>

Klasyczny ThinkPad sprzed lat w nowym wydaniu? To możliwe!

Są takie laptopy, które do dziś wzbudzają szereg pozytywnych wspomnień – jednym z nich jest kultowy ThinkPad X61. Choć model ten już od dawna nie znajduje się w sklepach, a jego specyfikacja jest – mówiąc wprost – przestarzała, to grupa komputerowych entuzjastów postanowiła laptopa przywrócić do życia i dostosować do współczesnych standardów.

Lenovo ThinkPad X61 zakończył pewną erę jeśli chodzi o obecność tej linii laptopów na rynku – był to bowiem ostatni sprzęt z ekranem wyświetlającym obraz w formacie 4:3 oraz klasycznym, siedmiorzędowym układem klawiatury zamiast dzisiejszego, wyspowego ułożenia klawiszy w sześciu rzędach. Z tego też powodu nadal jest przez wielu uważany za obiekt kultu – zupełnie zasłużenie zresztą. Ten model cieszy się na tyle dużą estymą, iż na warsztat wzięli go miłośnicy serii ThinkPad z Chin, którzy podjęli się próby „rewitalizacji” dziesięcioletniego sprzętu i sprawienia, by specyfikacja techniczna i możliwości komputera nie odbiegały od dzisiejszych potrzeb. I tak oto powstał Lenovo ThinkPad X62.

ThinkPad X62 to po prostu model X61 w starej, klasycznej obudowie z zupełnie nowymi komponentami. Chińczycy zmienili tutaj praktycznie wszystko – ekran TN wyświetlający obraz w rozdzielczości 1024×768 pikseli zastąpił wyświetlacz o zupełnie innych parametrach, stworzony w technologii IPS i rozdzielczości 1440×1050. Przestarzały procesor z rodziny Core 2 Duo został zastąpiony jednostką Core i7-5500u, co oczywiście pociągnęło za sobą przemodelowanie praktycznie całej płyty głównej. Te zmiany to w głównej mierze obsługa nawet 32 GB pamięci RAM, dysków SSD, jak również obecność portów miniHDMI, miniDisplayPort i USB w wersji 3.0 – co ciekawe, w modelu X62 został znany z oryginalnego X61 port VGA oraz czytnik ExpressCard.

Oczywiście przeniesienie dość starej konstrukcji do zupełnie innej technologicznej ery pociągnęło ze sobą małe problemy natury technicznej – testujący ThinkPada X62 narzekali przede wszystkim na problemy z dźwiękiem oraz wahania w kwestii prędkości działania wentylatorów. Sama idea wydaje się być jednak jak najbardziej słuszna – nieprzypadkowo do dziś wiele osób pracujących chociażby przy montażu kamer przemysłowych, CCTV czy też alarmów korzysta ze starych ThinkPadów, bo są po prostu szalenie użyteczne i dają możliwości, jakich współczesne laptopy już nie oferują. A przy tym są przecież znacznie wytrzymałe niż współczesne sprzęty – ileż to razy spadały one ekranem na podłogę, by za chwilę działać bez zarzutu?

To nie jedyne projekty, nad którymi pracuje grupa chińskich zapaleńców – za jakiś czas powinny pojawić się odświeżone wersje ThinkPadów X220 oraz X230, jak również modeli T60 i X201. Trzymamy kciuki za kolejne udane projekty!

źródło: notebookcheck

Amadeusz Cyganek

Komentarze