Sony Xperia XZ3 jest niewątpliwie dobrym smartfonem multimedialnym z supernowoczesnym procesorem Qualcomm® Snapdragon™ 845 Mobile Platform, ale to, co w niej się wyróżnia, to bardzo żywotna bateria, która wytrzymuje nawet cały dzień. Jakie zastosowano technologie i czy na pewno jest tak wydajna, jak obiecuje producent?
Japońska marka znana jest z tego, że potrafi zaskoczyć i zaprezentować naprawdę ciekawe urządzenia. Nie inaczej jest ze smartfonami. Wprawdzie już mamy zapowiedzi Sony Xperia XZ4, ale skupmy się jeszcze chwilę na najnowszym flagowcu, czyli Xperia XZ3. Zwłaszcza że jest o czym pisać, ponieważ nowa Xperia została nominowana w plebiscycie Tech Awards.
Spis treści:
- Co takiego ma w sobie Sony Xperia XZ3?
- Technologia Qnovo Adaptive Charging
- Bardzo żywotna bateria
- Ochrona baterii w Sony Xperia XZ3
- Jak ładować baterię w Sony Xperia XZ3?
- Nadchodzi nowe: Sony Xperia XZ4
Co takiego ma w sobie Sony Xperia XZ3?
Sony Xperia XZ3 jest pierwszym smartfonem japońskiego przedsiębiorstwa wyposażonym w 6-calowy wyświetlacz OLED o proporcjach 18:9 i rozdzielczości QHD+, znaną z telewizorów BRAVIA®. Dzięki rozwiązaniu X-Reality treść wideo SDR jest konwertowana do jakości porównywalnej z oryginalnym obrazem HDR.
Jak w każdym nowoczesnym smartfonie, i tutaj nie może zabraknąć zaawansowanego aparatu głównego o rozdzielczości 19 megapikseli oraz przedniej kamery 13 megapikseli. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu Motion Eye można rejestrować filmy 4K HDR oraz Super Slow Motion 960 klatek na sekundę w rozdzielczości FullHD. Funkcja Smart Launch dająca podgląd aparatu uruchamia się automatycznie po wzięciu do ręki telefonu w pozycji horyzontalnej.
Na uwagę zasługuje wysoka wydajność Xperii XZ3, która została osiągnięta poprzez wykorzystanie Qualcomm® Snapdragon™ 845 dla urządzeń mobilnych oraz szybkiego modemu LTE osiągającego szybkość do 1,2 Gb/s. Nie brakuje bardzo żywotnego akumulatora z ochroną baterii z techniką Qnovo Adaptive Charging, która dba o optymalne, bezpieczne dla ogniwa i możliwie szybkie ładowanie.
Sony Xperia XZ3 to urządzenie atrakcyjne stylistycznie, ale też wyróżniające się świetnymi rozwiązaniami, w tym bardzo żywotną baterią.
Technologia Qnovo Adaptive Charging
W nowych modelach Xperii spotkamy system adaptacyjnego ładowania, czyli technologię Qnovo Adaptive Charging. To nic innego jak inteligentne ładowanie, które może nawet dwukrotnie wydłużyć okres eksploatacji baterii.
Technologię Qnovo Adaptive Charging mieliśmy okazję poznać już wcześniej przy poprzednich modelach. Sprawdza ona stan podłączonej baterii poprzez mierzenie temperatury i ciśnienie. Dzięki regulacji natężenia prądu zmniejsza obciążenie i chroni wydajność ogniwa. Telefon po prostu uczy się schematu użytkowania, przez co bateria w Sony Xperia XZ3 wyróżnia się lepszą sprawnością i żywotnością od swoich konkurentów.
Mało tego, smartfon Xperia XZ3 wyposażony jest w najnowszy system Android Pie, który poza dodatkową optymalizacją baterii oferuje usprawnioną nawigację i udoskonalony system powiadomień. System oferuje również adaptacyjną jasność analizującą preferencje użytkownika co do jasności ekranu w różnych warunkach, a następnie automatycznie ją dostosowuje.
Bardzo żywotna bateria
Na rynku możemy zaobserwować dość niepokojącą tendencję, a mianowicie zmniejszanie pojemności baterii w miarę upływu czasu. Na szczęście wraz z tym trendem idzie dopracowywanie nowoczesnych technologii, które za zadanie mają i wydłużyć żywotność baterii, i zapewnić jej szybkie ładowanie.
