Takie szyby to niemal gwarancja wysokiego mandatu. Funkcjonariusze apelują do kierowców o rozwagę, tłumacząc, jak wielkie zagrożenie one sprowadzają dla posiadacza auta oraz potencjalnie innych uczestników ruchu. W najgorszym wypadku można stracić nawet 3 000 zł.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie pisaliśmy wam o wykroczeniach drogowych. Część z nich dotyczyła nadmiernego przekraczania prędkości, ignorowania przepisów dotyczących wyprzedzania czy nieznajomości znaków drogowych. Teraz jednak opowiemy wam w teorii o mniej znanym obowiązku każdego kierowcy, o którym wielu zapomina.
Chodzi bowiem o temat dotyczący szyb w samochodzie, a konkretnie o ich przyciemnianie. Być może część z was zdaje sobie sprawę, że zbyt ciemne szyby mogą zwrócić uwagę funkcjonariuszy, którzy mają prawo sprawdzić ich przepuszczalność światła. W przypadku wykrycia nieścisłości można otrzymać potężny mandat.
Takie szyby nic dobrego kierowcy nie przyniosą – policja apeluje
Policjanci drogówki z Lubina zatrzymali do kontroli kierującą Range Roverem, której pojazd ich zdaniem miał zbyt mocno przyciemnione szyby – zarówno czołową, jak i boczne przednie. Pomiar wykazał, że przepuszczalność światła wynosiła jedynie 15,1%, co znacznie odbiega od dopuszczalnych norm.
W związku z naruszeniem przepisów, funkcjonariusze ukarali kobietę mandatem karnym, a także zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Dalsza jazda została zakazana z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co ciekawe, tylko tylne szyby można przyciemniać bez ograniczeń.
Policja przypomina, że przednie oraz boczne szyby pojazdu muszą przepuszczać minimum 70% światła. Dotyczy to zarówno pojazdów nowych, jak i używanych – niezależnie od tego, czy szyby zostały przyciemnione fabrycznie, czy przez właściciela.
Takiej kary lepiej jest uniknąć
Funkcjonariusze w momencie wykrycia nieprawidłowości nie będą mieć żadnej litości dla nieodpowiedzialnego kierowcy. Nieprawidłowe przyciemnienie szyb w samochodzie wiąże się z mandatem i to niemałym – wynieść może on bowiem nawet do 3 000 zł. Wszystko przez zagrożenie wynikające z ograniczenia widoczności, a już szczególnie w godzinach wieczornych lub nocą.
Źródło: Policja
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Dodaj komentarz