>

Samsung Series 7 – test mobiManiaKa


Samsung Series 7 – pod tym określeniem kryje się najnowsza seria laptopów w ofercie koreańskiego producenta. Flagowym modelem premierowej linii jest budzący respekt Samsung NP700G7A – ponad 17-calowy kolos dedykowany przede wszystkim miłośnikom elektronicznej rozrywki. Czy ta nietuzinkowa maszyna ma wszystko to, co potrzebne, by zadowolić nawet najbardziej wymagających z mobiManiaKów? Dzięki uprzejmości sklepu RTV Euro AGD mieliśmy okazję to sprawdzić.

Samsung NP700G7A – cena

Samsung NP700G7A-S01PL

od: 6.488 zł »

Samsung NP700G7A – recenzja

Samsung NP700G7A – specyfikacja

Ogólne
Data premiery 08.2011
Seria Series 7
Budowa
Wymiary 53 x 409 x 277 mm
Waga Około 4,1 kg
Materiał Plastik + aluminium
Kolor Czarny
Kluczowe podzespoły
Procesor Intel Core i7-2670QM 2,20 GHz
Sandy Bridge, TDP 45W, 6 MB cache
GPU Dedykowana AMD Radeon HD 6970M 2 GB DDR5 RAM
RAM 8 GB (4 GB + 4 GB)
DDR3 (1333 MHz)
Płyta główna Samsung (chipset Intel HM65)
Ekran
Rozmiar 17,3″
Rozdzielczość 1.920 x 1.080 pikseli
Model Samsung 173HT02-C01
Powłoka Błyszcząca (Glare)
Pozostałe
Dysk twardy Hitachi HTS727575A9E364
750 GB, 7.200 RPM, 16 MB cache SanDisk iSSD P4 8 GB, SSD
Napęd DVD TSSTcorp CDDVDW SN-208BB DVD+R DL
Interfejsy sieciowe Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC (10/100/1000 MBit)
Intel Centrino Advanced–N + WiMAX 6250 WiFi b/g/n Intel Wireless Display Bluetooth 3.0
Karta dźwiękowa Realtek ALC269
Głośniki 2.1: 2 x 2 W + niskotonowy
Złącza 1 x Wejście mikrofonu
1 x Wyjście słuchawek 1 x port VGA/D-sub 2 x USB 3.0 2 x USB 2.0 1 x RJ45 LAN 1 x HDMI 1 x DisplayPort 1 blokada Kensingtona Czytnik kart SD / SDHC / MMC / MMC Plus / MS / MS Pro / xD
Kamera 2 Mpix
System operacyjny Windows 7 Home Premium 64-bit
Bateria
Typ/pojemność akumulator litowo-jonowy, wymienny, 8-komorowy
Pojemność 5.900 mAh 89 Wh

Wygląd

Samsung NP700G7A jest prawdziwym kolosem. Przy wymiarach 53 x 409 x 277 mm i wadze ponad 4 kilogramów, nie jest zdecydowanie przykładem klasycznej maszyny mobilnej, a raczej propozycją typu „Desktop Replacement”. I jako taki, prezentuje się imponująco. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Komputer wykonany został z elementów plastikowych i metalowych, przy czym zdecydowanie przeważają te pierwsze. Szczególną uwagę zwrócić należy na solidny, profilowany pulpit roboczy ze szczotkowanego aluminium – to jeden z niewątpliwych atutów laptopa. Nie tylko jest przyjemny w dotyku i zapewnia wygodne podparcie dla nadgarstków, ale do tego jest sztywny i nie ugina się nawet pod silnym naciskiem. Dzięki temu praca z notebookiem jest bardzo komfortowa – nawet w wypadku dłuższych sesji.

Jednym z charakterystycznych dla Series 7 elementów jest chromowane pokrętło trybów, ulokowane po prawej stronie pulpitu roboczego, zaraz obok prawego zawiasu pokrywy. Ten nietypowy gadżet ma bardzo praktyczne znaczenie – umożliwia szybką i bezproblemową nawigację po czterech głównych trybach wydajności – Gamer, Balanced, Library i Green. Jak łatwo zgadnąć, przygotowane zostały one pod konkretne potrzeby: i tak numer jeden oznacza maksymalną wydajność i pełne podświetlenie pulpitu roboczego, numer 2 to tryb zoptymalizowany do normalnej pracy, numer 3 dedykowany jest pracy z przeglądarką internetową i dokumentami, a numer 4 to tryb oszczędny. Ktoś mógłby zapytać – po co to wszystko, skoro w każdym laptopie możemy ustawić plan energetyczny? Odpowiedź jest prosta – żeby było wygodniej. W rzeczywistości rozwiązanie zaproponowane przez inżynierów z koreańskiej firmy sprawdza się doprawdy rewelacyjnie, na czym zyskuje ergonomia obsługi urządzenia.