Dość niepokojącymi wieściami w sierpniu 2018 roku były informacje, że model Sony Xperia XZ3 wraz z wersją Compact został zgłoszony celem certyfikacji do regulatora ANATEL, który dopuszcza urządzenia mobilne na brazylijskim rynku. W tamtejszych regulacjach stoi bowiem wymóg, że bateria ma mieć pojemność zaledwie 3060 mAh, przez co też obawiano się zmniejszenia pojemności akumulatora. Niepokój okazał się przedwczesny, ponieważ bateria nie została pomniejszona, a producent zadbał jednak o to, aby wyposażyć sprzęt w dodatkowe funkcje chroniące jej żywotność i zapewniające optymalne ładowanie.
Jak ukazują wykresy dostępne między innymi na stronie producenta, bateria w Xperia XZ3 jest bardzo żywotna. Jej pojemność wynosi 3330 mAh, więc jest większa niż w XZ2, mimo grubszej obudowy starszego modelu, która miała 3180 mAh. Ma również funkcję inteligentnej optymalizacji, co w praktyce przekłada się na to, że im intensywniej korzystamy z telefonu, to tryb Smart Stamina działa z wyprzedzeniem, by zapewnić energię na dłużej.
Jedno ładowanie wystarczy, aby korzystać ze smartfona cały dzień, przy tym Sony Xperia XZ3 jest w stanie odtwarzać wideo z sieci przez ponad 11 godzin bez przerwy. W testach użytkowników czas pracy z włączonym ekranem przy włączonym YouTube, 1 karcie SIM, aktywnym module WI-Fi i z 50% jasności ekranu wyniósł 8 godzin i 42 minuty, a przy godzinie strumieniowaniu wideo (Chrome, 1 karta SIM, aktywny moduł WI-Fi, 50% jasności ekranu) odnotowano 11% baterii mniej (zobacz recenzję Jolanty Szczepaniak w serwisie MGSM.pl).
Szybkie ładowanie odbywa się przy pomocy ładowarki w zestawie, która osiąga nie więcej niż 16 W mocy. Można również wyposażyć się w bezprzewodową podstawkę ładującą WCH20 z kontrolą przegrzania o mocy wyjściowej do 9 W, na której wystarczy tylko położyć urządzenie, a i tak ładowanie odbędzie się w najbardziej efektywny sposób. O poprawnym umieszczeniu smartfona poinformują diody LED.
Z ciekawych funkcji odnoszących się do baterii wystarczy wspomnieć o szacowaniu, ile czasu pozostało do rozładowania baterii, wczesne ostrzeganie przed rozładowaniem (monit trybu Smart Stamina) oraz sam tryb Smart Stamina, który zmniejsza zużycie energii, dzięki czemu bateria wystarcza na cały dzień.
Ochrona baterii w Sony Xperia XZ3
Sony Xperia XZ3 może pochwalić się bardzo żywotną baterią i wbudowaną funkcją dbającą o żywotność. Jak widać, Sony za główny cel postawiło sobie zadbanie o maksymalny komfort użytkownika, który sprowadza się do tego, że urządzenie ma być zawsze dostępne i działające. Znika problem z kłopotliwym doładowywaniem ogniwa na przykład w czasie podróży.
Dodajmy, że Sony doskonale sobie radzi z oszczędzaniem energii w trybie uśpienia. Dodatkowa ochrona baterii, a konkretnie ochrona jej żywotności, sprowadza się do tego, że nawet podłączając na całą noc do ładowarki, bateria nigdy nie zostanie załadowana od razu do pełna. Funkcja ochrony baterii przerywa ładowanie po osiągnięciu poziomu 90%, a doładowanie do 100% następuje bezpośrednio przed czasem rozpoczęcia aktywności. Tylko w nielicznych dzisiejszych smartfonach możemy spotkać takie rozwiązanie, zatem tu Sony należy się uznanie.
Jak ładować baterię w Sony Xperia XZ3?
Wyposażenie w najnowocześniejsze technologie nie jest gwarancją superwydajnej baterii. Jej żywotność zmniejsza nieprawidłowe użytkowanie i ładowanie. Dlatego, aby wyciągnąć maksimum z ogniwa i jednocześnie nie obawiać się wydajności baterii, należy stosować się do kilku zasad, które promuje sam producent Sony na swoim oficjalnym blogu.
Marek Mazur z Sony Mobile Communications zaleca, aby rozładowanego do końca smartfona nie zostawiać bez ładowania na długie dni czy tygodnie, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia baterii.
Problemów nie ma w przypadku rozładowania baterii do zera i podłączeniu jej zaraz do ładowania. Zwraca uwagę, że wielu użytkowników obawia się całkowitego rozładowania, przez co ciągle podładowuje telefon, co niestety zmniejsza żywotność baterii. Ciągłe trzymanie baterii podłączonej do ładowania powoduje powstanie tak zwanych mikrocykli ładowania, a ilość cykli ładowania i rozładowania jest jednym z parametrów baterii wpływającym na żywotność.
