>

Kupujesz laptopa na studia lub do szkoły? Sprawdź, czy ruszy na nim Studio

Wakacje się kończą, w sklepach ruszają pierwsze promocje pod szyldem powrotu do szkoły, a my wybieramy najciekawsze oferty na laptopy do szkoły lub na studia. Spoiler: wszystkie mają jedną, bardzo ważną cechę, która gwarantuje, że to faktycznie przydatne narzędzia do nauki i pracy (a przy okazji grania po godzinach).

Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji, a co za tym idzie czeka nas prawdziwy wysyp promocji i przecen. To znakomity czas na kupno nowego laptopa na studia lub do szkoły, i to ze sporym rabatem.

Kryteria wyboru w takich przypadkach są zazwyczaj bardzo uniwersalne: laptop powinien być wydajny (w końcu ma być narzędziem pomagającym w nauce), ale musi też radzić sobie w grach (bo nie samą nauką człowiek żyje), a do tego powinien być możliwie przystępnie wyceniony (bo budżet jest zawsze napięty).

My do tego zestawu dorzucimy jeszcze jedną, ważną cechę – dobry laptop dla studenta czy ucznia powinien obsłużyć platformę NVIDIA Studio. I w tym momencie zapewne zadajesz sobie pytanie:

Po co mi NVIDIA Studio w laptopie?

Zacznijmy może od tego, czym w ogóle jest platforma NVIDIA Studio. To – najkrócej rzecz ujmując – ekosystem narzędzi kierowanych do osób kreatywnych.

Jeśli uczysz się lub studiujesz w kierunkach takich, jak animacja, produkcja wideo, fotografia, ilustrowanie czy projektowanie, doskonale wiesz, że każda aplikacja realnie wspierająca proces twórczy i oszczędzająca cenny czas jest na wagę złota. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że dobór odpowiednich narzędzi do pracy to już połowa sukcesu.

Dlatego spieszymy poinformować, że w ramach NVIDIA Studio znajdziesz niejedną taką aplikację – i za żadną nie zapłacisz nawet jednej złotówki! Jest tylko jeden wymóg – Twój nowy laptop musi wspierać platformę NVIDIA Studio.

Na jakim laptopie ruszy NVIDIA Studio?

Tu odpowiedź jest  akurat bardzo prosta. Na każdym, który wyposażony jest w układ graficzny NVIDIA GeForce (od GTX serii 10xx w górę), bo tylko na takich maszynach można zainstalować sterowniki Studio, które są podstawą ekosystemu NVIDIA Studio.

Przy okazji warto też rozróżnić dwie rzeczy: certyfikat Studio i sterowniki Studio. O ile ten pierwszy zazwyczaj jest zarezerwowany dla topowych (i co za tym idzie, niestety nietanich) komputerów, tak sterowniki Studio bez problemu zainstalujesz na każdym laptopie z GPU NVIDIA GeForce od GTX serii 10xx w górę, tym samym otrzymując nielimitowany dostęp do aplikacji z pakietu NVIDIA Studio.

Jakie aplikacje wchodzą w skład NVIDIA Studio?

NVIDIA Omniverse

NVIDIA Omniverse to oparta na integracji sztucznej inteligencji platforma do tworzenia grafiki 3D i animacji. Z jej pomocą możesz na przykład przy tworzeniu animacji 3D kreować realistyczne i bogate efekty wizualne.

To fajne narzędzie przyda się szczególnie uczniom lub studentom, którzy korzystają z różnych narzędzi do modelowania 3D.

NVIDIA Omniverse jest skierowana przede wszystkim do osób, które kształcą się na polu grafiki, filmu i projektowania w trójwymiarze. Jeżeli więc na co dzień korzystasz z oprogramowania takiego jak Maya lub Blender, planujesz wejść w produkcję gier, albo godzinami dłubiesz w montażu animacji, Omniverse jest stworzone dla Ciebie.

Z pomocą Omniverse możesz łatwo zintegrować różne programy, aby tworzyły spójne środowisko pracy (koniec z importowaniem i eksportowaniem projektów po kilkadziesiąt razy dziennie!), w mgnieniu oka zrobisz animację mimiki postaci na bazie wprowadzonych fraz, albo stworzysz oświetlenie do renderowanej sceny, nad którą pracujesz.

Jeśli masz jakąkolwiek styczność z produkcją 3D lub animacją, zdecydowanie warto sprawdzić, co oferuje NVIDIA Omniverse. Miło się zaskoczysz!

