>

Mobilny procesor AMD tak szybki jak desktopowy flagowiec? Spore zaskoczenie

AMD robi wszystko, by pokazać, że w wyciskaniu wydajności z mobilnych układów Ryzen jest mistrzem. Pokazuje to przykład najnowszego procesora Ryzen 9 7845HX, który może być tak szybki, jak desktopowy, flagowy Ryzen 9!

Kilka dni temu AMD oficjalnie zaprezentowało najnowsze, topowe, mobilne układy z serii Ryzen. Jednym z nich jest AMD Ryzen 9 7845HX – to przedstawiciel rodziny Dragon Range, wyposażony w 12 rdzeni obsługujących 24 wątki, a także aż 76 MB cache.

Taka konfiguracja pozwala nam na osiągnięcie taktowania na poziomie 5,2 GHz, a zakres TDP to 55-75W+. Co ważne, jest to także w pełni odblokowana jednostka, co pozwala na naprawdę spore szaleństwa w kwestii overclockingu.

Fot. Informacja prasowa

Wydajność taka, jak w topowym CPU dla desktopów!

Benchmark przeprowadzony przez jednego z użytkowników forum Chiphell uzmysławia, że mobilny Ryzen 9 ma naprawdę spore możliwości. Już w przypadku bazowych testów układ prezentuje się naprawdę nieźle – laptop ASUS wyposażony we wspomniany układ oraz GeForce RTX 4060 jest w stanie wykręcić blisko 25000 punktów w Cinebench, co jest wynikiem lepszym np. od Core i9-12950HX, przy zużyciu energii na poziomie 110W.

Lepsze wyniki daje jednak zastosowanie technologii Precision Boost Overdrive 2, pozwalającej na manualne podkręcanie CPU. Dzięki temu możemy doszlusować do poziomu 5,45 GHz w przypadku jednego rdzenia, a także 5,1 GHz w odniesieniu do wielu rdzeni. To przekłada się na rezultat na poziomie 28 542 punktów w teście wielordzeniowym.

Taki wynik – przy TDP wynoszącym blisko 130W – pozwala na osiągnięcie rezultatów podobnych do topowego procesora przeznaczonego dla desktopów, czyli AMD Ryzen 9 7900X. W tym wypadku jednak zużycie energii jest znacznie większe, bowiem konsumpcja mocy to 200W.

Osiągnięty wynik jest nieco mniejszy od topowego układu Intela – Core i9-13980HX, ale musimy pamiętać, że konkurencja jest wyposażona w aż 24 rdzenie z obsługą 32 wątków. Wydajność w przeliczeniu na wat to więc atut, który będzie trudny do wytrącenia z rąk AMD.

źródło

Amadeusz Cyganek