>

Skróty GPU i CPU większości użytkowników komputerów są doskonale znane. W ten sposób określa się wszak dwa podstawowe elementy każdego komputera: kartę graficzną oraz procesor. Wszystko wskazuje na to, iż już niebawem do tego duetu dołączy układ APU, czyli specjalna platforma procesorowa, integrująca GPU i CPU w jednym elemencie. A wszystko to za sprawą koncernu AMD i ich najnowszego rozwiązania, które właśnie wchodzi w fazę produkcyjną.

AMD już dziś jest jednym z najważniejszych graczy na rynku procesorów – to drugi pod względem wielkości producent tych urządzeń na świecie. Firma ma w ofercie cały wachlarz najróżniejszych CPU, przeznaczonych zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i przenośnych. Jej produkty znajdziemy w wielu dostępnych obecnie na rynku komputerach przenośnych, wyprodukowanych m.in. przez Della, HP, Lenovo, Sony czy HP (to tylko kilka przykładów, wybranych na szybko z oferty Vobis.pl.

Koncern nie zamierza na tym poprzestawać

Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że AMD szykuje prawdziwą mobilną rewolucję. Inżynierowie firmy pracują obecnie nad niezwykle interesującą technologią, znaną pod nazwą AMD Fusion. Będzie to platforma procesorowa, łącząca w jednym układzie scalonym zarówno standardowy procesor (CPU), jak i element odpowiedzialny za przetwarzanie grafiki (GPU). Takie rozwiązanie nosić będzie nazwę APU, czyli Accelerated Processing Unit.

Czegoś takiego na rynku jeszcze nie ma. W układach Intela z serii Core i3 oraz i5 jest co prawda zintegrowany CPU i GPU, ale są to oddzielne układy zamontowane na jednej kości. Z APU będzie inaczej – tu wszystko będzie zintegrowane w jednym układzie krzemowym.

APU znajdą zastosowanie zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych – ale już wiadomo, że platforma w pierwszej kolejności pojawi się w notebookach (z zapowiedzi przedstawicieli ATI wynika, że nastąpi to już na początku przyszłego roku).

…Zapowiedzi AMD rzeczywiście są interesujące – taki układ jak APU faktycznie może się świetnie sprawdzić w niektórych komputerach przenośnych, szczególnie niższego oraz średniego segmentu, które do tej pory cechowały się niezbyt imponującą wydajnością – tanich notebooków, netbooków czy urządzeń typu All In One (AIO). Podstawowe zalety, wynikające z zapowiedzi AMD, to niewielkie zapotrzebowanie na energię oraz wydajność, umożliwiająca np. odtwarzanie wideo HD. A to przecież cechy niezmiernie istotne w przypadku urządzeń mobilnych. Będziemy uważnie obserwować ten segment rynku – gdy tylko producenci zaprezentują interesujące rozwiązania, wyposażone w APU AMD, z pewnością pojawią się one również w ofercie Vobis…

Komentuje Dawid Kędzia, product manager działu komputerów przenośnych firmy Vobis.

Taniej, dłużej, szybciej?

Jakie są kluczowe atuty takiego rozwiązania? Będzie ich kilka. Po pierwsze, choć nowe produkty AMD formalnie nie pojawiły się jeszcze na rynku, to z nieoficjalnych informacji wynika, że układy APU powinny być stosunkowo tanie w produkcji – co powinno przełożyć się na rozsądne ceny urządzeń, w których zostaną zastosowane.

Co więcej, z pierwszych testów wynika, że APU AMD powinny być mniej pazerne na energię niż CPU, stosowane w większości dostępnych obecnie komputerach (szczególnie przenośnych). To przełoży się na dłuższy czas pracy na bateriach, co z pewności ucieszy użytkowników urządzeń mobilnych. Dołóżmy do tego bardzo przyzwoitą – jak na tę kategorię – wydajność, a otrzymujemy całkiem interesujący produkt, który może poważnie „zamieszać” na rynku komputerów przenośnych.

Podziękowania za współpracę przy artykule

Artykuł powstał przy współpracy z Vobis Digital

VOBIS Digital to największa detaliczna specjalistyczna sieć sprzedaży sprzętu cyfrowego w Polsce. Firma istnieje od 1992 roku, posiada ponad 200 salonów sprzedaży oraz sklep internetowy www.vobis.pl.

Szymon Marcjanek