>
Kategorie: mini-PCNewsy

Raspberry Pi 400 to tani, kompaktowy komputer umieszczony… w klawiaturze

Mikrokomputery z serii Raspberry Pi od lat cieszą się ogromnym powodzeniem wśród miłośników nowych technologii. Nie inaczej będzie zapewne z modelem Raspberry Pi 400, który jest bardzo funkcjonalną konstrukcją schowaną w niewielkiej klawiaturze.

Mimo małych rozmiarów, komputery Raspberry Pi przez lata dały się poznać jako bardzo wszechstronne urządzenia, wykorzystywane nie tylko do nauki programowania czy projektowania, ale także znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Najnowszy model – Raspberry Pi 400 – to jednak urządzenie gotowe do pracy, dodatkowo umieszczone we wnętrzu klawiatury, co przywodzi na myśl klasyczne komputery z lat 80-tych ubiegłego wieku w stylu Commodore 64.

Raspberry Pi 400 to unikat. Nie pierwszy w tej serii

Raspberry Pi 400 to konstrukcja bazująca na modelu Raspberry Pi 4, oferującym czterordzeniowy procesor Broadcom BCM2711, dwuzakresowy moduł Wi-Fi (oraz złącze Ethernetowe), a także zestaw portów USB i (w tej konfiguracji) 4 GB pamięci RAM typu LPDDR4. Całość jest od razu gotowa do podłączenia do monitora czy TV, a na wyposażeniu komputera znajdziemy preinstalowany system Raspberry Pi OS (oczywiście w każdej chwili możemy go wymienić, np. na jedną z dystrybucji Linuksa).

Sporą zaletą tego peceta jest fakt, że wszystkie podzespoły zostały schowane w klawiaturze – ma ona oczywiście kompaktowe rozmiary, ale faktem jest, że dzięki temu jesteśmy w stanie odzyskać jeden z portów, które w takich niewielkich komputerach są naprawdę istotne.

Sama klawiatura jest oczywiście pozbawiona bloku numerycznego, a jej grubość jest podobna do standardowego laptopa. Także układ i skok klawiszy bardziej przypominają rozwiązania stosowane w notebookach, niż klasyczne klawiatury do PC.

To wszystko za niespełna 400 złotych

W zestawie z komputerem (tzw. Raspberry Pi 400 Complete Computer Kit) znajdziemy także myszkę, kabel służący do zasilania komputera, kartę SD z preinstalowanym systemem, kabel micro HDMI do HDMI oraz instrukcję użytkowania. Wszystko to kosztuje 100 dolarów, czyli niespełna 400 złotych. Jeśli natomiast chcemy zdecydować się na zakup samego peceta, to koszt zakupu spada do 70 dolarów, czyli ok. 270 złotych netto.

Amadeusz Cyganek