Dzisiejsze laptopy dostępne na rynku to prawdziwa gratka dla zapalonych graczy. Lekkie i zgrabne, a przede wszystkim wydajne i spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających gamerów.
Dorównujące topowym komputerom stacjonarnym laptopy mają w swojej ofercie już niemalże wszyscy najważniejsi producenci branży. Co szczególnie istotne, przedział modeli jest ogromny, dzięki czemu znaleźć można zarówno tańsze, jak i bardziej zaawansowane propozycje.
Jaki laptop do grania?
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze notebooka do gier?
- Wydajne podzespoły
- Odpowiednie chłodzenie
- Matryca i jakość obrazu
- Dobra klawiatura i system audio
- Bogaty zestaw łączy
- Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Wydajne podzespoły to połowa sukcesu
O ile w standardowych laptopach możemy sobie pozwolić na zainstalowanie słabszych podzespołów, tak laptopy do grania muszą charakteryzować się odpowiednio lepszymi osiągami – w końcu najnowsze gry oferują nie tylko coraz lepszą jakość grafiki, ale przy okazji też coraz wyższe wymagania.
Z punktu widzenia gracza najważniejszy jest procesor i karta graficzna – najlepiej, aby był to odpowiednio 4-rdzeniowy układ z serii Intel Core i5 lub Core i7 oraz karta z serii NVIDIA GeForce GTX lub AMD Radeon R9/RX.
W przypadku topowych konfiguracji producenci stosują procesory przeznaczone dla komputerów stacjonarnych oraz dwie połączone karty graficzne w trybie NVIDIA SLI lub AMD CrossFire.
Jeżeli notebook będzie nam służył też do półprofesjonalnych zastosowań (np. do obróbki zdjęć lub filmów), warto również zadbać o większą pojemność pamięci operacyjnej – absolutne minimum to 8 GB, ale nie zaszkodzi dopłacić do 16 GB lub nawet 32 GB. Komfort użytkowania systemu poprawi też wydajny dysk SSD. Takie rozwiązanie wykorzystano np. w niedrogim modelu DELL Inspiron 15 7566.
Odpowiednie chłodzenie
Topowe podzespoły mają to do siebie, że pobierają dużo energii i generują sporo ciepła – trzeba więc je sprawnie odprowadzić, aby nie ryzykować niepotrzebnymi spadkami wydajności, głośną pracą systemu chłodzenia lub nawet uszkodzeniem laptopa.
Producenci zwykle decydują się na masywne radiatory, które są wspomagane przez jeden lub kilka wentylatorów. Dobrym przykładem tutaj może być system CoolBoost z modelu Acer Aspire Nitro VN7, który dodatkowo wykorzystuje profilaktyczną funkcję usuwania kurzu (Acer DustDefender).
Im bardziej rozbudowany układ chłodzenia, tym niższe temperatury podzespołów i wyższa kultura pracy, ale z drugiej strony również większa grubość i waga samego laptopa. Przy obecnym rozwoju technologii nie powinno być jednak problemów ze znalezieniem całkiem wydajnego i zarazem kompaktowej konstrukcji – za przykład może posłużyć ASUS Strix GL502VM, który ma 23,5 mm grubości i waży zaledwie 2,2 kg.
Sprawdź cenę ASUS Strix GL502VM-FY170T – 16GB
Matryca i jakość wyświetlanego obrazu
Podzespoły to jednak nie wszystko, bo liczy się też jakość wyświetlanego obrazu. Najważniejsze firmy coraz częściej stawiają na lepszej jakości matryce, które mogą pochwalić się szerokimi kątami widzenia, lepszym odwzorowaniem barw, a ostatnio też szybszą częstotliwością odświeżania – podobnie jak w monitorach do grania. notebook-do-grania-ekran
Większość gamingowych notebooków oferuje ekran w rozdzielczości Full HD, co w większości przypadków wydaje się optymalnym rozwiązaniem między jakością wyświetlanego obrazu a wymaganą mocą obliczeniową. Część lepszych modeli może pochwalić się ekranem 4K, ale w takim przypadku do wygenerowania płynnej animacji wymagane są najlepsze podzespoły.
