>

Acer Aspire Ethos 5951G – test MobiManiaKa

Obudowa, jakość wykonania

Stylistyka Acera Aspire Ethos 5951G imponuje. Laptop zdecydowanie może się podobać. Przy jego tworzeniu, projektanci Acera postanowili przede wszystkim na elegancję i wysokiej jakości materiały. Nie można powiedzieć, że popuścili oni wodze fantazji, dzięki czemu finalnie otrzymujemy stonowaną i bardzo klasyczną konstrukcję. Przypadnie ona do gustu wszystkim zwolennikom, tzw. laptopów profesjonalnych, ze słynnym MacBookiem Pro na czele.

Podstawę budowy Ethosa 5951G stanowi zgrabne użycie stopu magnezowo-aluminiowego. Laptop w całości wykonany został z ciemnego, szczotkowanego metalu, który nie dość, że prezentuje sie majestatycznie, to na dodatek jest trwały i zapewne pozwoli na długą eksploatację maszyny.

Wszystkie elementy obudowy bardzo dobrze do siebie dopasowano, a żaden z nich nie wygląda jak „wyrwany z kontekstu”. Małym minusem może być fakt, że na zimnej w dotyku, aluminiowej powierzchni lubią gromadzić się tłuste smugi i odciski palców. Nie dzieje się to na tyle nagminnie, by utrudniało swobodne korzystanie z laptopa, niemniej jednak ów fakt należy odnotować. Regularna pielęgnacja jest niezbędna, a do tego celu najlepiej użyć specjalnego środka czyszczącego.

Klapa ekranu wykonana została ze szczotkowanego aluminium czarnego koloru. Element ten jest trwały, dzięki czemu prawidłowo chroni samą matrycę przed różnego rodzaju mechanicznymi uszkodzeniami. Materiał nieznacznie ugina się pod naciskiem palców w okolicach wypukłego logo producenta, ale całościowo sztywność konstrukcji należy ocenić na wysoką notę.

Zawiasy przytrzymujące klapę komputera są bardzo solidne i charakterystyczne dla nowoczesnych laptopów Acera. Umieszczone symetrycznie mają postać cylindrycznej belki, która z odpowiedniej perspektywy wygląda jakby została doczepiona do trzonu obudowy. Świetnie jednak spełnia ona swoje zadanie – mocno przytrzymuje wyświetlacz. Otwarcie maszyny przy użyciu jednej ręki jest możliwe, choć do łatwych zadań nie należy.

Podczas testowania laptopa zdawało mi się, że zawiasy pracowały zbyt miękko. Przy zmianie kąta odchylenia ekranu (maksymalnie otrzymamy około 160 stopni) nie wyczuwałem odpowiedniego oporu. Poza tym, nawet podczas niewielkiego transportu klapa wyświetlacza jest w stanie samoistnie zmieniać swoje położenie – otwierać lub zamykać się pod wpływem samych tylko ruchów odległych rejonów obudowy.

Po otworzeniu laptopa naszym oczom ukazuje się uporządkowany i jednocześnie wyjątkowo elegancki pulpit roboczy. Całość zdominowana została przez czarny kolor, który w Ethosie 5951G pojawia się na każdym kroku. Wyświetlacz laptopa jest błyszczący, a pokrycie całości wytrzymałym szkłem Gorilla Glass owy efekt dodatkowo potęguje. Oczywiście, jak w każdym tego typu przypadku, elementy te notorycznie przyciągają odciski palców.

Poniżej jest znacznie lepiej… Jednostka centralna komputera jest wręcz doskonała. Podpórka na nadgarstki zrobiona została z wysokiej jakości stopu magnezowego, a nad klawiaturą znalazło się miejsce dla podłużnej maskownicy, za którą kryją się głośniki.

Elementy tworzące obudowę Ethosa 5951G bardzo dobrze do siebie spasowano, chociaż niektóre z nich potrafią niepokojąco ugiąć się pod naciskiem palców (centralne rejony klapy ekranu oraz obszar wydzielony na nadgarstki). Komputer zasadniczo jest jednak odpowiednio sztywny i tworzy zwartą bryłę. Niestety, ogromnym minusem bohatera tej recenzji jest masa – 3.3 kg to sporo, nawet jak na sprzęt 15-calowy. Co ważniejsze jednak, kilogramy te czuje się w dłoni przy korzystaniu z laptopa w terenie.

Acer Aspire Ethos 5951G wyposażony został w zestaw niezbędnych portów komunikacyjnych.

Z lewej strony znajdziemy gniazdo zasilania, kratkę wentylacyjną, VGA, HDMI, eSATA, USB 2.0, USB 3.0 oraz FireWire.

Prawy bok należy natomiast do blokady Kensington, złącza RJ-45, nagrywarki DVD, USB 2.0 oraz gniazd audio.

Z przodu znalazło się miejsce dla czytnika kart pamięci, natomiast tył maszyny pozbawiony jest jakichkolwiek portów.

Ceny Acer Aspire Ethos 5951G


marcin

Komentarze

    • Nigdy nie brylowałem z niemieckiego, ale testowany przeze mnie egzemplarz był wyposażony w 90-watowy zasilacz. Albo zatem było to tylko rozwiązanie tymczasowe, albo u naszych zachodnich sąsiadów mają nieco inne standardy.
      Co do GT 555M to nie pomogę, bo akurat temu laptopowi do trzewi nie zaglądałem. Nie chciałbym źle doradzić, ale podejrzewam, że GeForce jest jednak wlutowany w płytę.
      Pozdrowienia!

  • Mam kilka pytań
    - Jaki interface SATA jest w tym laptopie II, czy III ?
    - Jaką moc ma zasilacz: 90W czy 120W
    - czy karta grafiki jest na złączu czy wbudowana w płytę ?

    pozdrawiam
    Łukasz

    • Witam:
      - laptop obsługuje SATA II
      - moc zasilacza wynosi 90W
      - zintegrowana karta GMA HD 3000 jest wbudowana w płytę

    • W modelu Ethos 5951G (15.6-calowym) też jest pięć głośników, bowiem to właśnie o nim jest powyższa recenzja.

    • W Dżibuti ;)) A tak serio to egzemplarze testowe są często inaczej wyposażone niż te udostępnione do sprzedaży, więc stąd ewentualne rozbieżności.

  • znalazłem tego acera w takiej konfiguracji w Niemczech czy jeżeli sprowadzę go z Niemiec jest możliwość wymiany klawiatury? i czy acer Poland sprowadzi egzemplarz z Niemiec?

  • mam pytanie czy w Polsce będzię dostępny ten acer o właśnie takiej specyfikacji tj. 16GB ram 2 GB karta graficyna itd?

    • Niestety, na chwilę obecną w Polsce tak mocna wersja laptopa nie będzie dostępna. Nasz rodzimy oddział Acera nie jest w stanie określić czy kiedykolwiek będzie to możliwe (czyli pewnie nie).

  • Wielkie Dzięki,^^ Świetna recenzja. Wahałem się między tym acer'em a nowy hp dv6, ale teraz zdecyduje się na acer'a. Jest to chyba pierwsza recenzje w necie tego sprzętu. Dzięki za chęci i trud włożone w przeprowadzenie testu. 3maj się ciepło i Pozdrawiam^^