>

Oto ASUS ROG Ally – potężna, przenośna konsola. Spora konkurencja dla Steam Decka

Koniec oczekiwania! Premiera ASUS ROG Ally, przenośnej konsoli do gier, staje się faktem. Sprawdźmy zatem, jaka jest jego specyfikacja, wygląd, a także cena. Dodatkowo warto byłoby się dowiedzieć, czy ASUS ROG Ally będzie dostępny w Polsce.

W końcu możemy mówić o ciekawej konkurencji dla konsoli Steam Deck. Będzie nią, a raczej jest ASUS ROG Ally. Sprawdźmy zatem, co takiego nowy handheld zaoferuje przyszłym użytkownikom.

Specyfikacja ASUS ROG Ally

Przede wszystkim zaczniemy od tego, co napędza owe konsole, ponieważ znajdziemy tutaj dwie wersje do wyboru. Tańsza i mniej wydajna bazuje na układzie AMD Ryzen Z1, który charakteryzuje się obecnością 6 rdzeni oraz 12 wątków. Jest również 6 MB Cache L2, a także 16 MB Cache L3.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Bazuje na architekturze Zen 4 i został wykonany w technologii 4 nm. Taktowanie bazowe wynosi 3,2 GHz i rośnie do maksymalnie 4,9 GHz w trybie boost. Oczywiście nie zabrakło układu graficznego, który składa się z 4 CU w architekturze RDNA 3.

Druga, mocniejsza wersja posiada już AMD Ryzen Z1 Extreme, który z kolei oferuje 8 rdzeni oraz 16 wątków o taktowaniu 3,3 GHz bazowo, a maksymalnie 5,1 GHz. Cache L2 urósł do 8 MB. Obydwa procesory da się konfigurować w kontekście TDP w zakresie 9-30W.

Układ graficzny Radeon 780M składa się już z 12 CU, nadal w architekturze RDNA 3.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Obydwie konsole wyposażono w 16 GB pamięci operacyjnej LPDDR5 o taktowaniu 6400 MHz, działających w trybie dual channel. W kontekście pamięci wewnętrznej, nie zabrakło 512 GB dysku SSD NVMe działającego na PCIe 4.0.  Można ją rozszerzyć za pomocą karty pamięci microSD.

Wyświetlacz ASUS ROG Ally pokazuje nowy kierunek handheldom

Producent z Tajwanu zdecydował się na użycie 7″ matrycy LCD IPS, która charakteryzuje się rozdzielczością 1920 x 1080p, odświeżaniem na poziomie 120 Hz, czy jasnością 500 nitów. Obsługuje również treści Dolby Vision. Ponadto, jest powłoka Corning DXC, która ma wspomóc kwestię użytkowania na zewnątrz, szkło Gorilla Glass Victus, a producent mówi, że 100% sRGB to nie problem.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Mamy więc skok, by zbliżyć się do konsol nowej generacji, a także PC-tów, jak to ujął przedstawiciel firmy. W kontekście multimediów, nie zabrakło głośników stereo, które są skierowane strikte w kierunku użytkownika sprzętu. Oczywiście wszystko okraszone Dolby Atmos.

Co nieco o złączach

Konsola osiada nie tylko złącze Jack 3,5mm, a także czytnik kart pamięci microSD, ale także ROG XG Interface, który posiada USB-C 3.2 Gen 2 z obsługą DisplayPort 1.4 i ładowania.

ASUS ROG Ally / fot. producent

ASUS ROG Ally w pełnej krasie – wygodna konsola?

Producent pochwalił się w trakcie prezentacji, że projektował końcowy kształt owej przenośnej konsoli przez pięć lat. Dzięki przepracowaniu dziesiątek prototypów, mógł stworzyć sprzęt, który ma być ultra-wygodny oraz intuicyjny.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Rozmiary tego urządzenia to 280 x 113 x 39 mm, a jego waga zamyka się w 608 gramach. Jest więc mniejszy oraz lżejszy, niż konkurencyjny Steam Deck.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Ta konsola przenośna z pewnością namiesza na rynku! Co jeszcze zaoferuje?

Przede wszystkim wspomnieć należy o baterii, która jest taka sama, jak w Steam Decku. Mowa tutaj o akumulatorze, który cechuje pojemność 40 Wh. Całość natomiast pracuje na systemie Windows 11 z autorską nakładką Armoury Crate SE, stworzonej specjalnie dla tej konsoli.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Wydajność zapewniana jest również przez chłodzenie, o którym nie można w tej sytuacji nie wspomnieć. Składa się z dwóch wentylatorów, zamiast jednego, dzięki czemu jest cichsze oraz wydajniejsze. Oczywiście są dwa radiatory, oraz miedziany ciepłowód, który łączy je i odbiera ciepło bezpośrednio z układu SoC.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Taki system chłodzenia zapewnić ma długotrwałą wydajność pod maksymalnym obciążeniem. Jak będzie w praktyce? Zapewne dowiemy się po testach tych konsol, a na te zapewne poczekamy jeszcze „chwilę”.

Cena ASUS ROG Ally i dostępność

W Polsce na moment obecny wiadomo, że będzie dostępna wersja omawianej konsoli z AMD Ryzen Z1 Extreme. Ta kosztować ma 3799 złotych, co jest ceną o 700 złotych wyższą od konkurencji w postaci konsoli Steam Deck. Na półki sklepowe traci 13 czerwca tego roku.

ASUS ROG Ally / fot. producent

Druga wersja została wyceniona w USA na 599$ i do sprzedaży wejdzie dopiero w trzecim kwartale tego roku, czyli na jesieni. Moim zdaniem, jeżeli dotrze do Polski, może być dostępna w kwocie 2999 złotych, czyli w zasadzie w cenie najmocniejszej wersji Steam Decka. Jak będzie końcowo? Tego dowiemy się bliżej premiery tańszej wersji konsoli.

Tymczasem nie zapomnij sprawdzić, czym dokładnie są procesory AMD Ryzen Z1.

https://www.mobimaniak.pl/357716/amd-ryzen-z1/

Źródło, informacja prasowa

Ceny ASUS ROG Ally


Paweł Łaz