Po raz pierwszy od 2004 roku testy pokazują spadek średniej wydajności procesorów. Laptopy straciły 3,4% mocy, a komputery stacjonarne 0,5%. Nowe procesory od AMD i Intela nie przynoszą oczekiwanej poprawy. Jaka jest przyczyna sytuacji?
Twórcy oprogramowania PassMark zbierają dane na temat procesorów. Następnie analizują średnie wyniki ze wszystkich urządzeń pracujących na Windowsie. Początek 2025 roku okazał się naprawdę wyjątkowy. Po raz pierwszy od wielu lat nie było tak źle…
Tego jeszcze nie grali. Procesory tracą na wydajności pierwszy raz od przeszło 20 lat!
Średni wynik testów PassMark dla laptopów w 2024 roku wynosił 14 632 punkty. W 2025 roku wynik ten spadł do 14 130 punktów. Oznacza to spadek wydajności o 3,4%. Żeby było śmieszniej, komputery nie wypadły dużo lepiej.
Sprawdź Lenovo ThinkBook 16 Gen 7. Ten model do biura nie ratuje sytuacji, ale oferuje nawet 24-godzinny czas pracy.

Wydajność procesorów laptopów i komputerów stacjonarnych na przestrzeni lat / fot. via tomshardware.com
Jednostki stacjonarne w 2024 roku osiągnęły 26 436 punktów, a teraz mają już tylko 26 311 punktów. Szybka matematyka i mamy wynik. Jest to spadek o 0,5%, co nie jest ogromną wartością. Niemniej trend powinien być odwrotny. Zaistniała sytuacja wydarzyła się pierwszy raz od 20 lat…
AMD Ryzen 9000 i Intel Core Ultra 200S nie przyniosły oczekiwanych zmian. W takim razie czy jest sens inwestowania w nowe układy? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Osobiście od lat korzystam ze starszych procesorów i nie narzekam. Wydajnością nie odstają nie wiadomo jak, a i są dużo tańsze.
Co może być przyczyną niższej wydajności CPU?
Jest kilka teorii na ten temat. Bardzo prawdopodobną wydaje się, że Windows 11 obniża wyniki w porównaniu do Windowsa 10. Kolejna mówi o przejściu użytkowników z droższych na tańsze CPU. Wcale się nie dziwię, bo ceny niekiedy są naprawdę wysokie.
Istnieje ponadto możliwość ograniczeń oprogramowania. Być może test PassMark najzwyczajniej w świecie gorzej radzi sobie z najnowszymi procesorami. Nie można tego wykluczyć. Jeszcze inny powód może odnosić się do zbyt małej próby. Rok 2025 się dopiero rozpoczął.
Nadchodzące miesiące wskażą czy trend rośnie, czy maleje. Tak czy siak, jedno jest pewne na 100%. W bieżącym roku nie zanotujemy kolosalnego wzrostu wydajności. Na horyzoncie nie widać wybawienia z opresji.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz