proste rysunki czy notatki. Plusem jest tu też optymalizacja oprogramowania właśnie pod kątem rysika – przykładowo, by zapisać przypomnienie w OneNote, wystarczy nacisnąć guzik na naszym cyfrowym długopisie.

Ceny i dostępność

  • Microsoft Surface 3: od 499 USD, brak polskiej ceny;
  • Microsoft Surface 3 z LTE: od 599 USD, brak polskiej ceny.
Specyfikacja techniczna:
  • CPU: Intel Atom x7-Z8700;
  • ekran: 10,8″, 3:2, ClearType, 1920 x 1080 px, 10 punktów dotykowych;
  • wydajność baterii: do 10 godzin;
  • dysk: 64 lub 128 GB;
  • pamięć RAM: 2 lub 4 GB;
  • łączność: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
  • komunikacja: USB 3.0, Mini DisplayPort, czytnik kart microSD, Micro USB, wejście słuchawkowe;
  • OS: Windows 8.1;
  • multimedia: kamera frontowa 3,5 MP, kamera główna 8 MP, mikrofon, głośniki stereofoniczne;
  • czujniki: oświetlenia zastanego, zbliżeniowy, żyroskop, akcelerometr, magnetometr;
  • wymiary: 267 x 187 x 8,7 mm;
  • waga: 622 g.

Komputer dostępny jest w przedsprzedaży. Wysyłka planowana jest na 5 maja tego roku.

Źródło: Microsoft

Ceny Microsoft Surface 3

Microsoft Surface 3

od: 1.999 zł »

Antoni Żółciak

Komentarze