>

Qualcomm szykuje „zamach” na Apple. Nowe ARM dla laptopów to ciekawa wizja

Udany debiut układów ARM w laptopach Apple sprawił, że wielcy gracze technologicznego świata także mają zamiar przeprowadzić podbój tego segmentu. Jednym z nich jest Qualcomm, który po raz kolejny zapowiada „nowe otwarcie” i zostawienie Apple w pokonanym polu.

Ambicje Qualcomma w kwestii zaistnienia na rynku laptopów są ogromne – amerykański koncern, czując olbrzymi napór MediaTeka w segmencie mobilnym, szuka alternatywnych dróg rozwoju, a olbrzymi rynkowy sukces MacBooków bazujących na chipach z rodziny Apple M1 pokazuje, że to sensowny kierunek.

Szkopuł w tym, że firma jest obecna na tym rynku od lat wraz z kolejnymi generacjami laptopowych Snapdragonów i na razie ciężko mówić o odtrąbieniu jakiegokolwiek sukcesu – to jednak znów ma się zmienić, a Qualcomm ma ambicję, by zostawić w pokonanym polu nie kogo innego, jak samo Apple.

Qualcomm chce powalczyć z Apple. Nowa generacja ARM na horyzoncie

Droga do tego celu ma prowadzić przez układy ARM nowej generacji, których pierwsze sample (a więc próbne egzemplarze) mają być dostępne dla pierwszych producentów sprzętu w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Nowy układ Qualcomma ma być zaprojektowany przez startup Nuvia, na którego czele stoi… trzech byłych pracowników Apple, odpowiadających za rozwój serii układów Apple A, montowanych w iPhone’ach.

Na ten moment nie wiemy oczywiście nic na temat tego układu – wiadomo, że znajdziemy w nim grafikę Adreno, procesor Hexagon, chip odpowiadający za bezpieczeństwo oraz modem 5G. Co ważne, według zapowiedzi zintegrowane GPU ma zagwarantować możliwości pozwalające na rozgrywkę w najnowsze tytuły dostępne na PC.

Cóż – pozostaje zatem czekać na konkrety i liczyć na to, że zapowiedzi Qualcomma wreszcie znajdą pokrycie w rzeczywistości. Rywalizacja na polu układów ARM dla laptopów wreszcie może nabrać rumieńców, ale czy to się uda? Czas pokaże.

źródło

Amadeusz Cyganek

Komentarze

  • Moim zdaniem ARM na rynku windowsowych laptopów ma żadne. Intel, AMD, producenci ARM i Microsoft powinni się dogadać nad stworzeniem PCtów i też procesorów łączących ARM i x86. Do wydajnych i klasycznych aplikacji x86, do oszczędnych ARM.To jedyna droga na przyszłość,AMD chyba nawet coś chyba takiego planował, tu musi Microsoft się wysilić by stworzyć taki hybrydowy system