Dzięki Intel Optane nawet zwykły dysk twardy będzie wydajny jak SSD. Co więcej, możemy w tani i prosty sposób otrzymać pojemny i szybki dysk, nieosiągalny w inny sposób.
Jeżeli do tej pory nie słyszałeś o Intel Optane, to może okazać się, że jest to technologia, której szukałeś. To niepozorne urządzenie, które w sklepach leży na półce z dyskami SSD. Jednak nie jest to dysk, a raczej cache czy bardziej inteligentny akcelerator dysku, który już masz w swoim komputerze.
Co to jest Intel Optane
Technologia Intel Optane stanowi połączenie wysokiej przepustowości, małych opóźnień i dużej trwałości. To połączenie nośnika pamięci 3D XPoint, kontrolerów i pamięci masowej Intel, sieci Intel Interconnect IP oraz dedykowanego oprogramowania. Wszystkie te elementy zapewniają zdecydowane zmniejszenie opóźnień i przyspieszenie systemów, co umożliwia lepszą obsługę obciążeń roboczych wymagających dużej pojemności i szybkiej pamięci masowej.
To technologia, które umożliwia dwukrotnie szybsze uruchomienie komputera i zwiększa ogólną wydajność systemu prawie o jedną trzecią. To co najbardziej ucieszy techManiaKa to przyspieszenie pracy dysku twardego nawet 14-tokrotnie.
Jeżeli potrzebujesz pojemnego dysku twardego, ale jednocześnie chciałbyś cieszyć się szybkością pracy dysku SSD masz dwa wyjścia. Słono zapłacić za pojemny SSD albo skorzystać z Intel Optane
Pamięć Intel Optane przyspiesza ładowanie aplikacji, gier lub dużych plików, co znacznie skraca czas oczekiwania. Dane zawarte w pamięci masowej komputera są łatwiej dostępne, przez co pracuje on i reaguje szybciej.
Intel Optane jest rozwinięciem technologii Smart Response realizowanej za pośrednictwem oprogramowania Intel Rapid Storage, które umożliwia symbiozę dysków talerzowych oraz półprzewodnikowych. Zasada działania opiera się na tym, że większość aplikacji i działań, które wykonujemy, są powtarzalne. Odpalamy przeglądarkę, ulubione programy czy przeglądamy wybrane dane wielokrotnie w ciągu dnia. Dzięki szybkiej pamięci i odpowiedniemu oprogramowaniu można te czynności mocno przyspieszyć bez inwestowania w nowy drogi dysk SSD
Jak zainstalować pamięć Intel Optane
Opis technologii brzmi skomplikowanie, ale sama instalacja i uruchomienie jest bardzo proste.
Kartę pamięci możemy kupić w dwóch wariantach w większości sklepów komputerowych. Do wyboru mamy 16GB oraz wersję z pamięcią 32GB. Tę mniejszą można znaleźć w promocjach już poniżej 100 zł, co jest naprawdę atrakcyjną ceną za korzyści jakie otrzymamy.
Sama instalacja pamięci do własnego składaka nie jest trudna i poradzi sobie z nią każdy, kto kiedykolwiek otwierał jednostkę centralną. Cała operacja polega na podłączeniu modułu pamięci do płyty głównej bez użycia dodatkowych kabli.
Nośnik bazowy musi zostać podłączony do natywnego kontrolera SATA (Intel). Przyspieszenie działania dotyczy tylko tego dysku twardego, na którym jest zainstalowany system Windows. Należy pamiętać, że Windows musi znajdować się na partycji GPT. Pojemność dysku Intel Optane nie jest fizycznie dostępna dla użytkownika i służy wyłącznie do optymalizacji szybkości dysku twardego.
Karty pamięci Intel Optane nie trzeba instalować w jakiś specjalny sposób. BIOS powinien wykryć ją automatycznie i od razu po włączeniu komputera powinna działać.
Jedyne, co musimy zrobić to odinstalowanie standardowego sterownika Rapid Storage Technology i zainstalowanie dedykowanej rozwiązaniu wersji.