NVIDIA Canvas

NVIDIA Canvas to z kolei oprogramowanie, które pozwala na bardzo szybką edycję obrazów dzięki stylom malarskim. Nasze poczynania możemy kontynuować i ulepszać poza środowiskiem Canvas, dzięki możliwości przeniesienia do Adobe Photoshop.

Aplikacja pozwala nam przekształcać bardzo proste elementy w realistyczne krajobrazy. Potrafi tego dokonać dzięki dobrodziejstwom sztucznej inteligencji, która w czasie rzeczywistym zmienia to, co namalowaliśmy.

Obrazy możemy dostosowywać dzięki dziewięciu stylom w trybie standardowym i ośmiu stylom w trybie panoramicznym. Do naszej dyspozycji oddano także szereg materiałów, a naszą pracę możemy prowadzić na wielu warstwach.

W aplikacji znajdziemy funkcję tworzenia panoramicznych krajobrazów 360 stopni, które następnie wyeksportujemy do dowolnej aplikacji 3D w formie map środowisk. Skorzystają z niej osoby kształcące się m.in. na polu grafiki 2D. Nasze dzieła możemy eksportować do formatów PSD lub EXR.

W przypadku obrazu panoramicznego możemy go przenieść do różnych aplikacji 3D, a więc Blendera, NVIDIA Omniverse Create i nie tylko.

Jeśli uczysz się lub studiujesz kierunek związany w jakiś sposób z grafiką 3D, to oprogramowanie NVIDIA Canvas jest skierowane do Ciebie.

Wykorzystasz je z popularnymi programami firm trzecich oraz ułatwisz swoją codzienną pracę dzięki dobrodziejstwom SI.

NVIDIA Broadcast

NVIDIA Broadcast to z założenia aplikacja skierowana do osób chcących tworzyć profesjonalne podcasty lub prowadzić transmisje na żywo. Za jej pomocą każde wnętrze możemy przeistoczyć w studio. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z efektu rozmycia tła (wersja beta), jego zmiany lub całkowitego usunięcia.

Do naszej dyspozycji oddano m.in. usuwanie szumów i pogłosów w pomieszczeniu. Dzięki sztucznej inteligencji możemy wyeliminować irytujące dźwięki wentylatorów naszego komputera, szum mikrofonu, odgłos pisania na klawiaturze oraz inne podobne dźwięki. To wszystko za pomocą jednego przycisku.

Aplikacja potrafi sprawić, że nasz wzrok jest skierowany w obiektyw, nawet jeżeli tak naprawdę patrzymy w zupełnie inne miejsce.

Z NVIDIA Broadcast skorzystasz jednak nie tylko przy tworzeniu podcastów i transmisji na żywo. Oprogramowanie poradzi sobie świetnie również podczas rozmów głosowych i wideo – żyjemy w końcu w erze komunikacji online.

Program tego typu może być szczególnie przydatny uczniom i studentom, którzy w swojej pracy muszą komunikować się na odległość.

Broadcast wykorzystamy również podczas prezentacji dzięki dynamicznemu śledzeniu naszej pozycji w czasie rzeczywistym. Platforma jest w stanie automatycznie powiększać i kadrować, co może uatrakcyjnić nasze wystąpienia. To kolejna funkcja, z której skorzystają uczniowie i studenci przedstawiający swoją pracę w formie prezentacji lub wystąpień.

Zaraz, zaraz, a grać można?

Zdecydowanie. Nie od dzisiaj wiadomo, że układy graficzne z serii NVIDIA GeForce to m.in. takie udogodnienia, jak np. DLSS, Reflex czy też ray tracing. O wszystkich trzech technikach już wspominaliśmy w osobnym wpisie, więc tutaj tylko zaznaczymy, że ich obecność to pewność, że na komputerze spokojnie odpalisz każdą grę – nawet jeśli nie kosztował kilkunastu tysięcy złotych.

Warto też wspomnieć, że raptem kilka dni temu doczekaliśmy się kolejnej fajnej informacji – zadebiutowała technika DLSS w wersji 3.5 z narzędziem z Ray Reconstruction. Już są nawet zapowiedziane pierwsze gry korzystające z tego narzędzia – m. in. wyczekiwany DLC do polskiej gry Cyberpunk 2077, o której też sporo pisaliśmy w kontekście układów graficznych NVIDIA GeForce.

