>

HP Envy X360 – test laptopa 2w1 z ekranem 15,6″

Spis treści

  1. Wydajność i bateria

Wydajność

Laptop napędzany jest procesorem Intel Core i5-6200U z dwoma rdzeniami, o prędkości taktowania 2,4 GHz. Mamy do dyspozycji pamięć operacyjną o pojemności 8 GB oraz – niestety – wyłącznie zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 520.

W pracy codziennej komputer nie ma problemu z płynną kulturą systemu Windows 10. Przeskakiwanie między programami jest bardzo płynne, aplikacje uruchamiają się odpowiednio szybko, a system nie zalicza żadnych czkawek czy spowolnień w działaniu.

Specyfikacja jest dobrze dostosowana do pracy ogólnej, aczkolwiek producent nie zdecydował się na zamontowanie w tym wariancie dysku SSD. Zamiast tego znajdziemy tutaj nośnik marki Hitatchi o pojemności 1 TB, prędkości 7200 rpm oraz oparty na interfejsie Sata III.

Przepustowość dysku zmierzona w PC Marku wyniosła 9 MB/s, czyli niewiele więcej od konwencjonalnego dysku HDD, a zdecydowanie mniej w porównaniu do nośników SSD, które znajdziemy w wariantach Lenovo Yoga 900 czy Dell Inspiron 15. Jeżeli HP Envy X360 pojawi się w konfiguracji z takim nośnikiem, warto po niego sięgnąć.

W pozostałych testach wydajnościowych HP Envy X360 trzyma się blisko czołówki poniższego zestawienia, gdzie głównie konkuruje z modelami opartymi o mobilne jednostki z rodziny Skylake i5 oraz i7. Na ogół balansuje on między Lenovo ThinkPad X260, Acer Aspire S13 i Lenovo Yoga 900 (wszystkie trzy posiadają i7-6500U Skylake) a MS Surface Pro 4 (Intel Skylake i5-6300U).

Znacznie gorzej wypadają testy grafiki, gdzie zintegrowany układ niewiele ma do pokazania. Wyniki są porównywalne z modelami nieposiadającymi dedykowanej karty graficznej – takową znajdziemy w dołączonym do zestawienia Lenovo Yoga 3 14 — jak widać, różnica w oferowanej wydajności między jednym a drugim jest ogromna.

Konsekwentnie, dla testowanego HP Envy X360 gry stanowią niemałe wyzwanie. Największą płynność oferuje w starszych tytułach, np. Diablo III, choć trzeba przyznać, że po zmianie rozdzielczości na 1280 na 780 pikseli i ustawieniu jakości grafiki na niską płynność animacji nie podskoczyła do 59 kl./s. Im nowsza gra, tym mniejsza ilość FPS-ów: grafikę Battlefield 4 laptop renderował z prędkością 39 kl./s (także 1280 na 780 pikseli, niska grafika).

Laptop nie ma za to szczególnych problemów z utrzymaniem stosownej temperatury obudowy. Pod dużym obciążeniem – kiedy angażowane do pracy są wszystkie podstawowe podzespoły nie zarejestrowałem temperatury, która przekroczyłaby 41 st. C. Sam procesor jest jednak pozbawiony czujnika ciepła, więc nie wiadomo jaka panowała temperatura we wnętrzu laptopa.


Niemniej jednak pracuje on niezwykle cicho i tylko sporadycznie daje się usłyszeć subtelny szum wiatraka. Otwory chłodzące są dwa: jeden znajduje się na spodzie laptopa, drugi ciągnie się przez większą część tylnej ścianki urządzenia.

Bateria

Model został wyposażony w niewymienialny, 4-ogniwowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 55,67 Wh. W zależności od tego, co robimy na laptopie, wbudowana bateria pozwala na około 5 godz. pracy. Czas ten może ulec wydłużeniu, jeśli wyłączymy kartę Wi-Fi i zredukujemy jasność ekranu, a skróceniu przy korzystaniu z bardziej wymagających aplikacji.

W testach PC Mark model spisuje się prawie tak samo, jak często przywoływane w tym teście modele laptopów 2w1. Czasy przebiegów nie odbiegają od not, jakie zdobyły Lenovo Yoga 900 czy Dell Inspiron 15. Na prowadzenie wysuwa się natomiast Acer TravelMate P645, którego bateria jest jednym z największych atutów, jakie posiada.

W testach sprawdzających długość działania na baterii przy ciągłym surfowaniu Wi-Fi czy oglądaniu filmów, HP Envy X360 pozwala na około 5 godzin pracy. W obu przypadkach czas ten jest porównywalny z wydajnością baterii, jaką znajdziemy w mobilny Lenovo Yoga 900S opartym na procesorze niskonapięciowym z rodziny Intel Core M.

Spis treści

  1. Wydajność i bateria

Michał Milc

Komentarze

  • Kupiłbym taki model z 15 cala ekranem ale odpinanym bo tutaj po obróceniu klawiatura zostaje na spodzie i przeszkadza na kolanach czy stole

  • Szkoda, że tak słabą kartę graficzną dali. Niestety bateria też nie jest najmocniejsza, ale w tym budżecie myślę, że nie jest to zły wybór.