Od tego momentu mamy już działającą optymalizację dysku twardego i nasz HDD nawet 10TB będzie działał prawie tak sprawnie jak SSD (przynajmniej w tych najczęstszych i powtarzalnych czynnościach a więc w tych, w których najbardziej zauważymy wzrost wydajności naszego komputera).
Wymagania techniczne i ograniczenia
Aby cieszyć się dużym i pojemnym dyskiem HDD, który przyspieszymy do szybkości porównywalnej z SSD, musimy mieć najnowsze podzespoły. Jest to więc rozwiązanie skierowane do wszystkich, którzy teraz kupują nowy komputer i nie pomoże w reanimacji starszych maszyn.
Wymagania technologii Intel Optane są następujące:
- Procesor Intel Core 7. lub 8. generacji
- Płyta główna musi posiadać złącze M.2 PCI-E 3.0 x2 i być oparta na chipsetach Intel 2xx lub 3xx (w zależności od procesora)
- Wspiera tylko nośniki SATA podpięte do natywnego kontrolera
- Działa jedynie z Windows 10 64-bit zainstalowanym w trybie UEFI
Czy to naprawdę działa?
Ano działa. I to naprawdę dobrze. Za całą magią stoi pamięć 3D XPoint, algorytmy Intela, rozwiązania i technologia. Wszystko po to, żeby duże dyski HDD mogły być duże ale i szybkie. Znalazłem w Sieci ciekawy filmik, gdzie autor zestawił ze sobą dwa komputery – jeden z kartą Intel Optane i odpalił na nich Call of Duty. Możecie sami zobaczyć, jaka jest różnica. Cała magia zaczyna się od 2-giej minuty filmiku, więc jeżeli jesteście niecierpliwi możecie przewinąć.
Podsumowanie. Czy warto kupić Intel Optane?
Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Jeżeli potrzebujesz pojemnego dysku twardego, ale jednocześnie chciałbyś cieszyć się szybkością pracy dysku SSD masz dwa wyjścia: słono zapłacić za pojemny SSD albo skorzystać z Intel Optane
Musimy jednak posiadać mocną i nowoczesną konfigurację: nowy procesor, Intel Kaby Lake albo nowszy, ósmej generacji, która dopiero niedawno miała swoją premierę.
W zamian otrzymujemy rozwiązanie, które jest gdzieś pomiędzy SSD i HDD. Kosztowo jest ono korzystne. Zakup pamięci flash wiązałby się z potężnym wydatkiem, ponieważ dysk SSD o pojemności 1 TB potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych – to spory wydatek w stosunku do kilkuset złotych za dysk talerzowy o podobnej pojemności, w który obecnie wyposażone są nawet tanie laptopy.
Taka pojemność jaką możemy otrzymać poprzez połączenie HDD o dowolnie dużej pojemności z pamięcią Intel Optane, nie jest również osiągalna dla dysków SSD (przy akceptowalnych kosztach). Dla przykładu 10TB dysk twardy to wydatek rzędu 1400 zł a to jest mniej więcej tyle, co 10-krotnie mniejszy 1TB dysk SSD.
Podsumowując – Intel Optane jest bardzo ciekawym „dopalaczem” dla naszego dysku HDD, który za niewielką cenę daje spore przyspieszenie stałych i powtarzalnych czynności, jakie wykonujemy na naszym komputerze. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem, szczególnie, że można go spotkać zarówno w promocji do wybranych płyt głównych jak i znaleźć w dobrej cenie w sklepach internetowych.
@zzz To nie jest takie proste. Aplikacje zainstalowane na SSD na pewno będą działały szybciej. Ale jeżeli masz mały SSD i duży HDD na gry i dane to już niekoniecznie. Rozwiązanie Intel Optane potrafi dać „kopa” zwykłemu dużemu dyskowi HDD na przykład 2TB albo 10TB. Często uruchamiane aplikacje mają szanse działać szybciej niż w podanej przez Ciebie konfiguracji.
Ale to chyba nie będzie szybsze niż PC z systemowym SDD i HDD na dane ?