Ramka otaczająca ekran wykonana jest z błyszczącego plastiku o specyficznej, porowatej fakturze, co do pewnego stopnia zmniejsza refleksy oraz ułatwia utrzymanie komputera w czystości. Pokrywa laptopa budzi mieszane uczucia – po pierwsze jest z tworzywa sztucznego. Po drugie – ma tendencję do uginania się pod naciskiem. Po trzecie w końcu – jest bardzo podatna na zabrudzenia i zarysowania. W sprzęcie klasy NP700G7A jest to element, który zdecydowanie uznać należy za poważną wadę i konstrukcyjne niedopatrzenie. Warto jeszcze napisać kilka słów na temat zawiasów – nie prezentują się specjalnie imponująco, ale w czasie testów nie dały specjalnych powodów do narzekań. Ich konstrukcja umożliwia odchylenie pokrywy o 130 stopni.

Koncept Samsunga NP700G7A może budzić kontrowersje. Z jednej strony, sprzęt zaprojektowany został jako maszyna elegancka i stylowa, w której liczbę wizualnych „bajerów” ograniczono do minimum – mamy tu co prawda specjalny, podświetlony panel nad klawiaturą (aktywny w predefiniowanym trybie gracza), którego zadaniem jest podkreślić futurystyczny charakter notebooka, jednakże w każdej chwili owe graficzne fajerwerki możemy wyłączyć. Z drugiej strony, komputer pomimo obecności budzących zaufanie materiałów, wykonany został raczej średnio – tuż obok elementów świetnie zrobionych (jak choćby rewelacyjne pokrętło zmiany trybów pracy czy solidny pulpit roboczy) znajdziemy takie niedoróbki, jak wyraźnie uginająca się pokrywa czy bez pomysłu rozplanowany układ portów.

Mobilność

Komputer posiada wymienny, 8-komorowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 5.900 mAh. W czasie testów uzyskaliśmy następujące wyniki:

  • 187 minut (3 godziny i 7 minut) dla komputera obciążonego w sposób niewielki. Parametry: aktywna karta graficzna AMD, wyłączona łączność WiFi, jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony edytor dokumentów i czytnik PDF, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: praca z dokumentami, czytanie e-booków.
  • 107 minut (1 godzina i 47 minut) pracy dla komputera funkcjonującego w sposób przeciętny. Parametry: aktywna karta graficzna AMD, włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomione odtwarzanie pliku wideo w rozdzielczości FullHD, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: oglądanie filmów, aktywne przeglądanie zasobów Internetu.
  • 61 minut (1 godzina i 1 minuta) dla komputera obciążonego w sposób mocny. Parametry: aktywna karta graficzna AMD, włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu ustawiona na 100%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony Benchmark Battery Eater, procesor obciążony w 100%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: granie, zaawansowana obróbka mediów.

Kiepski czas pracy na akumulatorze nie wynika ze słabych parametrów tego ostatniego, a z faktu, że Samsung nie dał użytkownikowi możliwości wykorzystania zalet dwóch kart graficznych – bez względu na plan energetyczny, pracuje wydajny (i zasobożerny) układ GPU firmy AMD. Jeśli dołożyć do tego potężny ekran i mocny procesor jasnym się staje, dlaczego nawet w trybie Green komputer wytrzymuje zaledwie nieco ponad 3 godziny.

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, w tym miejscu może je porzucić. 🙂 Ciężki, nieporęczny, nie posiadający modemu 3G a do tego nie wytrzymujący zbyt długo z daleka od gniazdka – Samsung NP700G7A stanowi zaprzeczenie idei komputera mobilnego. Biorąc jednak pod uwagę intencje jego twórców, ciężko poważnie traktować powyższe zarzuty. Ta maszyna to po prostu stacjonarny PC zapakowany dla niepoznaki w obudowę laptopa.

Kultura pracy

Samsung nie przyłożył się specjalnie do tego elementu działania komputera. Pomimo obecności pokaźnych radiatorów (dzięki nim laptop cechuje się grubością przekraczającą 5 cm) i rozbudowanego układu chłodzenia, maszyna ma tendencję do zbytniego nagrzewania się w okolicy klawiatury. Co ciekawe, pulpit roboczy w tym samym czasie pozostaje przyjemni letni.

