To prawdziwe złoto, a nie zwykła karta graficzna. Znany producent zaprezentował najbardziej luksusowe GPU na świecie. ASUS ROG Astral RTX 5090 Dhahab Edition naprawdę zawiera szczere złoto w znacznej ilości, ale i cena jest odpowiednio wysoka.
ASUS ROG Astral RTX 5090 Dhahab Edition to sprzęt z zupełnie innej ligi. Nowa karta graficzna trafi wyłącznie do krajów Bliskiego Wschodu i już wzbudza spore emocje. Producent zastosował w niej aż 6,5 grama 24-karatowego złota. Cena? Widełki są dość spore, ale zwykły użytkownik może o niej tylko pomarzyć.
Nie no, tyle to nie. Nowy RX 9060 XT miał wybawić średni segment, ale chyba z tego nici…
Luksusowy design inspirowany kulturą arabską, czyli ASUS ROG Astral RTX 5090 Dhahab Edition
Dhahab w języku arabskim oznacza „złoto”. Ten motyw przewija się przez cały projekt. Obudowa, radiator i tylny panel mają złote wykończenie. Na powierzchni widać też arabską kaligrafię, wielbłąda oraz charakterystyczną panoramy miasta. ASUS podkreśla, że całość symbolizuje siłę, odwagę i jedność.
Karta została pokazana po raz pierwszy w Rijadzie w lutym 2025 roku. Niemniej oficjalna sprzedaż rozpocznie się dopiero teraz, czyli w maju. Dostępność produktu obejmuje m.in. Arabię Saudyjską, Jordanię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W zależności od kraju cena może wynosić od 26 do nawet 38 tysięcy (w lokalnej walucie). To równowartość (mniej więcej) od 27 do 42 tysięcy złotych.
Mimo ogromnej ceny karta ma też bardzo dobrą specyfikację. Sięgnięto po chłodzenie z czterema wentylatorami, komorą parową i technologią MaxContact (powierzchnia radiatora charakteryzuje się 2 razy większą stycznością z GPU). Karta zawiera ponadto specjalne powłoki ochronne i metalowe elementy wzmacniające. Pomimo kontrowersji to nadal topowy podzespół, a nie tylko kolekcjonerski gadżet.
„Tańsza” wersja także jest w planach
ASUS planuje wypuszczenie również złotej wersji modelu RTX 5080. Ma mieć podobny wygląd i trafi na te same rynki. Cena będzie odpowiednio niższa, co nie oznacza, że będzie niska. Umówmy się, że to nie jest zwykłe GPU dla przeciętnego zjadacza chleba.
Jednak to dobra wiadomość dla graczy z zasobnym portfelem. Zakup takiego sprzętu można potraktować jako inwestycję. Ciekaw jestem, cen tego typu układów za kilka/kilkanaście lat.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Dodaj komentarz