Prawdziwym hitem jest jednak wsparcie dla technologii NVIDIA G-Sync, która również początkowo była stosowana w monitorach dla graczy. Rozwiązanie to synchronizuje obraz generowany przez kartę graficzną z obrazem wyświetlanym na matrycy, co zapobiega rozrywaniu czy zacinaniu się poszczególnych klatek. Warto jednak pamiętać, że funkcja G-Sync jest dostępna tylko w modelach z kartami NVIDIA GeForce GTX.
Dobra klawiatura i system audio też jest ważny
Gamingowy notebook nie obejdzie się bez dobrej klawiatury. Całe szczęście producenci coraz częściej wychodzą tutaj naprzeciw oczekiwaniom klientów i stosują specjalne konstrukcje, zwykle projektowane przy współpracy z firmami zajmującymi się akcesoriami dla graczy. Dobrym przykładem jest model MSI GL72 6QF-887PL z klawiaturą zaprojektowaną przez firmę SteelSeries.
Sprawdź cenę MSI GL72 6QF-887PL
Kolejnym ważnym elementem jest karta dźwiękowa, zwłaszcza, gdy zależy nam na jakości dźwięku (ma to szczególnie duże znaczenie w „strzelankach” typu Battlefield 1 lub Overwatch). Laptopy do grania często dysponują dodatkowym wzmacniaczem audio i autorskimi technologiami, który świetnie sprawdzą się w połączeniu z gamingowymi słuchawkami – informacje o zastosowaniu takiej funkcjonalności znajdziemy przy opisie konkretnego modelu.
Bogaty zestaw złączy
Przy wyborze odpowiedniego laptopa do grania warto również zwrócić uwagę na bogaty komplet złączy, dzięki któremu będziemy mogli nie tylko podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia, ale też rozszerzyć funkcjonalność konstrukcji, nawet do poziomu porównywalnego z komputerem stacjonarnym.
Szybkie porty USB 3.0, USB 3.1, a w najnowszych modelach także Thunderbolt 3 sprawdzą się przy podłączeniu dodatkowych urządzeń peryferyjnych i szybkich nośników danych, natomiast wyjścia HDMI i/lub DisplayPort pozwolą wyprowadzić obraz na monitor lub telewizor – wprawdzie takie rozwiązanie ogranicza mobilność platformy, ale za to znacznie poprawia komfort rozgrywki.
Wygodnym rozwiązaniem jest też czytniki kart pamięci SD/micro-SD, który ułatwi zgrywanie zdjęć z aparatu lub kamery cyfrowej. Z kolei do złącza Kensington Lock możemy podpiąć linkę zabezpieczającą i tym samym uchronić sprzęt przed kradzieżą – w przypadku laptopów do grania bezpieczeństwo ma szczególne znaczenie, bowiem tego typu konstrukcje często kosztują kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Dobra specyfikacja to jednak nie wszystko, bo całość musi ze sobą współgrać również jeżeli chodzi o oprogramowanie. Kupując nowy laptop najlepiej decydować się na modele działające pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10, który pozwala wykorzystać pełny potencjał najnowszych podzespołów i uruchomić gry przy wsparciu wszystkich nowinek technologicznych (np. trybu DirectX 12). Pod nowym systemem działa np. niedrogi model Lenovo 700-17ISK.
Tani laptop do grania: Lenovo 700-17ISK (cena)
Na uwagę zasługują również autorskie aplikacje, które pozwalają monitorować parametry systemu i w porę wychwycić wszelkie objawy wskazujące na problemy z działaniem laptopa. Przykładem takiej aplikacji jest ASUS ROG Gaming Center, a więc prawdziwe centrum dowodzenia laptopem – mogą z niego skorzystać posiadacze modelu ASUS ROG G752VM lub wcześniej wspomnianego ASUS Strix GL502VM.
Podsumowanie, czyli co jest najważniejsze
Wybór odpowiedniego notebooka do gier nie jest takim trudnym zadaniem, nawet dla mniej doświadczonych klientów. Producenci często oznaczają tego typu konstrukcje specjalnymi dopiskami, które mają nam wskazywać, że mamy do czynienia właśnie z konstrukcją zaprojektowaną typowo z myślą o graczach – świadczy o tym nie tylko efektowna stylistyka, ale również wydajne podzespoły, dobrej jakości komponenty i dodatkowe funkcje ułatwiające rozgrywkę.
