>
Kategorie: NewsyTechnologie

Oto zwycięzcy światowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022

Dziś ogłoszeni zostali zwycięzcy międzynarodowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022. Wśród nich znaleźli się m.in. Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki i Piotr Walter.

Właśnie dziś ogłoszono zwycięzców międzynarodowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022! Jak czytamy na stronie The James Dyson Award, „Nagroda Jamesa Dysona jest międzynarodową nagrodą w dziedzinie projektowania, która celebruje, stanowi zachętę i inspirację dla następnej generacji konstruktorów. Konkurs jest otwarty dla obecnych i niedawnych studentów kierunków inżynierskich. Prowadzi go Fundacja Jamesa Dysona, fundacja Jamesa Dysona na cele dobroczynne, w ramach jej misji zachęcania młodych ludzi do pasjonowania się konstruowaniem.”

Całe przedsięwzięcie może pochwalić się ponad trzystoma wynalazkami zaprojektowanymi przez naukowców i inżynierów, za które – w formie nagród – rozdano ponad milion funtów.

Rok 2022 to dwa kolejne zwycięskie projekty etapu międzynarodowego, „z których każdy otrzyma po 162 000 zł”. Wicemistrz natomiast nagrodzony zostanie kwotą 27 000 zł.

Oto zwycięzcy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022!

Zwycięzcą międzynarodowym jest projekt SmartHEAL, który został wynaleziony przez Tomasza Raczyńskiego, Dominika Baranieckiego i Piotra Waltera. Jest to „precyzyjny, niedrogi i skalowalny inteligentny opatrunek ze zintegrowanym sensorem mierzącym poziom pH. Dzięki wykorzystaniu systemów komunikacji RFID (Radio Frequency Identification)  oraz monitorowaniu poziomu pH rany, SmartHEAL może ocenić jej stan i wykryć infekcję bez zdejmowania opatrunku, a więc bez naruszania tkanek.”

SmartHEAL. Fot. Informacja Prasowa

W kategorii zrównoważonego rozwoju wygrał Plyformer, który wynaleziony został przez Swaleh Owais i Reitena Cheng. To niedroga maszyna, dzięki której możliwa jest zamiana plastikowych butelek w filament do drukarek 3D. Urządzenie jest skierowane do państw rozwijających się, w których ceny importu filamentów są bardzo wysokie.

Swaleh Owais i Reitena Cheng. Fot. Informacja Prasowa

Tytuł wicemistrza międzynarodowego trafił do Charlotte Blancke za projekt Ivvy. Wynalazek zastępuje stojak do kroplówek dożylnych „rozwiązaniem nadającym się do noszenia przy ciele, które zapewnia pacjentowi optymalną mobilność. W jego skład wchodzi łatwa w użyciu pompka infuzyjna wraz z oprogramowaniem, dzięki któremu pacjent może być zdalnie monitorowany przez pielęgniarkę.”

Charlotte Blancke. Fot. Informacja Prasowa

Nagroda Jamesa Dysona jest niezaprzeczalnie fantastycznym przedsięwzięciem, dzięki któremu wielu młodych ludzi ma szansę zmieniać świat na lepsze. Wszystkim wynalazcom gratuluję i mam nadzieję, że na tych projektach się nie skończy.

Przeczytaj również:

https://www.mobimaniak.pl/345243/tp-link-router-wifi-7/

Źródła: Informacja Prasowa, 1, 2

Albert