Szok i niedowierzanie! Fałszywe procesory zaczęły trafiać nawet do renomowanych sprzedawców. Tym razem oszustwo dotyczyło Ryzen 7 9800X3D, który okazał się starą jednostką FX 4100. Jak to możliwe, że podróbka trafiła do sprzedaży bezpośrednio od Amazonu?
Fałszywe procesory to coraz większy problem, który dotyka nawet największych sprzedawców. Tym razem oszustwo wyszło na jaw w przypadku AMD Ryzen 7 9800X3D, który został zakupiony bezpośrednio od Amazonu. Po otwarciu pudełka kupujący zauważył, że procesor posiada taką konstrukcję, jakiej nie powinien posiadać…
Fałszywy Ryzen 7 9800X3D na Amazonie. Jak doszło do oszustwa?
Jeden z twórców kanału Hardware Busters na platformie YouTube zakupił AMD Ryzen 7 9800X3D prosto z magazynów Amazonu. Po otwarciu opakowania dostrzegł on, że procesor ma piny na spodzie. Natychmiast wzbudziło to jego podejrzenia. Procesory AM5 nie posiadają pinów, ponieważ platforma z technologii PGA (Pin Grid Array) przeszła na technologię LGA (Land Grid Array), gdzie styki znajdują się na płycie głównej.

Prawdziwy AMD Ryzen 7 9800X3D z lewej strony na tle fałszywego AMD Ryzen 7 9800X3D (tak naprawdę modelu lFX 4100) z prawej strony / fot.
Hardware Busters z platformy YouTube.com
Dalsze oględziny wykazały kolejne niezgodności w konstrukcji procesora. Kształt IHS (Integrated Heat Spreader) oraz ogólna budowa wyglądały inaczej niż w prawdziwym 9800X3D. Największą niespodzianką okazało się jednak usunięcie folii ochronnej. Pod spodem widniało oznaczenie FX 4100, czyli procesora z serii Bulldozer sprzed ponad dekady.
Czy wina leży po stronie Amazonu?
Najbardziej niepokojący jest fakt fabrycznie zaplombowanego CPU. Oznacza to dostarczenie podróbki do łańcucha dostaw największego sklepu internetowego na świecie jeszcze przed wysyłką. Zatem nie była to podmiana dokonana przez klienta przy zwrocie, lecz produkt sprzedany jako nowy bezpośrednio przez Amazon.
Podobne oszustwa zdarzały się już wcześniej, ale przeważnie dotyczyły sprzedawców zewnętrznych, a nie samego Amazonu. Nie wiadomo, jak wiele fałszywych procesorów mogło trafić do sprzedaży i ile użytkowników nie zorientowało się w sytuacji. W związku z tym bardziej świadomi kupujący, zaapelowali o przeprowadzenie dochodzenia. Na tę chwilę nie znamy dalszych losów procederu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe. Jesteśmy Partnerem Amazon i otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za pośrednictwem linków.
Dodaj komentarz