Jednoślady po raz kolejny zostały wzięte pod lupy – brano pod uwagę kilka istotnych elementów, takie jak stan pojazdów, trzeźwość kierujących i wiele więcej. Użytkownicy tych środków transportu nie mają lekko i nic nie wskazuje na to, aby mieli odetchnąć z ulgą. Dlaczego?
Możemy raczej śmiało powiedzieć, że sezon motocyklowy i rowerowy już się zaczął. Za niedługo wróci do nas słońce i sami zobaczycie, że liczba rowerzystów zwiększy się jeszcze bardziej. Dużo mówi się ostatnio o przepisach drogowych i o tym, co grozi za ich nieprzestrzeganie. Sporo osób jednak zapomina, że kierujący jednośladami także mają swoje obowiązki do spełnienia.
Funkcjonariusze są tego świadomi jak nikt inny. Z tego powodu regularnie prowadzą różnego rodzaju kontrole – te mają zwiększyć bezpieczeństwo kierujących jednośladów, a zarazem wykryć nieprawidłowości z ich udziałem. Zdecydowano się przeprowadzić sporą akcję i już zapowiedziano jej kontynuowanie.
Jednoślady wzięte na tapet
W piątek, 16 maja, na terenie województwa lubuskiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Jednoślad”. Ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa motocyklistów, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Choć akcja trwała jeden dzień, funkcjonariusze podkreślają, że jest to element szerszych, całorocznych działań profilaktycznych.
W 2025 roku w regionie doszło do 37 wypadków z udziałem jednośladów – zginęły 2 osoby, a 41 zostało rannych. Rok wcześniej odnotowano aż 148 takich zdarzeń, z 16 ofiarami śmiertelnymi. Dane te pokazują, jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie ze strony wszystkich uczestników ruchu – umówmy się takie sytuacje dają do myślenia.
Policja przypomina, że poruszanie się jednośladem wymaga nie tylko odpowiednich uprawnień i umiejętności, ale także rozwagi. Niestety dane ze wspomnianej kontroli nie zostały udostępnione – liczba wykroczeń i mandatów chwilowo pozostaje nieznana – jeśli, coś się w tej sprawie zmieni, wrzucimy wam aktualizację.
Jaki był dokładny cel przeprowadzanych działań?
Kontrole skupiały się na kilku kluczowych obszarach. Funkcjonariusze reagowali na wykroczenia popełniane przez motocyklistów i motorowerzystów, szczególnie te prowadzące do poważnych wypadków. Równolegle kontrolowane były zachowania kierowców samochodów wobec użytkowników jednośladów np. podczas wyprzedzania i ustępowania pierwszeństwa.
To jednak nie wszystko. Skupiano się również na stanach technicznych pojazdów, trzeźwości uczestników oraz przestrzegania przepisów przez rowerzystów i osobach na hulajnogach. Szczególną uwagę zwracano na brak oświetlenia i nieprawidłowe korzystanie z elektrycznych hulajnóg.
Źródło: Policja
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Dodaj komentarz