>
Kategorie: IntelTechnologie

Platforma Ivy Bridge i rewolucja tranzystorowa

Jeszcze przed końcem 2011 ruszy produkcja procesorów Intel Ivy Bridge w technologii 22 nm. Układy te jako pierwsze na świecie będą korzystały z tranzystorów 3D Tri-Gate. Dzięki temu zmniejszy się pobór mocy całych chipów przy jednoczesnym wzroście ich wydajności.

Prace nad tranzystorami 3D Tri-Gate w laboratoriach Intela trwały od 2002 roku. Teraz ich implementacja do świata mikroprocesorów jest możliwa. Dzięki temu, w przypadku platformy Ivy Bridge zaobserwujemy większy wzrost wydajności, niż osiągnięty jedynie w przypadku przejścia na 22-nanometrowy proces technologiczny.

Na czym polega rewolucja? Tranzystor to podstawowa cegiełka nie tylko każdego procesora, ale i wszystkich urządzeń elektronicznych. Do tej pory przechodząc na coraz niższy proces technologiczny otrzymywano mniejszy pobór mocy i wyższą wydajność procesorów. Inwestycja w trój-bramkowe tranzystory (z bramką kontrolującą przepływ elektronów z trzech stron) spotęguje finalny zysk energii i wydajności.

Tranzystory 3D Tri-Gate obecne w Ivy Bridge pracując przy niskim napięciu (około 0.7 V) są o 37% wydajniejsze niż te 2D montowane w układach wykonanych w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Według obliczeń Intela cechować będą się one o połowę mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym.

Procesory Ivy Bridge wraz z tranzystorami 3D Tri-Gate pojawią się w każdym segmencie przemysłu komputerowego i najprawdopodobniej zrewolucjonizują branże mobilną.

źródła: TechConnect Magazine, Slashgear, Laptop Magazine

marcin