>

Toshiba Portégé X20W-D-10W – test i recenzja. Mały i lekki ultrabook 2w1

Mały, konwertowalny i lekki – taki jest nowy laptop Toshiby, czyli ultrabook Portégé X20W-D-10W. W naszym teście sprawdzamy, czy jest wart Waszej uwagi i czy warto go kupić.

Toshiba Portégé X20W-D-10W jawi się jako ciekawa propozycja dla osób szukających laptopa małego i mobilnego – ten konwertowalny komputer 2w1 wyróżnia się obecnością ekranu FHD o przekątnej 12.5″ i wagą zaledwie nieco ponad kilograma.

Specyfikacja naszego egzemplarza to żelazny standard w segmencie ultrabooków – na pokładzie znajdujemy niskonapięciowy układ Intela, czyli Core i5-7200U, wspierany przez 8 GB pamięci RAM DDR3; dane zapisywane są na dysku SSD.

Toshiba Portégé X20W-D

od: 7.308 zł »

Przeglądając oferty polskich sklepów, najbardziej zbliżoną do naszej konfigurację znalazłem za około 6500 złotych. Są też modele wydajniejsze, oferujące procesor i7-7500U i dysk SSD 512 GB – to już wydatek około 7500 złotych.

Poniżej szczegółowa specyfikacja naszego wariantu laptopa Toshiba Portégé X20W-D.

Specyfikacja Toshiba Portege X20W-D-10W

Dane podstawowe
Model Portege X20W-D-10W
Rok premiery 2017
Kategoria laptopa Ultramobilny
Wymiary 299 x 219 x 15.4 mm
Waga 1.1 kg
Rodzaj materiałów aluminium / stop magnezu
Ekran
Typ IPS 12.5'', dotykowy, matowa powłoka, rozdzielczość 1920x1080, 176 ppi
Kluczowe podzespoły
Procesor Intel Core i5-7200U Kaby Lake 2.5 GHz (2 rdzenie, TDP 15 W)
GPU Intel HD Graphics 620
RAM 8 GB DDR3 1600 MHz (maksymalnie 8 GB)
Dysk SSD 128 GB
Napęd optyczny brak
Bateria 3760 mAh
System operacyjny
System operacyjny Windows 10 Pro
Łączność, komunikacja i wyjścia
Porty 1 x USB3, 1 x Thunderbolt, wyjście audio: combo (mikrofon / słuchawkowe)
WiFi 802.11ac (2,4 GHz i 5 GHz), Intel Tri-Band Wireless-AC 8265
Bluetooth 4.2
Obsługa kart pamięci brak
Kamera wideo HD Ready (1280x720), 30 kl./s.

Jedno jest pewne – Toshiba ma wielkie aspiracje, by wrócić do czołówki najlepszych producentów, bo jak pokazuje nasze zestawienie 10 najlepszych ultrabooków, próżno szukać w nim jakiegokolwiek przedstawiciela japońskiego koncernu. Czy to się zmieni?

Obudowa i porty

Toshiba Portégé X20W-D-10W

Toshiba nie oszczędzała na jakości materiałów. Obudowa została wykonana ze stopu magnezu i aluminium – w codziennym użytkowaniu to widać i czuć. Zarówno spód laptopa, jak i pokrywa ekranu nie uginają się pod naciskiem dłoni i nie ulegają odkształceniom. Tę kwestię można skwitować krótkim stwierdzeniem: japońska solidność.

Laptop został wykończony w praktycznej, czarnej, matowej kolorystyce – dzięki temu obudowę łatwo utrzymać w czystości. Logo zostało umieszczone w prawym górnym rogu pokrywy laptopa. Stylistycznie mamy tu do czynienia z pełnym minimalizmem i tego można było się po Japończykach spodziewać.

Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl
Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl
Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl



Przy grubości nieco ponad 15 mm, laptop waży tylko 1,1 kg. Co istotne, sprzęt należy do grupy ultrabooków konwertowalnych, co oznacza, iż możemy obrócić ekran o 360 stopni zmieniając tym samym notebooka w tablet. Zawiasy gwarantują odpowiednią płynność zmiany pozycji pokrywy i właściwy opór, pozwalający na skorzystanie z ekranu w każdej konfiguracji. Sprawnie działa także system blokowania klawiatury.

