>

Modularny (i wydajny) laptop brzmi świetnie! Nadchodzi gratka dla fanów majsterkowania

Bardzo często narzekamy, że współczesne laptopy pozwalają tylko na niewielką ingerencję we wnętrze urządzenia, umożliwiając jedynie wymianę podstawowych podzespołów. W drugą stronę idzie Framework Laptop – notebook o ogromnych możliwościach w zakresie wymiany i personalizacji.

Firma Framework z Los Angeles jest raczej nieznana miłośnikom laptopów, ale już niebawem może się to zmienić – przedsiębiorstwo zapowiedziało bowiem swój pierwszy sprzęt, który wydaje się być spełnieniem marzeń dla wszystkich, którzy narzekają na niedostateczne możliwości współczesnych laptopów.

Framework Laptop to bowiem nic innego, jak modularny laptop, który oferuje nam naprawdę szerokie spektrum zmian zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz notebooka.

Wymienimy tutaj praktycznie wszystko!

Sprzęt pozwoli nam na wymianę praktycznie każdego komponentu – możliwe jest nawet dokonanie wymiany płyty głównej, co pozwoli na zainstalowanie nowszego mobo wraz z szybszym procesorem za jakiś czas. Oczywiście wszystko zależy od dostępności płyty oraz jej rozmiaru, choć nie można wykluczyć także sytuacji, w której popularni producenci dostosują swoje produkty do potrzeb Framework Laptop.

Użytkownik będzie także w stanie zmienić pamięć RAM, dysk czy moduł Wi-Fi, ale także ustawienie portów za pośrednictwem specjalnych kart rozszerzeń – w zestawie pojawią się gotowe moduły z USB typu C, klasycznym USB typu A, czytnikiem kart microSD, HDMI czy DisplayPort, a także karty o pojemności 250 GB lub 1 TB, które szybko zwiększą przestrzeń dyskową.

Framework Laptop daje także możliwość zmiany baterii, klawiatury (na inny język lub kolor), a także ramki wokół wyświetlacza, która jest przytwierdzana do całości dzięki magnetycznym zaczepom. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić również samą matrycę, a specjalne kody QR umieszczone na każdym elemencie pozwolą łatwo znaleźć odpowiednie zastępstwo w ofercie producenta.

Co ważne, Framework zamierza zaprosić innych producentów do tego, by samodzielnie stworzyli gotowe moduły – będą one sprzedawane za pośrednictwem platformy Framework Marketplace, która wystartuje wraz z debiutem laptopa.

Oczywiście producent przygotuje kilka bazowych konfiguracji tego laptopa. Sprzęt będzie korzystać z matrycy o przekątnej 13,5 cala, wyświetlającej obraz w formacie 3:2 i rozdzielczości 2256 x 1504 pikseli przy jasności 400 nitów. Kamerka internetowa pozwala na rejestrowanie obrazu w 1080p przy 60 klatkach na sekundę, a bateria ma całkiem solidną pojemność 55 Wh.

We wnętrzu laptopa znajdzie się natomiast jeden z procesorów Intela – w zależności od konfiguracji to Core i5-1135G7, i7-1165G7 lub i7-1185G7 z układem graficznym Intel Iris Xe.

Koncept jest bardzo obiecujący

Laptop ma być dostępny w sprzedaży latem tego roku – będzie dostępny zarówno w gotowej wersji, jak i jako zestaw modułów do samodzielnego złożenia wraz z dokładną instrukcją. Czy to Raspberry Pi świata laptopów? Tego jeszcze nie wiemy, ale sam koncept brzmi naprawdę świetnie. Oby cena była rozsądna.

źródło

Amadeusz Cyganek