>

WiFi zmienia się na lepsze: na rynek wchodzi WPA3. Co trzeba wiedzieć o nowym standardzie?

Narzekacie na zbyt małe bezpieczeństwo bezprzewodowych połączeń sieciowych? Już wkrótce sytuacja będzie prezentować się znacznie lepiej dzięki nowemu standardowy ochrony – WPA3.

O potrzebie zapewnienia użytkownikom Wi-Fi większego bezpieczeństwa mówi się już od dawien dawna – na ten sposób łączności z internetem czyha szereg hakerów i osób chcących wykraść poufne informacje, bo w niektórych przypadkach ich złamanie jest bardzo proste, zwłaszcza przy hasłach w stylu „12345” czy „admin”. W tej kwestii wiele zależy więc od nas samych, ale także – od organizacji Wi-Fi Alliance, która właśnie ogłosiła nowy rozdział jeśli chodzi o gwarantowanie bezpieczeństwa użytkownikom sieci bezprzewodowych.

Dziś rozpoczął się bowiem proces certyfikacji urządzeń do nowego standardu – WPA3. Oczywiście początek tego procesu oznacza, że zanim będziemy mogli powszechnie korzystać z nowych zabezpieczeń, a protokół WPA2 odejdzie do lamusa, upłynie jeszcze kilka lat, niemniej sam fakt startu tego działania jest zdecydowanie wart odnotowania. Na czym skupi się nowy rodzaj zabezpieczeń?

WPA3 – lepsza ochrona urządzeń połączonych z Wi-Fi

To przede wszystkim ulepszona ochrona urządzeń łączących się z Wi-Fi – to właśnie ten punkt jest jednym z najsłabszych jeśli chodzi o zabezpieczenia sieci bezprzewodowych i na tym skupiła się Wi-Fi Alliance. Zabezpieczenie pojawi się w dwóch wariantach:

  • WPA3-Personal – ono zajmie się wzmocnieniem siły haseł oraz ich ochroną przed potencjalnym złamaniem, a w razie gdyby udało się to uczynić, wszelkie dane będą odpowiednio zabezpieczone;
  • WPA3-Enterprise – ten zestaw zabezpieczeń będzie wykorzystywał dodatkowe szyfrowanie za pośrednictwem 192-bitowego zakresu.

Oprócz tego połączenia Wi-Fi już wkrótce wzbogacą się o nowe narzędzie, znane jako Wi-Fi Easy Connect – będzie ono poświęcone głównie urządzeniom wykorzystującym Internet of Things i pozwoli na stworzenie odpowiedniego protokołu pozwalającego na obsługę urządzeń nie posiadających ekranu. Dla przykładu, będziemy w stanie chociażby zeskanować kod QR za pomocą smartfona czy tabletu, by włączyć inteligentną żarówkę czy też zamknąć zamek w drzwiach.

Kiedy WPA3 stanie się podstawowym standardem?

Jak już wspomniałem, proces wprowadzania standardu WPA3 potrwa jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy – co ważne, jest on wstecznie kompatybilny z WPA2, więc możemy liczyć, iż w niektórych przypadkach możliwość korzystania z WPA3 nie będzie wymagała od nas upgrade’u sprzętu. Czas pokaże, jak dużego procenta urządzeń będzie to dotyczyć.

źródło: liliputing

Amadeusz Cyganek

Komentarze

  • "Dla przykładu, będziemy w stanie chociażby zeskanować kod QR za pomocą smartfona czy tabletu, by włączyć inteligentną żarówkę czy też zamknąć zamek w drzwiach."
    =
    Kiedyś trzeba było aż nacisnąć przełącznik albo klucz przekręcić ale dzięki postępowi wystarczy tylko:
    - zeskanować kod
    - obejrzeć reklamę
    - zalogować się za pomocą FB lub G
    - obejrzeć spersonalizowaną reklamę
    - zeskanować odcisk palca lub tęczówkę
    - obejrzeć kolejną reklamę
    - poczekać na aktualizację oprogramowania żarówki
    I JUŻ WŁĄCZONE!!

    Dzięki ci wielki Po(d)stępie!

    • Swiat zmierza w strone obledu i pelnej kontroli obywatela.
      Kiedys ludzkosc dazyla do ergonomii czyli wygody i polepszenia jakosci zycia przy jednoczesnym eliminowaniu trudnosci.
      Dzis zaczynamy robic odwrotnie. Wszedzie zakladanie kont, weryfikacje, klikanie obrazkow zeby udowodnic ze nie jestem robotem, koniecznosc posiadania wszedzie internetu, ogladanie reklam, odpowiadanie na tysiac maili i reklam, zeby ... zrobic prosta czynnosc.

      Jedyne do czego internet powinien pomoc to zalatwianie spraw z urzedami bez wychodzenia z domu, bankowosc internetowa i praca na poczcie i chmurze zeby nie jezdzic i marnowac paliwa i czasu.
      Internet poeinien byc do ww. spraw i biznesu, a nie pierdol.