>
Kategorie: NewsyPamięci

Rozpoczęcie produkcji pamięci DDR5 niebawem. Ich możliwości robią wrażenie

Choć trudno w to uwierzyć, standard pamięci DDR4 jest z nami na rynku już od sześciu lat. Nic więc dziwnego, że największe koncerny produkujące moduły pamięci prowadzą zaawansowane prace nad następcą, czyli DDR5. Firma SK Hynix rozpocznie masową produkcję jeszcze w tym roku i – wszystko na to wskazuje – naprawdę jest na co czekać.

Choć do tej pory w niektórych laptopach montuje się pamięci typu LPDDR3 lub DDR3, to gołym okiem widać, że kolejna generacja RAM-u naprawdę jest potrzebna. Sześć lat to we współczesnej technologii szmat czasu i nic dziwnego, że już wkrótce będziemy mogli skorzystać z kości produkowanych w standarzie DDR5. Już w tym roku pierwsze moduły tego typu mają zjechać z taśm fabryk koncernu SK Hynix, a przy okazji poznaliśmy nieco informacji na temat możliwości oferowanych przez nowy standard.

Częstotliwość ponad dwa razy większa niż w DDR4

To, co bez wątpienia rzuca się w oczy, to znacznie wyższa częstotliwość pamięci – podczas gdy standardowe moduły DDR4 obsługują taktowanie do 3200 MHz (rzecz jasna w sprzedaży znajdują się także fabrycznie podkręcane kości o częstotliwości dochodzącej do 4000 MHz), kości DDR5 fabrycznie będą w stanie obsłużyć częstotliwość na poziomie aż 8400 MHz.

Co to oznacza? Przede wszystkim znacznie większą przepustowość kości – ta zwiększy się blisko trzykrotnie, z 25,6 Gb/s na 67,2 Gb/s w ujęciu na pojedynczy kanał. Oznacza to, że przepustowość modułów pracujących w trybie octa-channel (osiem współpracujących ze sobą kości) może wynieść nawet 538 Gb/s. Warto jednak zaznaczyć, że w typowym użytkowaniu te wartości mogą być niższe nawet o 30%, podobnie zresztą jak w przypadku modułów DDR4.

Producentowi uda się także zwiększyć gęstość pamięci, dzięki czemu prawdopodobnym jest, że najmniejsze dostępne na rynku kości będą miały pojemność 8 GB, natomiast największe – aż 64 GB. Dzięki temu uda się obniżyć napięcie robocze RAM (z 1.2 V na 1.1 V) oraz szczytowe (z 2,5 V na 1,8 V). To oczywiście oznacza zauważalnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, a także większe możliwości w zakresie podkręcania pamięci. Ponadto możemy oczekiwać dwukrotnie większej ilości tzw. banków pamięci, dzięki czemu przyspieszony zostanie odczyt oraz zapis danych w niej przechowywanych.

Kiedy debiut? Jeszcze w tym roku

SK Hynix wystartuje z masową produkcją pamięci DDR5 jeszcze w tym roku. Plany są bardzo ambitne, bowiem firma przewiduje, że moduły DDR5 w 2021 roku będą miały 21% udziałów w rynku, natomiast w 2022 – aż 43%. Wszystko zależy oczywiście od wsparcia największych producentów na rynku, ale praktycznie pewnym jest, że platformy AMD Zen 3 i Intel Sapphire Rapids, które zadebiutują w przyszłym roku, z pewnością umożliwią pamięciom DDR5 do komputerów i laptopów na szeroką skalę.

źródło

Amadeusz Cyganek