>

Sprzedaż rowerów elektrycznych wyhamowała. Znany producent w opałach!

Po kilku latach wzrostów sprzedaży rowerów elektrycznych, rok 2023 okazał się być mocnym hamulcowym tej branży. To przełożyło się na spore kłopoty jednego z większych producentów.

Choć jeszcze nie mamy oficjalnych statystyk dotyczących sprzedaży rowerów elektrycznych w ubiegłym roku, to analitycy rynku mówią wprost – po latach szybkiego wzrostu, 2023 r. wcisnął obydwa hamulce i ostudził głowy prezesów wielu rowerowych firm.

Już w 2022 r. obserwowaliśmy spadek sprzedaży rowerów elektrycznych o 300 tys. sztuk względem poprzedniego roku, a ubiegłym roku ten trend ma być nadal kontynuowany.

fot. Lapierre

Nic więc dziwnego, że w kłopoty popadają producenci zasłużeni dla tego rynku. O olbrzymich problemach marki VanMoof pisaliśmy już dla Was nieraz, a teraz czas na kolejne niepokojące doniesienia, także z rynku holenderskiego.

Wielki producent w opałach finansowych

Pogarsza się bowiem sytuacja grupy Accell, która ma w swoim portfolio wiele popularnych marek nie tylko elektrycznych jednośladów. Miłośnikom rowerów z pewnością wiele mówią takie nazwy, jak Batavus, Ghost, Lapierre, Winora czy Haibike. Wszystkie one znajdują się właśnie pod kuratelą Accell Group.

O tym, że problemy tego producenta się powiększają, świadczy najnowsza ocena znanej agencji raingowej Fitch. Obniżyła ona ocenę finansową spółki z poziomu B- do CCC (gdzie A to najwyższa, a D oznacza upadłość.

fot. Winora

Ocena CCC – według oficjalnej skali agencji Fitch – oznacza, że „zdolność płatnicza emitenta jest zagrożona. Do terminowej obsługi długu wymagane są korzystne warunki ekonomiczne i finansowe”. To stwierdzenie jasno wskazuje, że szereg niezwykle popularnych marek rowerowych jest w potężnym zagrożeniu.

Niesprzyjająca sytuacja na rynku nie poprawi sytuacji firmyw obliczu słabnącej sprzedaży wiele firm decyduje się na stosowanie agresywnej polityki cenowej, nierzadko oznaczającej sprzedaż rowerów poniżej kosztów ich produkcji.

fot. Ghost

Pomoc – na szczęście – nadciąga

Pewnym pocieszeniem jest natomiast fakt, że akcjonariusz grupy Accell szykują się do solidnego dokapitalizowania spółki. Wsparcie ma wynieść ok. 150 mln euro i zostanie wniesione do kapitału własnego grupy. Rada nadzorcza ma także wprowadzić plan redukcji zapasów, a także zwiększyć marżę operacyjną.

Czy to wystarczy? Cóż – miejmy nadzieję, że tak wielki producent nie podzieli losów VanMoof.

Zobacz również:

źródło

 

Amadeusz Cyganek