Rok akademicki coraz bliżej, a Ty ciągle nie wiesz, jaki laptop na studia kupić? Specjalnie dla Ciebie wybrałem kilka najlepszych komputerów dla studenta.
Na co należy zwrócić uwagę kupując laptopa na studia? Przede wszystkim na swoje potrzeby. Jeśli komputer będzie często przenoszony, to głównym kryterium będzie niewielka waga i małe wymiary. Jeśli natomiast będzie to głównie urządzenie stacjonarne, to warto zainwestować w sprzęt o dużym ekranie.
W tym poradniku skupię się głównie na urządzeniach mobilnych, bo z mojego studenckiego doświadczenia wynika, że na dłuższą metę takie sprawdzają się najlepiej.
Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kryteriach, jakimi warto kierować się podczas zakupu, to zapraszam do przeczytania poradnika, jak wybrać laptop. Znajdziesz tam informacje o procesorach, pamięci RAM, rodzajach dysków czy matryc wykorzystywanych w modelach dostępnych na rynku.
Laptop dla studenta do 1000 złotych

Kiano SlimNote 14.1 / fot. mobiManiaK.pl
Tutaj wybór jest niewielki, a samo urządzenie wystarczy jedynie do najbardziej podstawowych zadań – takich, jak praca nad tekstem czy przeglądanie internetu. Nie polecam tanich laptopów dla przyszłych inżynierów, ponieważ z doświadczenia wiem, że praca w CADzie potrafi zadławić nawet sporo droższe urządzenia.
Co wybrać do tysiąca złotych? Na przykład tani komputer polskiej marki Kiano (ma on również swoje odpowiedniki w ofercie Kruger & Matz i Goclever). W naszym teście Kiano SlimNote 14.1 okazał się nieźle wykonanym, a do tego ładnym laptopem do podstawowych zadań. 14-calowy ekran i niezły czas pracy na baterii to jego główne zalety. Nie można też zapominać o designie, który przybliża maszynę do Macbooka Air. Jak kopiować, to od najlepszych.
Laptop dla studenta do 2000 złotych

Acer ES-13/ fot. Acer
Tutaj możemy już trafić na modele wyposażone w dysk SSD, co mocno przyspieszy pracę laptopa w codziennym użytkowaniu. Moim pierwszym typem jest ASUS R541UA. Jest to 15.6-calowy laptop wyposażony w procesor Core i3-7100U, 4 GB RAM i 1 pojemny, 1 TB dysk HDD. Atutem tej maszyny jest rzadko spotykana w tej cenie matowa matryca FullHD.
Pozostałe modele to dwa laptopy Acera wyposażone w 13.3-calowe ekrany. Pierwszy to Acer V3-372 w konfiguracji z procesorem Intel Pentium 4405U i 4 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczonych jest 120 GB na dysku typu SSD.
Drugi to Acer ES 13. To 13.3-calowy laptop o całkiem atrakcyjnym wygląddzie. Nieco słabszy procesor nadrabia większą ilością pamięci RAM – 6 GB i dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Lepszym wyborem do codziennej pracy wydaje mi się własnie ten model.
Nadal nie znalazłeś modelu dla siebie? W takim razie koniecznie zajrzyj do wpisu Szymona, który doradza, jaki laptop do 2000 zł warto teraz kupić.
Laptop dla studenta do 3000 złotych
W tej półce cenowej polecić mogę dwa modele Della. Pierwszy to Dell Inspiron 5378. Jest to urządzenie wyposażone w dotykowy ekran, który może obrócić się o 360 stopni. Niestety w tej cenie dostępna jest jedynie najbardziej podstawowa konfiguracja z 4 GB RAM i procesorem Intel Core i3-7100U. Na pocieszenie otrzymujemy dysk SSD o pojemności 256 GB.
Drugi Dell Inspiron 3567 to klasyczny model bez dotykowego ekranu, za to wyposażony w mocniejsze podzespoły. Intel Core i5-7200U, 8 GB RAM i szybki dysk SSD to jego główne zalety. Jeśli nie potrzebujesz dotykowego ekranu, to ten laptop ma szansę posłużyć przez kilka lat.
Laptop dla studenta powyżej 3000 złotych

ASUS Zenbook UX430UA / fot. mobiManiaK.pl
Tutaj wchodzimy już w wyższą półkę. Polecę trzy modele, każdy kolejny będzie znacznie droższy od poprzedniego.
Za godny polecenia w kwocie do 4000 złotych uważam laptop ASUSa. Test ASUSa UX430 możecie przeczytać na naszym serwisie. Jest to dobrze wykonany model o smukłej i lekkiej obudowie. Będzie świetnym wyborem dla osób potrzebujących mobilności. Cechą wyróżniającą jest 14-calowy wyświetlacz, których dzięki cienkim ramkom nadaje urządzeniu wielkość typową dla 13.3-calowych urządzeń.
W cenie do 5000 złotych mój wybór padł na model 2w1 od Microsoftu. To tablet Microsoft Surface Pro, czyli wydajne urządzenie o pasywnym chłodzeniu i świetnej jakości wykonania. To propozycja dla tych, którzy cenią sobie mobilność tabletu wraz z możliwościami typowymi dla laptopa.
Jeśli nie masz żadnych ograniczeń budżetowych to warto zainteresować się serią XPS od Della. Jeśli chodzi o laptopy wyposażone w system Windows, to ta seria moim zdaniem jest bezkonkurencyjna (wkrótce przeczytacie u nas test najnowszego Della XPS 13). Perfekcyjna jakość wykonania, niesamowicie cienkie ramki, a w mocniejszych konfiguracjach też bezkompromisowa wydajność.
Dlaczego w tym poradniku nie znajdziesz Macbooków? Nie dlatego, że są złe, ale po prostu wybierałem urządzenia, które wyróżniają się czymś w swojej półce cenowej. Jeśli należysz do klubu miłośników Apple, to dobrze wiesz, że każdy MacBook jest godny polecenia.

Microsoft Surface Pro / fot. mobiManiaK.pl
Co z osobami, dla których mobilność nie jest ważna? Takich mobiManiaKów odsyłam do naszego TOP-10 laptopów dla graczy. Każdy z wymienionych tam komputerów sprawdzi się dobrze w rękach studenta.
Za 2k z groszem można nawet ciekawszy sprzęt wyrwać, ja jakiś czas temu za nieco ponad dwójeczkę w komputroniku wyrwałem asusa na i5, 8GB RAM i nvidii 940M, za 2 stówki dorzuciłem ssdka i chodzi aż miło 🙂