>
Kategorie: Newsy

Twój komputer może pomóc w walce z koronawirusem

Czy wiesz, że Twój komputer może pomóc w walce z koronawirusem? Wystarczy, że jego moc udostępnisz pracownikom Uniwersytetu Stanford.

Uniwersytet Stanford stworzył projekt obliczeń rozproszonych Folding@home (FAH) i poszukuje chętnych do pomocy, którzy będą wspierać naukowców w opracowaniu terapii pozwalającej na leczenie koronawirusa. Projekt ten wykorzystuje możliwości przetwarzania przez sieć komputerów, tworząc symulację złożonego procesu składania białka. Prowadzone przez nich badania mają za zadanie pomóc określić sposób leczenia chorób takich jak rak, Alzheimer oraz SARS. Dodatkowo może też pomóc w walce z koronawirusem.

Udostępnij moc swojego komputera

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Uniwersytet, koronawirus swój pierwszy etap zakażenia rozpoczyna w płucach. Choroba rozpoczyna się od związania się białka na powierzchni wirusa z białkiem receptora, który występuje w komórce płucnej. Naukowcy twierdzą, że białka nie ulegają stagnacji, cały czas zmieniając swoje kształty. Dlatego też podczas prowadzenia badań, uczeni muszą badać wszystkie możliwe metody na ułożenie białek. To pozwoli na opracowanie lekarstwa. Do tego niezbędna jest jednak wysoka moc obliczeniowa, którą mogą wygenerować komputery.

Folding@Home moc obliczeniową generuje poprzez podłączenie do procesorów ochotników, którzy w danej chwili ich nie wykorzystują. Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, pobierz specjalnie przygotowane oprogramowanie FAH, które pozwoli naukowcom na wykorzystanie wolnych zasobów Twojego komputera. Nawet gdy uda się znaleźć sposób leczenia wirusa, który spowodował obecną epidemię, będziesz mógł dalej udostępniać moc komputera do badań dotyczących innych jednostek chorobowych.

Źródło: Folding@Home

Monika Wojciechowska-Boruta