>
Kategorie: IntelNewsyProcesory

Intel 13 generacji Raptor Lake zdeliddowany. Skrywa w sobie duży rdzeń, który pobierze dużo energii

Najnowsze generacje zarówno procesorów, jak i kart graficznych nie będą należały do najbardziej energooszczędnych. Intel ze swoją 13 generacją wpisuje się w to idealnie. Będą sporo większe od poprzedników i… bardziej prądożerne.

Premiera procesorów Intel 13 generacji, czyli Raptor Lake zbliża się coraz bardziej. Nie oznacza to jednak, że przed nią nie dowiemy się czegoś ciekawego, przykładowo jak duży rdzeń skrywa i9-13900 pod IHS-em.

Intel Raptor Lake po delidzie

W ramach wytłumaczenia na wstępie, delidding oznacza oddzielenie IHS procesora (to, co widzimy) od rdzenia oraz całej płytki drukowanej, do której jest przyklejony. No, skoro mamy wytłumaczony ten aspekt, to przejdźmy dalej.

fot. Wccftech

Expreview postanowili wykonać taką operację na próbce inżynieryjnej procesora Intel Core i9-13900, bazującego właśnie na architekturze Raptor Lake. Czego można się dowiedzieć po takim zabiegu oraz z całego materiału?

fot. Expreview

Po całym procesie oddzielania IHS procesora od jego właściwej części, naszym oczom ukazuje się oczywiście rdzeń, który skrywa w sobie wszystkie elementy CPU. Wygląda na to, że jest on większy, niż u poprzednika.

fot. Expreview

Obrazuje to powyższa grafika. W porównaniu do i9-12900K, powierzchnia rdzenia wzrosła z ~208 mm2 do ~257 mm2. To prawie 24% wyższa wartość. Spowodowane jest to zapewne umieszczeniem większej ilości rdzeni energooszczędnych oraz większą ilością Cache L2/L3.

fot. Expreview

Kolejną ciekawą informacją jest limit mocy dla 13 generacji Intela. Kiedy poprzednicy charakteryzowali się wartością 300-330 W, tak następcy pójdą jeszcze wyżej, osiągając 400-420 W. Co by nie mówić, są to potężne wartości, które jakoś trzeba z procesora odprowadzić.

Gdzie tu sens, gdzie tu logika?

Zapewne wiele osób łapie się teraz za głowę, w jaką stronę to zmierza, żeby procesory pobierały i wydzielały takie horrendalne ilości energii? Szczerze mówiąc, nie wiem.

Możliwe, że zbliżamy się do granic możliwości krzemu w kontekście architektury x86 i natężą się poszukiwania zastępcy, jak grafen. Na szczęście wygląda na to, że procesory AMD Ryzen 7000 nie będą takimi farelkami, jak CPU Intela.

https://www.mobimaniak.pl/338818/amd-ryzen-7000-zen-4-specyfikacja-kiedy-premiera/#pid=wd

Źródło: 1, 2, Via

Paweł Łaz