>

Co potrafi podstawowy układ Intel Arc? Pierwsze benchmarki

Wciąż czekamy na debiut pierwszych, dedykowanych układów graficznych Intela – do sieci trafiły właśnie benchmarki podstawowego modelu Arc A350M, które dają nam pewien pogląd na to, co zaoferuje to bazowe GPU.

Kilka dni po oficjalnej prezentacji zewnętrznych układów graficznych od Intela do sieci trafiają konkretne informacje na temat wydajności poszczególnych modeli. Bez wątpienia sporym zainteresowaniem cieszy się Intel Arc A350M, czyli GPU, które trafi do najtańszych laptopów.

4 GB VRAM w starciu z 3DMark

To propozycja z sześcioma rdzeniami Xe i sześcioma rdzeniami ray tracing. Taktowanie rdzenia wynosi 1150 MHz, a na pokładzie znajdziemy 4 GB pamięci VRAM typu GDDR6 opartej na szynie 64-bit.

Taka konfiguracja znalazła się właśnie w bazie benchmarku 3DMark, co pozwala nam na sprawdzenie, na co tak naprawdę możemy liczyć, kupując laptopa z tym GPU. Do testów posłużył Samsung Galaxy Book 2 Pro z procesorem Intel Core i7-1260P.

W przypadku testu 3DMark Fire Strike Arc A350M uzyskał 6876 punktów w podstawowym trybie oraz 7318 w trybie wydajności. W teście Time Spy wyniki to z kolei odpowiednio: 2441 i 3197 oczek.

Co to oznacza? Jeśli weźmiemy pod uwagę testy Time Spy w trybie wydajności, to Intel Arc A350 jest szybszy o ok. 7 oraz 39 proc. od odpowiednio: GeForce GTX 1650 w wersji Max-Q i Radeona 680M. To jednak także wynik niższy o 7% od bazowego, mobilnego układu GTX 1650.

Podobnie sytuacja prezentuje się w teście Fire Strike, choć przewaga nad Radeonem 680M jest minimalna (6%), a wydajność w porównaniu do GeForce GTX 1650 Max-Q jest praktycznie identyczna.

Zauważalnie lepszy od „integry”

Intel Arc A350M to jednocześnie układ znacznie bardziej wydajny od zintegrowanego Intel Iris Xe Max, a także GeForce MX450, które jest często spotykane w tanich laptopach o uniwersalnych zastosowaniach. Co ciekawe, podstawowe GPU Intela przegrywa jednak znacząco z GeForce MX570, które pojawia się już w benchmarkach, choć nie zostało jeszcze oficjalnie zapowiedziane przez Nvidię.

Szykuje się więc GPU, które powinno spełnić swoją rolę – tą będzie zagwarantowanie odpowiedniej wydajności w laptopach w segmencie cenowym ok. 3 tysięcy złotych.

źródło

Amadeusz Cyganek