>

Co przyniesie „wielka” aktualizacja Windows 10 Anniversary Update?

Podczas trwającej konferencji Build 2016, Microsoft ogłosił wreszcie datę premiery kolejnej „wielkiej” aktualizacji Windowsa 10. Uaktualnienie Redstone 1 zyskało także oficjalną nazwę „rocznicowej”. Czego możemy się spodziewać?

W czasie odbywającej się konferencji deweloperskiej w San Francisco, Microsoft obwieścił światu sporo nowości. Jedną z nich jest zbliżająca się aktualizacja systemu Windows 10, która zadebiutuje już podczas tegorocznego lata i będzie dostępna za darmo dla wszystkich dotychczasowych użytkowników „dziesiątki”.

Windows 10 Anniversary Update pojawi się także dla konsoli Xbox One i HoloLens. Oznacza to, że użytkownicy tych urządzeń wreszcie będą mogli korzystać z programów stworzonych w oparciu o platformę UWP, czyli z uniwersalnie zaprojektowanych aplikacji. Wśród nowości tego typu ma się pojawić długo wyczekiwany program do obsługi Facebooka i Instagrama. Microsoft przygotowuje jednak w zanadrzu także nowe aplikacje dla serwisów takich, jak Twitter, Vine, Fitbit, Hulu, Dailymotion Facebook Messenger czy chociażby Uber.

Wśród nowości wymieniono także ulepszone wsparcie dla rysika, który będzie potrafił „domyślać” się, jaki krok w dalszej kolejności będzie chciał wykonać jego użytkownik. Na przykład wprowadzenie słowa „jutro” do notatki ma wywołać stworzenie powiązania jej z kalendarzem.

Anniversary Update ma przynieść także biometryczne logowanie do różnych aplikacji (w tym poprzez przeglądarkę Edge) przy wykorzystaniu usługi Windows Hello. Oznacza to, że po uaktualnieniu sytemu będzie można logować się do wybranych stron internetowych za pomocą odcisków palca czy poprzez skanowanie siatkówki gałki ocznej.

Pojawią się również nowe komendy głosowe dla asystentki głosowej – Cortany, która zadebiutowała po raz pierwszy prawie dwa lata temu. Dzięki jej ulepszeniu, rozwinięta zostanie automatyzacja zadań i praca pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Dostęp do niej będzie można uzyskać także z poziomu zablokowanego ekranu, zaś w Sklepie Windows pojawi się specjalna kategoria dla aplikacji z nią współpracujących. Pośród nich pojawi się także nowa wersja Skype’a, o której wspominaliśmy jakiś czas temu. Warto tutaj dodać, że Cortana zadebiutuje w koncu na systemach dla urządzeń mobilnych tj. na Androidzie i iOS.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Windows 10 pozwoli także na korzystanie z linuxowej powłoki – Bash. Przygotowane narzędzie dla programistów – Dektop App Converter ma umożliwić szybkie konwertowanie starszych aplikacji napisanych dla formatów Win32 i NET do tego, który wykorzystuje Sklep Windows.

Podczas konferencji wspomniano także o dotychczasowych wynikach Windowsa 10. Okazuje się, że według danych Microsoftu system ten zainstalowany jest już na ponad 270 milionach urządzeń na całym świecie. Warto tutaj jednak nadmienić, że liczba ta jest wynikiem zsumowania wszystkich urządzeń z najnowszym systemem Microsoftu, włącznie ze smartfonami, tabletami, rozwiązaniami IoT czy konsolami Xbox One i innymi.

Teraz pozostaje nam już tylko czekać na oficjalne wydanie uaktualnienia, zaś koncernowi z Redmond pozostało już niewiele czasu na ostanie szlify testowych wydań Windowsa 10.

Ceny Microsoft Windows 10


michalw