Nieco lepiej wygląda kwestia głośności – w zasadzie tylko przy maksymalnym obciążeniu hałas staje się zauważalny, utrzymując się przez większość czasu na poziomie średnim, co oznacza że jesteśmy świadomi jego obecności, ale nie jest utrapieniem. W trybach dedykowanych pracy z dokumentami czy przeglądarką internetową, układ chłodzenia jest niemal niesłyszalny.

Ekran

Już na wstępie zaznaczyć trzeba, że wyświetlacz to jedna z najmocniejszych zalet recenzowanego komputera. Jeśli więc zwracacie szczególną uwagę właśnie na ten element wyposażenia maszyny, możecie spokojnie przerwać lekturę i udać się do sklepu po NP700G7A. Ekran pracuje w rozdzielczości Full HD (1.920 x 1.080 pikseli) i posiada przekątną równą 17,3″. Producentem tego modelu jest sam Samsung i śmiało można napisać, że tym razem dostarczył jedno z najciekawszych urządzeń tego typu.

Pomimo silnie refleksującej matrycy, nawet w słoneczny dzień korzystanie z laptopa nie jest specjalnie uciążliwe – wszystko dzięki bardzo wysokiej jasności ekranu. Jeśli dołożyć do tego znakomity kontrast, satysfakcjonujący poziom jakości czerni, odświeżanie 120 Hz i przyzwoite kąty widzenia, otrzymamy produkt zdecydowanie warty uwagi – i to bez względu na to, czy mierzycie w sprzęt dla graczy, czy w przenośną stację roboczą dla fotografa.

Klawiatura i gładzik

Samsung NP700G7A z racji swoich dużych gabarytów ma dość miejsca, by pomieścić pełnowymiarową klawiaturę z przyciskami numerycznymi. W przeciwieństwie do dużej części obecnych na rynku komputerów mobilnych, producent oddał do naszej dyspozycji układ klasyczny, nie wyspowy. Klawisze są duże, specjalnie wyprofilowane i cechują się bardzo miękkim skokiem. Całość sprawuje się nieźle i raczej nie może być powodem do narzekań. Warto również dodać, iż klawiatura „uzbrojona” została w diody podświetlające, a z myślą o graczach wydzielono strefę WSAD (te cztery przyciski podświetlane są na czerwono, reszta na niebiesko) oraz blok strzałek.

Powierzchnia płytki dotykowej jest gładka, a samo urządzenie wpiera multidotyk. Nie zabrakło tu również dwóch stref przewijania, choć domyślnie pozostają one wyłączone. W dolnej części gładzika znajdziemy dwa przyciski oraz podświetlaną listwę, która ułatwia obsługę komputera w nocy.

Porty i wyposażenie

  • Dysk twardy

Komputer wyposażony został w pojemny i bardzo szybki dysk Hitachi HTS727575A9E364 (750 GB, 7.200 RPM, 16 MB cache), którego wydajność w praktyce jest ponadprzeciętna. Specjalnie z myślą o szybkim wybudzaniu maszyny ze stanu hibernacji, producent dołożył również dodatkowy, szybki dysk SSD o pojemności 8 GB (SanDisk iSSD P4) – na nim zapisywane są kluczowe dane, do których dostęp ma tylko system operacyjny.

  • Porty

Zarówno wybór portów, jak i ich ulokowanie pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Większość gniazd trafiła na lewą listwę, co dla wielu mobiManiaKów może być niepotrzebnym utrudnieniem. W zestawie portów zajdziemy VGA, DisplayPort i HDMI oraz porty USB: 2 w standardzie 2.0 oraz 2 w standardzie 3.0. Jak na centrum multimedialne to niewiele – brakuje takich gniazd jak eSATA czy FireWire/i.LINK lub S/PDIF.

  • Interfejsy komunikacyjne

Samsung Series 7 wyposażony został w duet modułów Realtek (RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC) i Intel (Centrino Advanced–N + WiMAX 6250 WiFi b/g/n) wraz ze wsparciem dla innowacyjnej technologii Wireless Display, dzięki której laptopa łatwo można bezprzewodowo podłączyć do kompatybilnego telewizora lub innego urządzenia. Całość uzupełnia Bluetooth w standardzie 3.0.