Najnowsze notebooki dla graczy mogą pochwalić się bardzo dobrą wydajnością, którą można porównać do topowych komputerów stacjonarnych. Mniej wymagający klienci bez problemy znajdą też kompaktowe konstrukcje – na tyle zgrabne, aby zmieścić je w torbie lub plecaku, a przy tym zdolne do pracy jako mobilny komputer do grania. Co ważne, na laptopy dla graczy nie trzeba wydawać majątku, bo ceny przyzwoitych konfiguracji zaczynają się już od 4 – 5 tysięcy złotych.
Źródło: materiał partnerski
Średnia grafika? Odpala większość tytułów w wysokich lub ultra. Obecnie cisnę w JC 3 i 30-40 klatek jest mimo że gra nie jest dobrze zoptymalizowana. Wiadomo że do 1050 nie ma startu. Autor podaje Lenovo 700 zamiast Y700 itp…
Z własnego doświadczenia muszę powiedzieć, że wydajny laptop z dedykowanym GPU mija się kompletnie z celem, zwłaszcza w wypadku dzisiejszego utrudnionego dostępu do podzespołów, tudzież istnienia klapy serwisowej, abyśmy mogli choćby odkurzyć wentylator, owszem na początku jest wszystko cacy, ale przecież laptop się kurzy, zużywa, pograsz trochę owszem, potem jednak zacznie się grzać, a przez utrudniony dostęp do wnętrza być może nie będziesz miał możliwości oczyszczenia go i wkrótce zacznie Ci się po prostu wyłączać po przekroczeniu określonej temperatury, a w najlepszym wypadku będziesz miał throttling jednego lub więcej podzespołów, do tego straszny hałas, już 40dB jest to dużo, a dzisiejsze laptopy generują uciążliwy szum znacznie powyżej tej wartości. Reasumując jeśli komputer ma być wydajny to z mojego punktu widzenia powinna być to jednostka stacjonarna, można już dzisiaj złożyć nawet małe zestawy tzw. miniITX. Optowałbym za konfiguracją laptop konwertowalny z rysikiem i wydajny PC’et. Nie kupujcie żadnych laptopów innych niż konwertowalne z procesorem serii U lub niższym, jest to kolosalna przepaść wydajnościowa.
Ostatnio fajny model widziałam w sklepie, ale cena oczywiście powyżej 9 tys 😛 Szczerze powiem, że przy takiej cenie wole zainwestować w stacjonarkę – fakt, że nie pogram w pociągu wtedy, ale skompletuję dużo lepszy zestaw. Mimo wszystko zestawienie mi sie przyda, bo jestem na etapie poszukiwania laptopa za około 4 tys i gry są jedną z części niezbędnych w moim żywocie, więc laptop musi uciągnąć co nieco 😉 Obecnie mam Lenovo niższej klasy i mimo, że połowa rzeczy niestety działa wolniej, to chyba już przywykłam. Ale jednak potrzeba mi bardziej zaawansowanego sprzętu
W cenie 4,5 tys niedawno na Allegro były HP OMEN 17 z 1060. Ludzie z Niemiec przywieźli – promocja była. Gwarancja ważna na całą Europę.
HP spoko, ale na allegro nie kupuję sprzętu 😉 Nacięłam się raz i długo trwała wymiana itp. A pracując w marketingu, słowo „promocja” mnie obrzydza 😉 Nie wierzę w jego moc 😀
Zapomnieliście o zasilaniu – „tanie” laptopy gamingowe mają za słabe zasilacze które nie pozwalają karcie graficznej i procesorowi na pełnię mocy. Tak jest w Lenovo i MSI. Sam miałem ten problem w Y700-17ISK.
I podajecie tu laptopty z średnio wydajną grafiką GTX960m? Przecież są już nowe z 1050 i 1050ti, które przwywyższają je wydajnością, a ceną nie odbiegają od przytoczonych przez autora.
>Laptop
>Wydajny
>Rozsądna cena
Wybierz 2.