>
Kategorie: IntelProcesory

Intel Westmere – rewolucja na rynku układów mobilnych

Zgodnie z oczekiwaniami, w tym tygodniu Intel zaprezentuje i oficjalnie wprowadzi do sprzedaży najnowsze 32 nanometrowe układy o architekturze Westmere, o których mówi się już od niemalże roku. Szykuje się prawdziwa rewolucja na rynku komputerowym, a świat wkrótce zaleje fala procesorów Intel. Nas jednakże najbardziej interesują te, przeznaczone dla komputerów przenośnych, czyli seria Arrandale.

Na całą rodzinę jednostek centralnych Westmere wykonanych w technologii 32 nanometrów składają się trzy podgrupy:

  • Gulftown – procesory z tej serii wykorzystywane będą przy budowie serwerów i zaawansowanych stacji roboczych,
  • Clarkdale – układy przeznaczone przede wszystkim dla komputerów stacjonarnych typu desktop,
  • Arrandale – nazwa kodowa dla procesorów Intel wykorzystywana w urządzeniach mobilnych,

Jako pierwsze do sprzedaży trafią układy z serii Clarkdale oraz Arrandale, natomiast na Gulftown przyjdzie nam poczekać co najmniej do drugiego kwartału 2010.

Jeśli chodzi o budowę samych układów Westmere, w porównaniu z jednostkami centralnymi z serii Nehalem (45nm) zmieniło się co prawda niewiele, ale modyfikacje, które zostały wprowadzone są bardzo istotne. Najważniejszą zmianą, co nie ulega wątpliwości jest wbudowanie w układach Arrandale oraz Clarkdale zintegrowanego chipsetu graficznego o nazwie kodowej Ironlake. Tak więc na jednej płytce procesorowej znajdziemy procesor klasy Westmere wykonany w 32 nanometrowej technologii oraz jednostkę graficzną Ironlake (45nm) ze zintegrowanym kontrolerem pamięci DDR3. Prezentuje się to mniej więcej w ten sposób.

W przypadku komputerów przenośnych przeniesienie zintegrowanego układu graficznego bezpośrednio do procesora jest działaniem niezwykle korzystnym dla użytkownika. Przede wszystkim z tego względu, że wcześniej jednostka GPU montowana była bezpośrednio na płycie głównej, tak więc wymiana tego elementu wiązała się z niemalże całkowitą modernizacją wnętrza urządzenia. Teraz, dzięki zainstalowaniu go bezpośrednio na płytce z procesorem, wraz z wymianą CPU na lepszy, możemy jednocześnie zwiększyć wydajność zintegrowanego układu graficznego. Układ Ironlake to nic innego jak unowocześniona wersja chipsetu graficznego Intel GMA X4500HD.

Jak już wspomnieliśmy na początku, nas najbardziej interesuje platforma Arrandale, która wykorzystywana będzie w komputerach przenośnych. Już wkrótce do sprzedaży trafią najnowsze, dwurdzeniowe układy CPU wykonane w 32 nanometrowej technologii procesorowej z serii Core i3, Core i5 oraz Core i7 ze zintegrowanym kontrolerem graficznym. Tak prezentuje się cała lista:

źródło: Intel

Mateusz

Komentarze