  • Kamera i głośniki

Od strony komunikacji nie można Samsungowi zarzucić braku starań. Świetnie zbierający mikrofon z algorytmem usuwającym zakłócenia oraz bardzo przyzwoita kamerka internetowa o rozdzielczości 2 Mpix stanowią funkcjonalny duet, który sprawdza się nawet w trudniejszych warunkach (słabo oświetlone pomieszczenia, hałas i gwar). Równie ciekawie wygląda kwestia nagłośnienia – w komputerze znalazły się głośniki w systemie 2.1 – dwa o mocy 2 W, wspierane przez trzeci – niskotonowy. W praktyce rozwiązanie to nie zastąpi nam jednak porządnych, zewnętrznych głośników – film możemy spokojnie obejrzeć, ale ze słuchaniem muzyki może być już różnie. Cierpi zwłaszcza głębia niskich tonów, niezbyt czysto brzmią również wysokie tony.

  • Pozostałe wyposażenie

Listę dostępnego wyposażenia zamyka napęd DVD TSSTcorp SN-208BB DVD+R DL oraz standardowy czytnik kart SD/ MS/ MS Pro/ xD/ MMC. W kwestii oprogramowania Samsung zdał się na 64-bitową wersję systemu Windows 7 oraz bardzo bogaty zestaw własnych aplikacji – znajdziemy tu choćby zestaw animowanych tapet czy specjalnie dobrane motywy tematyczne (szczególnie interesująco prezentuje się na przykład tryb Gracza).

Wydajność

Samsung NP700G7A to komputer dla graczy. Nie dziwi więc obecność podzespołów z najwyższej półki – 8-rdzeniowego procesora Intel Core i7-2670QM o taktowaniu 2,20 GHz oraz dedykowanej karty graficznej AMD Radeon HD 6970M, wyposażonej w 2 GB pamięci DDR5 RAM. Co może niektórych mobiManiaKów zdziwić, producent nie dał użytkownikom maszyny możliwości skorzystania z zintegrowanego, oszczędnego GPU firmy Intel – wynika to zapewne z faktu, że maszyna klasy Series 7 z założenia nie jest mobilna, więc długi czas pracy na jednym ładowaniu nie jest potrzebny. Całość uzupełniają 2 kości pamięci RAM, każda po 4 GB, co w sumie daje nam 8 GB na kościach DDR3. Jak taka kombinacja sprawdza się w praktyce? Znakomicie.

System Windows 7 ocenił wydajność maszyny na 5,9 pkt i to tylko dlatego, że najsłabszą stroną okazał się dysk twardy – resztę komponentów oceniono na imponujące 7,5 lub 7,6 pkt. Opcja Turbo Boost działa poprawnie, pozwalając na tymczasowe zwiększenie możliwości procesora, nie doprowadzając przy tym do niechcianego zjawiska throttling’u CPU – przy obciążeniu wszystkich rdzeni zwykle szybkość procesora stabilizowała się w okolicach 2,6 GHz, w pojedynczych wypadkach sięgając do 2,8-2,9 GHz.

W czasie testów sprawdziliśmy wydajność laptopa w takich benchmarkach, jak 3DMark 11, 3DMark Vantage, CineBench 11.5, CrystalDiskMark, NovaBench, PCMark 7 i PCMark Vantage – wyniki znajdziecie w sekcji poświęconej benchmarkom (link).

Mieliśmy również okazję sprawdzić, jak na maszynie Samsunga działają najnowsze gry. W znacznej części wypadków nie było najmniejszych problemów z płynnością, nawet przy maksymalnie wyśrubowanych ustawieniach. W takich tytułach, jak Brink (2011) czy DeusEX: Human Revolution (2011) komputer nie schodził poniżej 30 klatek na sekundę w trybie Full HD. Syntetyczny benchmark Cinebench 11.5 ocenił wydajność procesora na 5,21 pkt a GPU – na 59,18 fps. Pomimo tego musicie się liczyć z tym, że są na rynku gry, które nawet dla tego sprzętu będą stanowiły pewien problem – przykładem takiego tytułu może być Battlefield 3, który jak donoszą nasi koledzy z zachodnich redakcji, w rozdzielczości Full HD i przy maksymalnie wyśrubowanych ustawieniach, nie działa płynnie.

Więcej informacji znajdziecie w sekcji poświęconej testom wydajności w grach (link).

Podziękowania za współpracę przy artykule

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym RTV EURO AGD
» www.euro.com.pl

RTV EURO AGD jest pierwszą ogólnopolską wyspecjalizowaną siecią detaliczną. Oferujemy sprzęt audio-wideo, zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego, laptopy i inny sprzęt komputerowy, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt fotograficzny oraz akcesoria.

Ceny Samsung NP700G7A-S01PL

Samsung NP700G7A-S01PL

od: 6.488 zł »

Szymon Marcjanek