Stabilizację laptopa od spodu zapewniają odpowiednio wyprofilowane, gumowe nóżki – dbają o to, aby sprzęt nie ześlizgnął się przypadkiem z blatu.

Uwagę zwracają szerokie ramki otaczające ekran – o ile wymiary górnej ramki mogą być jeszcze uzasadnione ze względu na obecność kamerek internetowych i sensorów, tak dolną część oprawy pozostawiono niezagospodarowaną. Przez to, mimo ekranu o przekątnej 12.5″, laptop jest niemal tak szeroki, jak chociażby Dell XPS 13 czy Microsoft Surface Laptop – oba wyposażone w ekrany o większej przekątnej.

  Szerokość Wysokość Grubość Waga Przekątna
Microsoft Surface Laptop 308 223 14.5 1.3 13.5
Dell XPS 13 (9365) 304 199 13.7 1.2 13.3
Toshiba Portege X20W-D-10W 299 219 15.4 1.1 12.5

Jak zapewne się spodziewacie, tak niewielki sprzęt nie zaoferuje bogatego spektrum portów – obecny zestaw nazwać można co najwyżej podstawowym. Z prawej strony znajdziemy tylko jeden port USB 3.0 oraz przycisk włączający, po drugiej stronie laptopa mamy z kolei złącze słuchawkowe oraz USB typu C z obsługą Thunderbolt 3, które jednocześnie jest gniazdem zasilacza. Na tym koniec.

Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl
Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl
Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl
Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl
Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl



Niestety oznacza to, iż do naszej dyspozycji w trakcie ładowania laptopa pozostanie tylko i wyłącznie pełnowymiarowe USB 3.0, co trudno nazwać oczekiwanym wynikiem. To oczywiście głównie wina niewielkich rozmiarów sprzętu, ale szkoda, że nie udało się wcisnąć jeszcze chociażby jednego portu USB typu C. Warto dodać, że producent do zestawu dorzucił adapter USB typu C na HDMI, dzięki czemu możemy podłączyć dodatkowy ekran.

Spodnia część laptopa jest bardzo prosta do zdemontowania – wystarczy jedynie odkręcić kilka śrubek i zyskujemy szybki dostęp do wnętrza komputera. Niestety, większość kluczowych komponentów (w tym akumulator) nie jest łatwa w wymianie.

Toshiba Portégé X20W-D-10W / fot. mobiManiaK.pl

Głośniki grają w trybie stereo – nieźle, ale niezbyt głośno (zmierzona przez nas maksymalna głośność to 73 dB). Jak w przypadku większości systemów audio w laptopie dźwięk jest płaski, ale stosunkowo czysty.

Chłodzenie i głośność

W niewielkiej obudowie nie było dużo miejsca na zamontowanie dużego systemu chłodzenia, więc producent postawił na małe wentylatory o wysokiej liczbie obrotów na minutę. To oznaczać może tylko jedno – przy maksymalnym obciążeniu hałas jest znaczny. Ujmując rzecz precyzyjniej – sięga nawet 45 dB, a więc laptop jest wyraźnie słyszalny nawet w hałaśliwym biurze. Na szczęście sytuacja się poprawia, kiedy komputer chodzi pod niewielkim obciążeniem – wtedy hałas wentylatorów jest w zasadzie niesłyszalny.

Procesor nie ma tendencji do przegrzewania – bez obciążenia osiąga temperaturę około 40 stopni, podczas gdy w stresie osiąga około 75 stopni. Są to bezpieczne wartości, przy których nie musimy się obawiać niestabilności w działaniu systemu.


Trzeba przyznać, że jak na sprzęt z aktywnym chłodzeniem Toshiba nagrzewa się szybko, choć granicę 40 stopni przekracza tylko w miejscach leżących blisko gniazda ładowania i akumulatora. Nie jest to specjalnie uporczywy problem, ale co bardziej wrażliwe osoby mogą na to zwrócić uwagę.

Spis treści

  1. Specyfikacja, obudowa i chłodzenie

Ceny Toshiba Portégé X20W-D

Toshiba Portégé X20W-D

od: 7.308 zł »

Amadeusz Cyganek

Komentarze

  • Jeżeli ekran jest dotykowy,to jakim cudem matowa powłoka ? Coś tu się nie zgadza ! Czyżby Toshiba wynalazła sposób na wyeliminowanie ograniczeń ?