>

Lenovo ThinkPad X1 Carbon / X1 Yoga (2019) – lekkie, eleganckie ultrabooki z nowymi procesorami Intela

Odświeżenie linii ThinkPad nie dotyczy tylko najtańszych modeli oznaczonych literą „L” – premierowe procesory Intela trafią także do topowych modeli od Lenovo: ThinkPad X1 Carbon i X1 Yoga.

Zanim przejdziemy do opisywania cech wspólnych obydwu laptopów (a jest ich mnóstwo), zacznijmy od zaprezentowania różnic dzielących obydwa te modele. Lenovo ThinkPad X1 Carbon to w pełni klasyczny sprzęt, którego obudowa – zgodnie z nazwą – została wykonana z karbonu, co znacznie obniża wagę tego modelu. Laptop waży zaledwie 1,09 klilograma (a to laptop z wyświetlaczem 14 cali), a jego grubość to niespełna 1,5 cm.

Lekkie i eleganckie – jak przystało na ThinkPady

X1 Yoga to rzecz jasna konwertowalny sprzęt, wyposażony w panel dotykowy na wyświetlaczu. Obudowa po raz pierwszy w historii tego modelu odpowiada wymaganiom normy MIL-SPEC dzięki mechanicznym obrobieniu aluminiowego materiału użytego do jej produkcji, a sam sprzęt jest bez wątpienia jednym z najlżejszych modeli z obrotowym ekranem o przekątnej 14 cali – jego waga to bowiem zaledwie 1,3 kilograma przy 1,55 cm grubości.

Poza tymi różnicami obydwa modele są praktycznie takie same, jeśli chodzi o ich specyfikację techniczną. Obydwa modele to bowiem 14-calowe sprzęty oferujące kilka wariantów wyświetlaczy – wśród nich znajdziemy FullHD IPS o jasności 400 nitów z dotykiem, FullHD IPS z filtrem ePrivacy i jasnością 400 nitów czy też 4K IPS z obsługą HDR400 i jasnością 500 nitów.

Comet Lake da odpowiedniego kopa

Jak już wspomniałem, na wyposażeniu laptopów znajdą się procesory Intela najnowszej generacji z rodziny Comet Lake – w wypadku tych laptopów będą to trzy modele: Core i5-10210U, Core i7-10510U oraz sześciordzeniowy, topowy Core i7-10710U. Niestety, Lenovo postanowiło nieco przyoszczędzić na kościach pamięci RAM – tym samym zamiast modułów DDR4 do naszych rąk trafią sprzęty z kośćmi LPDDR3 taktowanymi częstotliwością 2133 MHz o pojemności 8 lub 16 GB. Na szczęście w kontekście dysków SSD możemy liczyć na nieco więcej, bowiem będą one miały pojemność nawet 2 TB i są to nośniki oparte na złączu PCIe.

W zestawie portów znajdziemy po dwa porty USB 3.0 i USB typu C z obsługą Thunderbolt 3, HDMI 1.4, złącze słuchawkowo mikrofonowe oraz dTPM 2.0. Bezpieczeństwo obydwu sprzętów zapewni także czytnik linii papilarnych oraz kamerka internetowa 720p z obsługą Windows Hello i zaślepką ThinkShutter. Co ciekawe, oprócz standardowego modułu Wi-Fi 802.11ac (także szóstej generacji, w zależności od konfiguracji) możemy także liczyć na obecność modemu LTE oraz modułu NFC.

Bateria zastosowana w tym modelu ma pojemność 51 Wh i oczywiście między bajki można włożyć zapewnienia o nawet 18,5 godziny pracy bez konieczności ładowania – mamy za to możliwość skorzystania z technologii szybkiego ładowania. Klawiatura jest tradycyjnie podświetlana na kolor biały, a w kontekście obsługi multimediów możemy liczyć na głośniki wykorzystujące technologię Dolby Atmos, jak również aż cztery wzajemnie uzupełniające się mikrofony. W zestawie z każdym z laptopów pojawi się także specjalna przejściówka umożliwiająca skorzystanie z klasycznego złącza Ethernetowego.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon / X1 Yoga – specyfikacja

  • Ekran: 14″ FullHD / 4K;
  • Procesor: Intel Core i5-10210U / Core i7-10510U / Core i7-10710U;
  • Pamięć RAM: 8 / 16 GB LPDDR3;
  • Dane: maks. 2 TB SSD;
  • Karta graficzna: Intel UHD Graphics;
  • Porty: 2x USB 3.0, 2x USB typu C, HDMI 1.4, złącze mikrofonowo-słuchawkowe, dTPM 2.0;
  • Bateria: 51 Wh.

Na razie nie wiemy, w jakiej cenie zadebiutują obydwa sprzęty, ale można spodziewać się, że – wzorem poprzedników – będziemy mieli do czynienia z urządzeniami z górnej półki cenowej. Ich debiut powinien nastąpić w ciągu najbliższych tygodni i zapewne już niebawem dowiemy się, ile przyjdzie nam zapłacić za odświeżone, flagowe modele ThinkPadów od Lenovo.

źródło (1,2)

Amadeusz Cyganek

Komentarze

  • Witam serdecznie, bardzo proszę szanownych Panów Speców o pomoc w wyborze ultrabooka. Zazezy mi na tym, żeby był szybki, solidny i nie wyglądał po roku jakby miał 10lat. Dobrze by było gdyby nie palcowal się. Nie będę go używać do gier. Lubie też gdy mam możliwość otwieranie wielu stron podczas reaserchu bez wieszania się. Poza tym, docenię jeśli dobrze będzie dogadywał się z drukarką. Cena Maks 4500. Pomóżcie, co polecacie! Będę ogromnie wdzięczna za jakieś wskazówki :-))