Niezwykle ważne jest stosowanie akcesoriów dostosowanych do danego modelu i tego samego producenta. Należy unikać ładowarek nieoznakowanych i z niepewnych źródeł. U producenta można zaopatrzyć się w szybkie ładowarki z technologią Quick Charge, które pozwalają naładować telefon nawet w kilkadziesiąt minut do pełna. Nie warto więc oszczędzać i kupować akcesoriów z niepewnego źródła, zwłaszcza że mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.
Warto zastosować również ogólne dobre praktyki, dzięki którym możemy zwiększyć wydajność baterii. Mowa tu o zmniejszeniu poziomu jasności ekranu, wyłączaniu dostępu do sieci, wyłączeniu synchronizacji poczty, kalendarza i kontaktów czy wyłączeniu aplikacji zużywających dużo energii. Pomocne jest również ponowne uruchamianie urządzenia co pewien czas (restart).
Nadchodzi nowe: Sony Xperia XZ4
W portfolio Sony w 2019 roku pojawi się kolejny wydajny bezramkowiec – Sony Xperia XZ4. Będzie jak zwykle kanciasta, ale szczuplejsza od poprzedniczek, co niestety odbędzie się kosztem mini-jacka. Do tego telefon będzie posiadać ramki z dołu i z góry, co już jest znakiem charakterystycznym smartfonów Sony.
Ciekawa jest specyfikacja: Snapdragon 8150 wyposażony w najnowsze standardy łączności i wydajność, pamięć operacyjna będzie wynosić 6 lub 8 GB w zależności od wariantu. Na razie brak jest informacji na temat obecności technologii 5G w Sony Xpierii XZ4, ale jest to dosyć prawdopodobne. Warto również wspomnieć o tym, że pojawiły się informacje, że Xperia XZ4 będzie miała potrójny aparat główny, a poszczególne obiektywy zostaną umieszczone nie poziomo, a pionowo.
Nowy smartfon na pewno będzie długo wyczekiwany – szacuje się, że w Polsce pojawi się w pierwszej połowie nowego roku. Xperia XZ4 dopiero zaczyna pojawiać się na renderach. Póki co musimy zadowolić się obecnym na rynku XZ3.
O starszych smartfonach Sony mówiło się, że są zbyt kanciaste lub – jak w przypadku wcześniejszych modeli Xperii XZ – zbyt obłe. Marka wzięła pod uwagę głosy konsumentów i już jej nowa Sony Xperia XZ3 zyskała nowoczesny design. Eleganckie wykonanie, zagięcia na bokach, do tego 6-calowy ekran OLED o wąskich ramkach i rozdzielczości QHD+ mogą skusić każdego. Ale to, co szczególnie się wyróżnia, to ochrona baterii i sama bateria w Xperia XZ3. W końcu dla posiadaczy urządzeń mobilnych wygląd jest sprawą drugorzędną, liczy się natomiast wydajność baterii i to, czy można korzystać z niej nieskrępowanie przez cały dzień. A z Xperią XZ3 można!
Źródła:
- https://www.sonymobile.com/pl/products/accessories/wireless-charging-dock-wch20/
- https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/01/31/jak-prawidlowo-ladowac-baterie-w-xperii/#gref
- https://support.sonymobile.com/pl/xperiaxz/userguide/battery-and-power-management/#gref
- https://techawards.onet.pl/Smartfony/Sony.Xperia.XZ3
- https://campaigns.sonymobile.com/poznaj-xperia-xz3/?dclid=CJWs-b6H_N4CFYmWsgod774JEQ
- https://www.komputerswiat.pl/artykuly/partnerskie/sony-xperia-xz3-prezentacja-sylwetki-smartfonu-nominowanego-do-nagrody-tech-awards/cxmlcvz
- https://gsmonline.pl/artykuly/sony-xperia-xz3-test-recenzja-opinie-czy-warto
- https://gsmonline.pl/artykuly/sony-xperia-xz3-czy-warto-opinie
- https://www.spidersweb.pl/2018/10/sony-xperia-xz3-recenzja-opinie.html
- https://www.gsmmaniak.pl/877320/sony-xperia-xz3-akumulator/
- https://technologia.dziennik.pl/sprzet/artykuly/584876,xperia-xz3-xperia-sony-xperia.html
- https://www.chip.pl/2018/10/sony-xperia-xz3/
- http://www.mgsm.pl/pl/katalog/sony/xperiaxz3dualsim/test/1169/6/
- https://komorkomania.pl/36205,android-9-pie-oficjalnie
- http://www.speedtest.pl/wiadomosci/news/xperia-xz4-mamy-pierwsze-rendery/
Dodaj komentarz