>

Posiadacze sprzętów Razera – miejcie się na baczności. Spora luka w bezpieczeństwie!

Posiadacze sprzętów marki Razer, a zwłaszcza myszek i klawiatur, powinni (przynajmniej przez najbliższy czas) uważać na komputery z zainstalowanym oprogramowaniem Razer Synapse. Wystarczy bowiem podłączenie gryzonia, by… łatwo uzyskać uprawnienia administratora.

Ostatnio praktycznie co kilka dni pojawiają się w sieci nowe informacje na temat luk w bezpieczeństwie popularnych usług czy oprogramowania. Tym razem trafiło na Razera, który nieopatrznie przygotował użytkownikom myszek tego producenta możliwość szybkiego przejęcie kontroli nad komputerem.

Razer Synapse z dużą luką w zabezpieczeniach

Okazało się bowiem, że oprogramowanie Razer Synapse, które służy do zarządzania peryferiami tej firmy, posiada dość sporą dziurę w zabezpieczeniach. Co ważne, jej mechanizm jest bardzo prosty do zastosowania.

Wystarczy bowiem podłączyć mysz lub klawiaturę marki Razer do komputera, co skutkuje uruchomieniem aktualizacji systemu Windows, a także startem pliku wykonawczego RazerInstaller.exe – dość zaskakująco, ten plik został domyślnie wyposażony w uprawnienia administratora. To oznacza, że wystarczy jedynie podpięcie akcesorium do komputera, by w szybki sposób uzyskać nieograniczony dostęp zarówno do plików, jak i ustawień komputera.

Co ważne, poszukiwacze błędów w zabezpieczeniach podkreślają, że podobny problem może dotyczyć oprogramowania także innych firm, które pozwalają na zarządzanie akcesoriami w podobny sposób do Razer Synapse.

Oczywiście skorzystanie z tej luki nie jest proste – wymaga bowiem fizycznego dostępu do naszego komputera, więc w znakomitej większości przypadków jest to związane np. z jego kradzieżą. Warto także wspomnieć o tym, że Razer już pracuje nad specjalną łatką, która ma usunąć wspomnianą lukę.

Tak czy owak – w takiej sytuacji zdecydowanie warto mieć się na baczności.

Oświadczenie firmy Razer

Zostaliśmy poinformowani o sytuacji, w której nasze oprogramowanie, w bardzo konkretnym przypadku użycia, daje użytkownikowi szerszy dostęp do jego komputera podczas procesu instalacji.

Zbadaliśmy ten problem i obecnie wprowadzamy zmiany do aplikacji instalacyjnej, które ograniczą powyższą możliwość zastosowania. Wkrótce udostępnimy zaktualizowaną wersję aplikacji. Korzystanie z naszego oprogramowania (w tym aplikacji instalacyjnej) nie pozwala osobom trzecim na nieautoryzowany dostęp do urządzenia.

Dążymy do zapewnienia cyfrowego bezpieczeństwa wszystkich naszych systemów i usług, a jeśli natkniesz się na jakiekolwiek potencjalne błędy, zachęcamy do ich zgłaszania za pośrednictwem naszej usługi (typu bug bunty) Inspectiv: : https://app.inspectiv.com/#/sign-up

źródło

Amadeusz Cyganek