Najlepsze efekty zobaczysz oczywiście kupując laptopa z GPU najnowszej generacji, a więc z serii RTX 40xx, gdzie prawdziwą rewolucję przynosi technika Frame Generation, która znacząco poprawia wydajność w grach (szerzej przeczytasz o tym tutaj).

Spokojnie możesz jednak też inwestować w starsze i zazwyczaj dużo lepiej przecenione maszyny z GPU RTX serii 30xx, a nawet RTX serii 20xx, bo i takie możesz kupić teraz w dobrych promocjach –  nie skorzystasz w tym wypadku co prawda z dobrodziejstw techniki Frame Generation (ta na dzisiaj jest zarezerwowana wyłącznie dla GPU z serii RTX 40xx), ale możesz liczyć na wsparcie innych elementów DLSS 3.5, a więc technik Super Resolution (SR), Ray Reconstruction (RR) oraz NVIDIA Reflex.

A skoro przy promocjach jesteśmy…

Na tych laptopach odpalisz NVIDIA Studio, a do tego oszczędzisz!

Na koniec sierpnia NVIDIA odpaliła fajną kampanię. Ma wiele mówiącą nazwę Powrót do szkoły i obejmuje laptopy z kartami RTX, na których bez problemu odpalisz NVIDIA Studio.

Propozycji jest bardzo dużo i kupisz je w przeróżnych sklepach. Do wyboru masz choćby: Komputronik, Media ExpertMorelex-kom oraz Sferis.

fot. NVIDIA

Nam w oko wpadło kilka wyróżnionych promocji, które dotyczą laptopów z kartami RTX. Oto one.

ASUS TUF Gaming F15 z RTX 2050

Komputer z układem NVIDIA GeForce RTX 2050 z 4 GB pamięci VRAM – to najstarszy GPU w naszym zestawieniu, ale nadal w pełni wspierający pakiet NVIDIA Studio.

Do tego dochodzi procesor Intel Core i5-11400H (6 rdzeni, 12 wątków) i pamięć RAM DDR4, 3200 MHz, której pojemność to 8 GB. Na dane użytkownika oddano 512 GB w postaci dysku SSD PCIe na złączu M.2. Urządzenie ma też 15,6-calowy wyświetlacz LED, EWV o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 144 Hz.

Dell G15 z RTX 3050

Kolejna maszyna na naszej liście to propozycja od DELLa, którą wyposażono w układ GeForce RTX 3050 i procesor AMD Ryzen 5 6600H (6 rdzeni, 12 wątków). Niniejsze połączenie współpracuje z 16 GB pamięci operacyjnej DDR5 o taktowaniu 4800 MHz i dyskiem SSD o pojemności 512 GB. Warto wspomnieć, że w porównaniu z poprzednikiem znalazło się tu miejsce dla systemu Windows 11.

Komputer ma ekran o przekątnej 15,6 cali oraz rozdzielczości Full HD. To jednostka WVA z odświeżaniem 120 Hz.

HP Victus 15 z RTX 3050

Propozycja od HP to kolejny model z układem GeForce RTX 3050, który tym razem działa z procesorem Intel Core i5-12450H (8 rdzeni, 12 wątków). Całość jest dopełniona pamięcią RAM DDR4, 3200 MHz o wielkości 16 GB.

Możemy również liczyć na dysk SSD o pojemności 512 GB oraz ekran IPS o przekątnej 15,6 cali, rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 144 Hz. W nasze ręce trafia też system operacyjny Windows 11.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 z RTX 3060

Laptop Lenovo IdeaPad Gaming 3 wyposażono w GPU GeForce RTX 3060 i procesor Intel Core i5-12450H. Poza tym dostajemy 16 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 3200 MHz. Na dane przeznaczono 512 GB w postaci dysku SSD, a obraz będziemy oglądać na ekranie IPS o odświeżaniu 60 Hz, przekątnej 15,6 cali i rozdzielczości Full HD.

Gigabyte G5 MF z RTX 4060

Ostatni model w zestawieniu to komputer od Gigabyte z najnowszym GPU z serii RTX 40, a więc GeForce RTX 4060, który to współpracuje z procesorem Intel Core i5-12500H (12 rdzeni, 16 wątków) i 16 GB pamięci operacyjnej DDR4 o taktowaniu 3200 MHz.

Pod maską nie zabrakło dysku SSD o pojemności 512 GB. Ponadto po otwarciu klapy wita nas wyświetlacz IPS o przekątnej 15,6 cali i rozdzielczości Full HD, którego odświeżanie dobija do 144 Hz.

Artykuł sponsorowany

Szymon Marcjanek