>

To ratunek dla starszych laptopów. Dodatkowy kilogram zapewni mnóstwo mocy w grach

Zewnętrzne adaptery do laptopów często kojarzą się z ogromną wagą i koniecznością dokupowania drogich układów graficznych. Zupełnie inaczej jest z tym akcesorium – sprzęt od GPD przekształci nasz starszy lub biznesowy laptop w wydajną maszynę do grania.

Na rynku nie brak specjalnych adapterów eGPU, pozwalających na podłączenie do laptopów zewnętrznego GPU. To ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o zapewnienie dodatkowej mocy, ale jednocześnie mocno kłopotliwe w kontekście wysokich cen, dużych rozmiarów oraz konieczności zakupu zewnętrznego, desktopowego GPU.

Ten adapter waży niespełna kilogram!

fot. GPD

Zupełnie inaczej podchodzi do sprawy firma GPD, którą możecie znać z bardzo ciekawych, przenośnych konsolek do gier. Firma wprowadziła do sprzedaży adapter GPD G1, który możecie kupić za pośrednictwem serwisu Indiegogo.

To sprzęt, którego waga wynosi niespełna 1 kilogram. To zasługa umieszczenia we wnętrzu mobilnego, aczkolwiek bardzo solidnego układu graficznego, jakim jest Radeon RX 7600M XT, wyposażony w 8 GB pamięci graficznej GDDR6. To układ bazujący na najnowszej generacji architektury RDNA3, który według pierwszych testów sprawdza się naprawdę solidnie.

fot. GPD

Testy tego niepozornego urządzonka przeprowadził japoński serwis PC Watch. Do sprawdzenia możliwości GPD G1 posłużył ThinkPad X1 Carbon Gen9, wyposażony w procesor Core i7-1165G7.

W przypadku testów w Final Fantasy XV, wynik bez zewnętrznego GPU wynosił 1373 punkty. Po podłączeniu adaptera był on lepszy aż o 590 proc., sięgając wyniku 8900 punktów.

Co ważne, adapter znacznie zwiększa możliwości także w zakresie produktywności – w testach PCMark 10 oraz PCMark 10 Extended, wyniki po podłączeniu adaptera były lepsze o 17 i 51 proc. To naprawdę duża różnica.

fot. GPD

Cena? Jedna z najkorzystniejszych ofert

Jak już wspomniałem, adapter jest dostępny w serwisie Indiegogo, a wysyłka urządzeń rozpocznie się październiku. Sam adapter jest dostępny w promocyjnej, startowej cenie 2934 złote, z kolei z kablem Oculink oraz interfejsem M.2, wymaganym do pracy, kosztuje on 3118 złotych.

To oczywiście cena budżetowego laptopa, ale jednocześnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań tego typu.

źródło

Amadeusz Cyganek

Komentarze

  • Jako egpu do laptopa to cena bzdurna, zgadzam się z przedmówcami, ale to jest STACJA DOKUJĄCA z kartą graficzną do win4 i win mini, oni to wypuścili z myślą o tych swoich handheldach z windowsem a nie o starych laptopach. -.- Zresztą widać je na załączonych zdjęciach. To ma służyć do wyciągnięcia wyższej rozdzielczości w grach AAA po podłączeniu konsolki do monitora, jak już ktoś ją kupił, bez konieczności składania dodatkowego peceta do gier.

  • Około 3 koła czy to żart? Myślałem że góra tysiak a nie 3/4 wartości przyzwoitego laptopa.

    • Góra tysiak? 😂 No wiadome, że producenci uwielbiają sprzedawać towary poniżej kosztów produkcji dla takich jak Ty 😁

      • Rx7600 desktopowy kosztuje mniej niż 1300zl - ta cena uwzględnia podatki, marżę sprzedawcy, transport i marżę producenta. Nie wygłupiaj się, że tysiąc byłby ceną poniżej kosztów produkcji 🤣 To tylko tania karta graficzna z adapterem w fikuśnym pudełku.

  • To jest reklama poprzez artykuł nic dziwnego że nikt tego nie chce kupować ps5 kosztuje 2200zl dramat

  • Za tą cenę można dołożyć trochę i się pokusić o nowy laptop gamingowy

  • Eee, ten laptop testowy rok temu chodził za ponad 8k. To chyba nie taki szrot. A cena adaptera nadal jest wysoka. Już lepiej sprzedać laptopa, liczmy 7k, dodać do tego te 3k zamiast adaptera i za 10k można kupić naprawdę potężny sprzęt zamknięty w jednej obudowie.

    • Że jak? Sprzedać laptopa za 7k dołożyć 3? O czym ty gadasz człowieku... Nawet lepsze ale używane urządzenie ciężko sprzedać za więcej niz 4k a ty bredzisz o jakiś 7 tys.

  • Ratunek dla „starych” laptopów ze złączem Thunderbolt 3, w okazyjnej cenie jakichś 3/4 przyzwoitego laptopa. Czy wy sami siebie słyszycie?

    • Hmm... Mam laptopa z 2018, ktorego nie chcę zmieniać (Dell Inspiron 15 z i7 i GTX 1060, 32GB Ram i 2 SSD), który ma Thunderbolt 3... Karta juz slaba, nowy lap z GTX 4060,zeby mial chociaz i5 12 gen, 32 GB ram i dwa dyski, do tego kalwiatura numeryczna podswietlana... Zewnetrzne GPU zabudowane w e-dock z 3 portami video, usb itp, z wlasnym zasilaniem nawet za 3k nie brzmi tragicznie.

      • Ja też tak długo rozkminiałem, aż zdecydowałem się na GeForce Now i gram w 4k na full detale we wszystkie najnowsze tytuły za 1000zl rocznie, a ile musiałbym wydać na GPU i jej cykliczną wymianę aby nadarzyć nad coraz to wyższymi wymaganiami sprzętowymi studiów gamingowych. Alternatywa to ps albo Xbox, dla klawiaturowców są bajpasy które emulują przyciski pada na keyboard, działa to bardzo dobrze jak masz sprzęt dobrej jakości.

        • Wydał byś mniej. W 2014r złożyłem komputer z 4690k + GTX 970 + 8gb ram. Koszty ok 4000 zł. Grałem we wszystko w 1080p. Jak był szał na karty i koparki wymieniłem 970 na 2 karty GTX 1660 super i ram i kopałem. Wykopałem wartość tych kart i wymieniłem na RX6700 za 1500zl i już czuć było że procesor niedomaga to szybka wymiana na ryzena 5600 a stare części odsprzedalem. Najnowsza wymiana kosztowała mnie tyle co karta czyli +/- 1500 zł. Monitor mam nadal ten sam, mysz klawiaturę i zasilacz również. Generalnie wydałem zdecydowanie mniej niż jakakolwiek chmura, dokupiłem kierownicę, chętnie korzystam z modów w asseto corsa i beamng a GeForce now mi tego nie da :)