>
Kategorie: AMDNewsyProcesory

Szykujesz przesiadkę na Ryzen 7000? Będziesz musiał wymienić jeszcze jedną rzecz

Już wkrótce powinniśmy być świadkami debiutu nowej generacji procesorów od AMD – Ryzen 7000. Wygląda na to, że ich rynkowy debiut będzie jednocześnie pożegnaniem wciąż popularnego formatu pamięci RAM.

Debiut procesorów z serii AMD Ryzen 7000 jest wyczekiwany przez wielu i niewykluczone, że przesiadka na nowe CPU jest w planach sporej grupy posiadaczy pecetów. Ich plany mogą zostać jednak nieco ograniczone przez najnowsze informacje.

Nowe Ryzeny bez obsługi RAM DDR4

Według nieoficjalnych doniesień, które brzmią jednak bardzo prawdopodobnie (mowa o wewnętrznych dokumentach AMD), praktycznie pewnym jest, że płyty główne z podstawką AM5, wymaganym do obsługi Ryzenów 7000, nie pozwolą na skorzystanie z pamięci RAM typu DDR4.

Takiej możliwości nie zaoferują nam płyty główne bazujące na chipsetach X670 oraz B650, a więc zarówno z wysokiej, jak i niskiej półki cenowej. Takie rozwiązanie może stanowić spory problem dla osób, które planują upgrade stosunkowo niewielkim kosztem, tj. bez wymiany RAM.

Warto bowiem pamiętać, że aktualnie ceny modułów DDR5 są bardzo wysokie i w wielu przypadkach przebijają one wycenę kości DDR4 nawet ponad dwukrotnie. To już znaczna różnica, która u niektórych może zaważyć na podjęciu decyzji o zakupie.

To ciekawe doniesienia tym bardziej, że według wstępnych informacji procesory Intel Raptor Lake 13. generacji wciąż będą w stanie sprawnie obsłużyć zarówno kości DDR5, jak i DDR4. To może stanowić sporą przewagę dla Intela już na starcie nowej generacji.

AMD zapowiada, że wraz z pojawieniem się procesorów z serii Ryzen 7000, będzie chciało wycisnąć więcej potencjału z kości DDR5 – mowa tutaj m.in. o możliwości overclockingu pamięci. Na ten moment nie wiemy oczywiście nic na temat rezultatów działania takich narzędzi.

Dwa chipy w jednym chipsecie – ciekawa nowinka AMD

Ciekawostką jest także fakt, iż AMD po raz pierwszy zdecyduje się na zastosowanie tzw. chipletu, czyli dwóch chipów składających się na jeden chipset. Mają być one identyczne, a więc celem AMD jest nic innego, jak podwojenie liczby opcji łączności. To nietuzinkowe rozwiązanie będzie jednak prawdopodobnie dostępne tylko w najdroższych płytach bazujących na chipsecie X670 – z pewnością nie znajdziemy go w modelach B650.

źródło

Amadeusz Cyganek