>

Wydajność

MSI GT660 zaopatrzony został w procesor Intel Core i7-720QM o taktowaniu 1.6 GHz wspomagany przez 6 GB pamięci DDR3 RAM. Dzięki zastosowaniu technologii Intel Turbo Boost możliwe jest osiągnięcie maksymalnej częstotliwości 2.8 GHz. W zwykłym, codziennym funkcjonowaniu, nawet najbardziej hardcorowy użytkownik nie będzie w stanie wykorzystać mocy drzemiącej w GT660. Ale wątpię, by „zwykli użytkownicy” zdecydowali się na zakup takiego laptopa. Przy najnowszych grach MSI pokazuje pazurki. Jest w stanie poradzić sobie z naprawdę wymagającymi tytułami. Warto wspomnieć, że w indeksie wydajności systemu Windows maszyna osiągnęła rezultat 5.9, a najsłabszym ogniwem okazał się dysk twardy. Procesor spisał się znakomicie, a warto dodać, że sprzedawane egzemplarze mają mieć na pokładzie mocniejszy Core i7-740QM z taktowaniem 1.73 GHz.

Szkoda, że producent nie zdecydował się zamontować wewnątrz GT660 jednego z najnowszych układów Fermi, a poprzestał „tylko” na karcie GTX 285M. Wydzielony 1 GB pamięci sprawia, że w pewnych warunkach laptop jest w stanie poradzić sobie nawet z osławioną technologią APEX PhysX, o czym więcej za chwilę.

GPU wykonany został w technologii 55 nm. Charakteryzuje się on częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie 648 MHz, a przepustowość pamięci wynosi 159 GB/s. Układ GTX 285M obsługuje funkcje CUDA, PhysX, PureVideo oraz biblioteki DirectX 10. Jeżeli zdecydujemy się laptopa podpiąć do większego wyświetlacza to osiągniemy maksymalną rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli.

MSI GT660 to laptop stworzony do grania. W swoim naturalnym środowisku też miałem przyjemność go testować. Tytuły takie jak Mass Effect 2, Crysis, Just Cause 2, Dragon Age, Stalker: Zew Prypeci, Batman: Arkham Asylum, Call of Duty: Modern Warfare 2, Star Wars: The Force Unleashed Ultimate Sith Edition oraz Battlefield Bad Company 2 nie stanowiły dla tego drapieżnika żadnego problemu. Średni FPS w przykładowych grach wynosił:

  • Crysis – minimalny: 55, średni: 80 (ustawienia wysokie)
  • Call of Duty: Modern Warfare 2 – minimalny: 62, średni: 85 (ustawienia wysokie)
  • Battlefield Bad Company 2 – minimalny: 33, średni: 44 (ustawienia wysokie)

Wyzwanie przyszło wraz z premierą długo oczekiwanej (także przeze mnie) Mafii II.

Jako, że wszystkie wcześniejsze tytuły uruchomiłem z maksymalnymi detalami sądziłem, że z drugą odsłoną Mafii będzie podobnie. I tak w istocie było, poza osławioną funkcją APEX PhysX. Przez kilka pierwszych misji miałem ją włączoną i delektowałem się pięknem przedstawionego świata. Aż do rozdziału piątego (misja zatytułowana „Piła”) – kto akurat grał w Mafię II wie, że sporo tam się dzieje. Przy całej złożoności i mocy układu GeForce GTX 285M, laptop nie wytrzymał innowacyjnej technologii odwzorowywania fizyki Nvidii i gra zaczęła przypominać film poklatkowy. Niezbędna okazała się operacja wyłączenia PhysX-a, po której to pacjent wrócił do zdrowia.

MSI osiągnął następujące wyniki w popularnych benchmarkach:

  • PCMark Vantage – 6028 pkt. (w trybie normalnym) oraz 6172 pkt. w trybie Turbo
  • 3DMark Vantage – 7318 pkt. (w trybie normalnym) oraz 7401 pkt. w trybie Turbo
  • 3DMark 06 – 12633 pkt. (w trybie normalnym) oraz 12747 pkt. w trybie Turbo

Ceny MSI GT660


marcin

Komentarze

  • Na pewno 16 calowa matryca ma mniejsza rozdzielczość od tej 15 calowej?

    Na szczęście szybkie dyski (czyżby w macierzy?) nie rozumiem jak można montować dyski 5400...

    No i kompletnie nietrafionym pomysłem jest wciskanie starego wyjścia wideo d-sub, ja wiem że teraz wszystko jest na hdmi ale czy ktokolwiek widział laptopa z wyjściem dvi?

    • Takie dane są dostępne na oficjalnej stronie producenta:
      16" HD 1366*768 TFT-LCD Display (LED Backlight)
      15.6" FHD 1920*1080 TFT-LCD Display (LED Backlight)
      Wydaje mi się jednak, że ostateczny kształt parametrów jeszcze może ulec zmianie. Pozdrawiam.