>


 
 

TEMPERATURA / HAŁAS

Pomimo smukłej obudowy, Dell XPS 13 dysponuje dobrym i przemyślanym systemem chłodzenia. Kanały wentylacyjne ukryto w tylnej części obudowy, pod zawiasem ekranu. Dzięki temu ciepłe powietrze wyrzucane jest z tyłu notebooka, nie zaburzając tym samym komfortu pracy z maszyną.

Dell XPS 13 / fot. mobiManiaK.pl

Podobnie, jak w wypadku innych wydajnych komputerów bazujących na zbliżonym rozwiązaniu, piętą achillesową XPS 13 jest sytuacja, w której za komputerem brakuje wolnej przestrzeni. W takich wypadkach sprzęt cierpi z tytułu Throttlingu, na szczęście jednak tylko w niedużym stopniu. Przy kilkugodzinnym, solidnym obciążeniu maszyny, maksymalny spadek mocy, jaki udało mi się zarejestrować wyniósł tylko 3%.

Procesor, przy długotrwałym, intensywnym obciążeniu, w normalnych warunkach nagrzewa się do około 95 stopni C, zwykle trzymając się jednak bliżej poziomu 80-85 stopni C. Temperatura wewnątrz obudowy nie przeszkadza jednak w pracy z notebookiem – powierzchnia obudowy jest w większości przyjemnie letnia, a wyraźnie cieplejsze są wyłącznie partie ulokowane w okolicach wylotów powietrza.


Zważywszy na parametry procesora ciężko byłoby w XPS 13 nie zainstalować aktywnego systemu chłodzenia. Co za tym idzie, komputer jest słyszalny – zwłaszcza, jeśli pracuje na pełnych obrotach. Mimo wszystko, w większości wypadków hałas nie będzie problematyczny i nawet przy przekroczeniu granicy 40 dB komfort pracy z maszyną nadal oceniam jako dobry.

WYPOSAŻENIE

Nowoczesny Ultrabook to nie tylko wydajny procesor i mocna bateria. To również wyposażenie z najwyższej półki. A na tym polu Dell XPS 13 nie ma powodów do wstydu.

Dell XPS 13 / fot. mobiManiaK.pl

W testowanej w maniaKalnej redaKcji konfiguracji znajdziemy tylko jeden dysk: szybki model SSD Samsung SSD PM851 M.2 2280 o pojemności 128 GB (w sprzedaży znajdziesz także wersję 256 GB). Wybrany przez Della układ jest dokładnie taki, jak być powinien – cechuje się wysoką niezawodnością i niezłymi transferami. Poniżej dowód – porównanie XPS 13 do równie udanego Lenovo Yoga 3 Pro.

Za połączenie z siecią odpowiada moduł Dell Wireless 1560 – to mocny i stabilny układ łączności bezprzewodowej, oferujący pracę w standardzie 802.11ac, wsparcie dla dwóch zakresów (2,4 GHz i 5 GHz) oraz Bluetootha 4.0. W czasie testów XPS 13 nie dał powodów do narzekań. Transfer był stabilny w każdym z naszych maniaKalnych scenariuszy (także w sytuacji, gdy laptop znajdował się na innym piętrze, niż router).

Dążąc do wyeliminowania elementów podbijających grubość maszyny, producent wyeliminował port Ethernet. Jeśli więc zależy Ci na połączeniu kablowym warto zawczasu zakupić stosowny adapter na USB – biorąc pod fakt, że komputer wspiera standard 3.0 możesz liczyć na gigabitowe transfery.

Pod względem zaplecza komunikacyjnego Dell XPS 13 ma tylko jedną wadę – brak wbudowanego modemu LTE. W komputerze typowo mobilnym to jednak cenny dodatek.

Wyposażenie uzupełniają: nietypowo ulokowana kamerka, oferująca rozdzielczość 0.9 MPix (co przekłada się na 720 linii w pionie przy nagrywaniu wideo, przy niemal 30 klatkach na sekundę) oraz dobrej klasy mikrofon, który okaże się nieocenionym narzędziem podczas wideo rozmów. Testowy egzemplarz pracował pod kontrolą systemu Windows 8.1 wraz z pakietem dedykowanych serii XPS aplikacji, z których najciekawszymi programami były specjalny skrypt umożliwiający logowanie twarzą (przydatne i skuteczne), pakiet aktualizacyjny oraz aplikacja do konfigurowania głośników.

 
 

Szymon Marcjanek

Komentarze

  • Czas pracy na baterii macie podejrzanie krótki, tak jakbyście nie zaktualizowali BIOSu ani systemu o poprawki do zarządzania energią.

    Według testów dostępnych internecie z nimi bez problemu trzyma 6 godzin (wersja 4K) i 9 godzin (wersja Full HD).

    • Wszystkie oficjalnie dostępne w maju 2015 roku poprawki i łatki były zainstalowane - standardowo aktualizujemy sprzęt do najnowszej wersji przed rozpoczęciem testów.

      Standardem u nas są benchmarki przy jasności ekranu sprowadzonej do 120 cd/m2, a poza naszymi testami wykorzystujemy również pakiet testów z PCMark8 (łatwo je zweryfikować porównując z innymi testami w Sieci) - wszystkie pomiary potwierdzają, że czasy pracy na baterii naszego egzemplarza są rozczarowujące.

      • To może był wadliwy egzemplarz, bo wszystkie testy jakie widziałem podają dla wersji 4K czas przeglądania internetu i oglądania filmów dłuższy o 2-3 godziny.

  • A ja jestem w trakcie zamawiania tego cacuszka... a pamięć RAM można zwiększyć do 16 GB :-)

  • Zawsze uwielbiałam Dell'a, bo miałam laptopa Dell przez wiele lat. Ostatnio przeszłam na MacBook'a a Wy mnie teraz tu kusicie takim ładnym Dell'em.