>
Kategorie: ChromebookiNewsy

Niesamowite wzrosty sprzedaży Chromebooków – ta branża rozpędziła się na dobre

Choć jeszcze kilka lat temu laptopy z systemem Chrome OS były traktowane jako zwyczajna ciekawostka, to dziś stają się one bardzo ważnym wycinkiem segmentu PC, który – jak wynika z badań rynkowych – rośnie jak na drożdżach. Za nami bowiem najlepszy okres w historii Chromebooków, który przyniósł rewelacyjne wskaźniki sprzedaży tych sprzętów.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że sprzęt elektroniczny cieszy się absolutnie niesamowitym zainteresowaniem – mowa tutaj zarówno o sprzęt potrzebny do pracy zdalnej, jak i zapewnienia rozrywki. Nieoczekiwanymi wzrostami sprzedaży mógł w ostatnim czasie pochwalić się rynek tabletów, a teraz czas na rewelacyjne statystyki dotyczące Chromebooków.

Chromebooki cieszą się ogromną popularnością – branża notuje potężne wzrosty

Z raportu firmy analitycznej Canalys wynika, że IV kwartał 2020 roku był rekordowy dla laptopów pracujących pod kontrolą systemu Chrome OS. Swoich właścicieli znalazło bowiem ok. 11,2 miliona takich urządzeń, podczas gdy w tym samym okresie w roku 2019, liczba ta wyniosła zaledwie 2,9 mln sztuk. Oznacza to wzrost aż o 289%, co jest bez wątpienia niebagatelnym rezultatem. W całym roku kalendarzowym do klientów trafiło natomiast blisko 30 milionów egzemplarzy.

Największym producentem laptopów z Chrome OS jest HP – w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku firma sprzedała ok. 3,5 miliona takich urządzeń, co odpowiada 32% udziałów w rynku. Takie statystyki pozwoliły na uzyskanie wzrostu na poziomie 235% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Nie da się jednak ukryć, że niekwestionowanym zwycięzcą ostatnich miesięcy jest Lenovo. Podczas gdy w IV kwartale 2019 roku firma znalazła nabywców na ok. 200 tysięcy Chromebooków, tak poprzedni kwartał zakończyła z wynikiem 2,8 mln sztuk. To oznacza, że w tym czasie sprzedaż laptopów z Chrome OS wzrosła o – uwaga! – 1766%. Absolutnie szaleństwo.

Duże wzrosty notowali także pozostali producenci z czołowej piątki – kolejne pozycje zajęli Dell, Acer i Samsung. Jak donoszą twórcy raportu, rok 2021 nadal powinien cechować się wzrostami, ale raczej nie będą one tak wysokie, jak rezultaty z końcówki 2020 roku. Przedstawiciele firmy Canalys oczekują jednak, że nadal sporym zainteresowaniem będą cieszyć się najtańsze modele przeznaczone do edukacji, które mają nakręcać sprzedaż w całej branży.

źródło

Amadeusz Cyganek