>

Nowości od HP z klasy premium: Spectre x360 oraz EliteBook x360

Laptopy konwertowalne  Spectre X360 i EliteBook x360 prezentują wszystko, do czego przyzwyczaiły nas te serie: szybkie procesory i pamięci, świetny tryb obracanego ekranu, design, mobilność i precyzję wykonania.

Biznesowe serie od HP od zawsze cieszyły się dużą i w pełni zasłużoną popularnością: świetna jakość wykonania, dobre zabezpieczenia, wygodna klawiatura i mocne podzespoły. Tradycje wysokiej jakości sprzętu w niewygórowanej cenie kontynuują modele Spectre x360 i EliteBook x360: konwertowalne, o kompaktowych rozmiarach (13 i 14 cali), solidnej obudowie, dobrej wydajności i długim czasie pracy na baterii.

Oba modele zbierają zaskakująco wysokie oceny na portalach zagranicznych, uzyskując około 9/10.  Przyjrzyjmy się zatem zapowiedziom od HP.

HP Spectre x360

Specyfikacja HP Spectre x360

  • Budowa 2w1 (laptop+tablet)
  • Procesor Intel Core i7-8565U
  • 8 lub 16 GB pamięci RAM
  • Dysk SSD 256 lub 512 GB
  • Grafika Intel HD Graphics 520
  • Porty: 3 USB 3.0 (HP USB Boost); 1 Mini DisplayPort; 1 HDMI; 1 słuchawkowy/mikrofonowy
  • Głośniki Bang & Olufsen
  • Matryca 13.3″ QHD BrightView OLED (2560 x 1440); 10 punktowy multidotyk

Seria Spectre występuje w dwóch wariantach:

  1. HP Spectre x360 13 cali, który według producenta „zapewnia najdłuższy na świecie czas pracy na zasilaniu bateryjnym wśród czterordzeniowych komputerów konwertowalnych oraz gigabitową łączność 4G LTE” – co w praktyce oznacza, że pod względem czasu pracy na baterii bije na głowę konkurencyjne konstrukcje poza 13 calowym MacBookiem Air (z wynikiem 11:34 do 12:51 dla MacBooka).
  2. HP Spectre x360 15 cali, który jest największym i najnowszym laptopem z obracanym ekranem w rodzinie Spectre.

Już sama nazwa zdradza nam,  jakiego typu laptopem będziemy mieli do czynienia: umieszczenie tuż za Spectre określenia „360” jasno wskazuje, że jest to urządzenie, którego obracany mechanizm znamy choćby z serii Yoga od Lenovo.

Oba rodzaje dostępne są w dwóch zestawach kolorystycznych: ciemnoszare srebro z miedzianymi detalami oraz morski błękit. Dodatkowo, dzięki obróbce metodą CNC, urządzenia wykończone są akcentami przywodzącymi na myśl oszlifowany klejnot – z pewnością wyglądają interesująco, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę królujący aktualnie w tej branży design. Szyku całości dodaje materiał, z którego wykonano Spectre: monolityczna płyta aluminiowa, formowana obrabiarką sterowaną numerycznie.

Nieco zmodernizowano układ gniazd, przenosząc nachylony port USB-C na krawędź prawej strony laptopa. W dziedzinie bezpieczeństwa wykorzystano dawny mechanizm, umożliwiający manualne zamknięcie oczka kamery, dodatkowo opcjonalnie sprzęt może być wyposażony w HP Sure View, czyli filtr prywatności, chroniący wyświetlane na ekranie dane przed postronnymi osobami.

Bateria i wydajność

HP deklaruje czas pracy modelu 13 calowego na 22,5 godziny, natomiast większego brata na 17,5 godziny. W praktyce, przy obciążeniu wyświetlaniem filmów (jasność ekranu ponad 60%), wersja 1080p dotrwała do nieco ponad 11,5 godziny, deklasując często lżejszą, ale o słabszej baterii i optymalizacji systemu konkurencję – warto nadmienić, że HP wspólnie z Microsoftem opracowali nieco zmodyfikowaną wersję Windows, o bardziej dopracowanych opcjach oszczędzana energii.

