>
Kategorie: LaptopyNewsy

Dwie firmy sprzedały w tym roku połowę laptopów na rynku. I żadną z nich nie jest Apple

Chociaż Apple to rynkowy gigant, a spora część profesjonalistów, czyli grafików, inżynierów i programistów korzysta ze sprzętu z logo nadgryzionego jabłka, to firma nadal pozostaje na marginesie. W tym biznesie rządzą HP i Lenovo.

W Polsce laptopy czy desktopy Apple kojarzą się raczej z hipsterstwem i niezbyt rozsądnym wydawaniem pieniędzy, ale na świecie zdecydowanie są synonimem godnej zaufania stacji do pracy. Niekoniecznie jednak przekłada się to na świetną sprzedaż, ponieważ w opublikowanym przez IDC raporcie firma z Cupertino zajmuje dopiero czwarte miejsce. Ma to również odzwierciedlenie w dochodach, a te w większej części są jednak generowane przez iPhony.

Kto w takim razie sprzedaje najwięcej laptopów na świecie? Wyniki mogą być zaskoczeniem, ponieważ liderem jest HP. Owszem, firma ma na koncie kilka świetnych urządzeń, jak na przykład ostatnio zaprezentowany HP Spectre 13 2017, ale mimo wszystko to wynik powyżej oczekiwań.

Na kolejnych miejscach zameldowały się Lenovo i Dell, a całą piątkę zamyka ASUS. Najbardziej jestem zaskoczony spadkiem Tajwańczyków, ponieważ modele takie, jak testowany przez nas ASUS UX430 pozostawiły po sobie świetne wrażenie. To jeden z najciekawszych laptopów w cenie do 4 tysięcy złotych. Zestawienie dotyczy oczywiście ilości sztuk dostarczonych do sklepów, a nie faktycznej liczby laptopów, które trafiły do klientów.

Co jeszcze wynika z raportu IDC? Otóż na rynku widać wyraźny trend zwiększonego zainteresowania modelami pozwalającymi na korzystanie z wirtualnej rzeczywistości. Dotyczy to również laptopów dla graczy. I wcale mnie to nie dziwi, ponieważ wśród moich znajomych widzę wyraźne ciągoty do tej właśnie gałęzi notebooków. Te urządzenia stały się zdecydowanie bardziej przystępne cenowo. Na przykład Lenovo Y520 kosztujący około 5000 złotych w tej konfiguracji pozwoli na swobodną rozgrywkę w większość nowych tytułów, a jednocześnie jest na tyle przenośny, że nie ogranicza nas tak, jak komputer stacjonarny.

Co sądzicie o kierunkach rozwoju rynku laptopów? Preferujecie rozwiązania mobilne, czy może za bardziej użyteczne uważacie modele przeznaczone dla graczy?

Źródło: notebookcheck

Konrad Bartnik