>

USB Killer v2.0, czyli jak zniszczyć komputer za pomocą miniaturowego pendrive’a

Ludzka pomysłowość nie zna granic. Użytkownik o pseudonimie Dark Purple stworzył ciekawy sprzęt, który po podpięciu do komputera wywoła natychmiastową awarię urządzenia. W jaki sposób działa USB Killer v2.0?

To już druga wersja

Jakiś czas temu pewien internauta kryjący się pod pseudonimem postanowił stworzyć specjalny pendrive, którego działanie znacząco różni się od tradycyjnych sprzętów tego typu. Zamiast przenoszenia informacji, zdjęć oraz wideo, USB Killer kumuluje energię, którą natychmiast uwalnia po podpięciu do komputera. Biorąc pod uwagę, że port USB najczęściej zintegrowany jest z płytą główną to nie trudno zgadnąć jakie szkody może nieść za sobą użycie tego pendrive’a. Niestety (lub stety) twórca nie wyjaśnił w jaki sposób stworzyć takie narzędzie oraz gdzie je kupić.

Minęło kilka miesięcy i przyszedł czas na drugie urządzenie oznaczone numerkiem 2.0. Tym razem jednak pendrive stał się groźniejszy niż mogliśmy przypuszczać. Użytkownik Dark Purple zwiększył moc napięcia do 220V sprawiając, że USB Killer będzie jeszcze skuteczniejszy w działaniu. Sam pendrive nie różni się niczym od innych urządzeń tego typu. Ten miniaturowy sprzęt zamknięty w plastikowej obudowie może posłużyć więc do wielu niewybrednych „żartów” i zniszczeń.

Cel? Powód?

Przyznam szczerze, że w pewnym sensie rozumiem intencje twórcy „śmiercionośnego” pendrive’a. Sam użytkownik tłumaczy, że jego pendrive nie uszkadza dysku twardego i dane na nim zawarte są dalej możliwe do wykorzystania. Głównym celem ataku ma być płyta główna użytkownika, która po podłączeniu USB Killera nadaje się jedynie do całkowitej wymiany. Autor pendrive’a nagrał wideo, w którym pokazuje jak w kilka sekund atakowany sprzęt przestaje działać. Na filmiku ewidentnie widać, że notebook już po chwili przestaje reagować na jakiekolwiek polecenia.

Zastanawiam się czy USB Killer mógłby z powodzeniem posłużyć do wymiany gwarancyjnej uznanej przez producenta. Mimo wszystko nie zalecamy próbować eksperymentować ani tworzyć podobnych rozwiązań. Zadbajmy o to żeby nasz sprzęt działał sprawnie i zgodnie z jego przeznaczeniem.

Aleksander Piskorz