>

nVidia Optimus – inteligentna technologia zarządzania grafiką

Na początku stycznia, nVidia zapowiedziała rychłą premierę najnowszej technologii o nazwie Optimus. Inwestorzy zaproszeni na konferencję, podczas której mieli zapoznać się z produktem nVidii odprawienie zostali z kwitkiem. Poznali jedynie samą nazwę i nic więcej. Czym jest więc owy tajemniczy Optimus? Dziś już wiemy. Technologia Optimus, to nic innego jak ulepszona wersja znanej do tej pory technologii Hybrid SLI. Ma ona działać lepiej, sprawniej, wydajniej, a przede wszystkim automatycznie – czyli bez konieczności ingerencji użytkownika.

Z wydania przez nVidię Optimusa najbardziej ucieszyła się firma Intel. Przede wszystkim dlatego, że technologia ta stworzona została z myślą o zintegrowanych układach GPU w procesorach z serii Arrandale – czyli Core i3, Core i5 oraz Core i7. Oprócz tego wsparcie tej technologii dostaną inne procesory Intela, chociażby platforma CULV. Optimus jest niejako pomostem pomiędzy dedykowanym układem graficznym nVidia a zintegrowanym GPU w chipsecie procesora Intel. Dotychczas Hybrid SLI pozwalał na „ręczne” przełączanie między zintegrowanym układem a dedykowaną kartą graficzną. Dzięki technologii Optimus czynność ta będzie wykonywana całkowicie automatycznie, więc nasz komputer samodzielnie dopasuje wydajność procesora graficznego do aktualnie wykonywanych zadań.

Na technologii tej najbardziej skorzystają komputery przenośne, wyposażone w bardzo wydajne układy graficzne, które w stanie spoczynku zużywają wiele energii. Optimus pozwoli na płynne przełączanie między układami, w celu zwiększenia wydajności lub oszczędności baterii. Wykorzystanie Optimusa najbardziej przydatne jest podczas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Zastanawiające jest jednak to, jakimi motywami kierowała się nVidia wykluczając AMD z możliwości wykorzystania technologii Optimus. Nie wiadomo czy jest to ostateczna decyzja, ale w najbliższej przyszłości nVidia nie zamierza wprowadzić wsparcia technologii Optimus dla zintegrowanych układów graficznych w procesorach AMD.

Wygląda na to, że w końcu zakończy się odwieczny spór prowadzony między Intelem i nVidią. Albo po prostu nVidia obawia się, że wydajne, zintegrowane układy graficzne Intela spowodują, że spadnie zainteresowanie na dedykowane karty graficzne firmy i stąd też ten sojusz.

źródło: Fudzilla

Mateusz

Komentarze