Wydajność sprzętu stoi na niezłym poziomie: mamy szybki SSD, procesor Intela 8 generacji i 8 lub 16 GB RAM. Nie jest to jednak komputer dla gracza, o czym świadczy zastosowana grafika (oczywiście zintegrowana), mająca swoją premierę we wrześniu 2015 roku.

Cena i dostępność

HP Spectre x360 13 ma być dostępny w listopadzie br., w cenie od 1,349 euro. Większy HP Spectre x360 15 ma być dostępny w grudniu br., w cenie od 1,699 euro, ale według polskiego oddziału HP, model ten nie pojawi się na naszym rynku).

HP EliteBook x360

Ten laptop nie tylko znakomicie wygląda (seria EliteBook od początku obliguje do rozwiązań technologicznych i estetycznych najwyższej jakości), ale i spełnia rygorystyczne standardy normy militarnej MIL STD, w trakcie której testuje się m.in odporność na kurz, pył, wodę, niskie i wysokie ciśnienie, wysokie i niskie temperatury i skoki temperatur.

Specyfikacja HP EliteBook x360

  • Budowa 2w1 (laptop+tablet)
  • Procesor Core i5-8250U lub Core i7-8650U
  • RAM do 32 GB DDR4-2666
  • Dysk SSD do 2 TB
  • Grafika Intel HD Graphics 620
  • Porty: 2x USB 3.1 typu C, 2x USB 3.1 Gen1, gniazdo audio, HDMI 1.4, nowość – zewnętrzne gniazdo nanoSIM
  • 4 głośniki Bang & Olufsen
  • Ekran dotykowy BrightView z matrycą IPS o rozdzielczości 4K i przekątnej 14″; 10 punktowy multidotyk

HP zaznacza, że 14 calowy wyświetlacz udało się zmieścić na powierzchni, która zwykle rezerwowana jest dla wyświetlaczy o cal mniejszych: w dobie zmagań o jak największą „bezramkowość” to z pewnością spory atut.

Podobnie jak w przypadku serii Spectre, laptop został wykonany z monolitu aluminium, obrabianego metodą CNC. Elegancki design typowy dla Elitebook nie przeszkodził w uzyskaniu militarnej normy MIL-STD. Dzięki współpracy z firmą Zazzle, oferującą personalizowane produkty dla takich gigantów jak Warner Bros czy Disney, ten model może być ozdabiany wycinanym laserowo wzorem: oferta dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i firm.

Bateria i wydajność

Ze względu na rozpiętość specyfikacji nie można wskazać jednolitego czasu pracy na jednym ładowaniu, które opisałoby całą serię – z pewnością czas 17 godzin deklarowanych przez HP zmaleje w zależności od obciążenia sprzętu i ustawień jasności wyświetlacza do ok 10-11 godzin.

Wydajność: w tej kategorii wiele zależy od zasobności naszego portfela: mamy bowiem do wyboru różne wersje procesorów czy ilość RAMu. Bezsprzecznie jednak sprzęt będzie szybszy niż seria Spectre.

Cena i dostępność

HP EliteBook x360 1040 ma być dostępny pod koniec października br., w cenie od 7999 zł.

Spectre 360 i EliteBook 360: będzie hit?

HP z serią Spectre 360 i EliteBook  360 celuje w klienta potrzebującego laptopa mobilnego w pełnym znaczeniu tego słowa, a więc z wytrzymałą baterią, lekką i płaską obudową, aluminiowym korpusem i szkłem Gorilla Glas, zapewniającym bezpieczeństwo i solidność całej konstrukcji.

Mnogość portów, długi czas pracy ba baterii (zwłaszcza Spectre), możliwość personalizacji obudowy (EliteBook), świetna responsywność, wysoka jakość wykonania, system operacyjny usprawniony we współpracy z Microsoftem (przy minimalnej ilości bloatware’u), oprogramowanie HP rewolucjonizujące współpracę z komputerem (na przykład samonaprawiajacy się BIOS) i sporo opcji hardwarowych powoduje, że w swojej klasie cenowej oba sprzęty mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem.

Grzegorz Szczypa