>

Test platformy OXY24, czyli jak zdalnie korzystać z MS Office i innych programów

Oxycom to wrocławska firma zajmująca się branżą IT. Spółka świadczy usługi związane z tzw. Cloud Computing. Świat się zmienia, uzależniając od internetu, a programy w chmurach są świadectwem tej rosnącej zależności. Coraz więcej firm i prywatnych osób zaczyna korzystać z softu uruchamianego z poziomu przeglądarki. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sobie radzi platforma OXY24. Zobaczymy jakie korzyści przynosi, ale przede wszystkim – czy może konkurować (pod względem ergonomii pracy, użyteczności i ceny) z tradycyjnymi programami instalowanymi na dysku twardym komputera.

Pakiet biurowy to również edytor tekstu / fot. mobiManiaK

Wideo recenzja na początek

OXY24 z poziomu komputera

Zacznijmy od podstaw – co trzeba po kolei zrobić, aby zdalnie skorzystać z jednego z programów oferowanych przez Oxycom? Najpierw musimy się zapoznać ze stroną internetową wspomnianej platformy oxy24.pl. Tam przyda się nam konto użytkownika, którego sami niestety nie stworzymy. Przyjdzie nam wysłać zgłoszenie i czekać na odpowiedź konsultantów. Jest to może nieco bardziej uciążliwe od zakładania profilu na Facebooku, ale zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

na naszym profilu możemy sprawdzić akutalnie udostępnione oprogramowanie / fot. mobiManiaK

Załóżmy że udało nam się zalogować, a podczas rozmowy z konsultantami dokupić jakiś pakiet usług. Naszym oczom ukaże się interfejs użytkownika, gdzie znajdziemy między innymi zestawione aplikacje aktualnie nam udostępnione w ramach wykupionego pakietu. Nie warto jednak klikać na razie na żadną z nich. Nie zdołamy ich uruchomić – jeszcze.

Niestety nie obędzie się bez pewnych instalacji na komputerze. Musimy umożliwić komunikację pomiędzy naszym systemem, a platformą udostępniającą program. W tym celu skorzystamy z zamieszczonej na stronie naszego konta aplikacji Citrix Receiver. Znajdziemy tam wersję zarówno pod Okienka, jak i pod Maca. Waga pliku, który przyjdzie nam pobrać nie jest duża. To niespełna 26 MB, które zainstalują się w mgnieniu oka.

Nie obędzie się bez instalacji małej aplikacji / fot. mobiManiaK

Nadszedł w końcu czas uruchomienia pierwszej aplikacji. Platformę OXY24 sprawdziliśmy na przykładzie pakietu dla budownictwa oraz pakietu biurowego. Szybkość uruchamiania konkretnej aplikacji jest oczywiście uzależniona od szybkości naszego łącza. W naszym przypadku, dysponowaliśmy 6 Mb połączeniem „na kablu” i nie doświadczyliśmy „lagów”, czy też poważniejszych przestojów. Co więcej – soft kreślarski uruchomił się znacznie szybciej niż jego tradycyjna alternatywa zainstalowana na dysku twardym komputera.

Uruchomienie programu trwa kilka chwil / fot. mobiManiaK

Miałem okazję przez długi czas pracować na oprogramowaniu AutoCAD, dzięki czemu mogę teraz z czystym sercem napisać, że alternatywa oferowana przez Oxycom nie odbiega mocno od oryginału. Funkcjonalność jest niemal identyczna. Niektóre funkcje są inaczej rozplanowane, inne poukrywane. Jednakże przesiadka z klasycznego softu, na soft chmurowy nie była problematyczna. Przeciętny użytkownik bardzo szybko się odnajdzie w nowym interfejsie i już po kilku, kilkunastu minutach będzie mógł rozpocząć pracę nad projektem.

Pakiety oferują pełną funkcjonalność tradycyjnego softu / fot. mobiManiaK

W przypadku pakietu biurowego, zmian względem tradycyjnego softu zauważyliśmy jeszcze mniej. Bez większych problemów udało nam się stworzyć szybką bazę w Excelu i towarzyszące jej wykresy. Niestety aplikacja nie wykryła zainstalowanych w systemie czcionek, a nigdzie też nie znaleźliśmy opcji doinstalowania dodatkowych. Nie jest to jednak poważne uchybienie – pakiet biurowy oferuje standardowy wachlarz czcionek.

Oczywiście mamy pełną kontrolę nad naszymi dokumentami, a pliki zapisujemy na dysku twardym naszego komputera. Nie odnotowaliśmy żadnych błędów, czy też artefaktów powstających podczas procesu zapisywania i otwierania materiałów.

OXY24 na smartfony i tablety

Programy w chmurach to rozwiązanie mobilne. Nie musimy zabierać ze sobą całego stanowiska, wystarczy, że pamiętamy login oraz hasło do naszego konta na OXY24. W dzisiejszej dobie, kiedy również urządzenia mobilne zyskują na znaczeniu, nie powinno dziwić rozciągnięcie oferty Oxycomu na tablety i smartfony.

OXY24 jest dostępny z poziomu tabletów i smartfonów / fot. mobiManiaK

W zasadzie sposób działania Chmury na Androidzie, czy też iOS nie różni się mocno od opisanej wyżej wersji na Windows i Mac. Potrzebujemy jedynie aplikację, konto i wykupione pakiety. Na dzień dzisiejszy sama instalacja i uzyskanie dostępu z poziomu smartfona jest jeszcze nieco problematyczne. Już niedługo jednak doczekamy się zautomatyzowanego procesu logowania i powiązania konta OXY24 z mobilną wersją Citrix Receiver.

Wersja na tablety została zoptymalizowana z uwzględnieniem ekranu dotykowego / fot. mobiManiaK

W kwestii funkcjonalności, niewiele można dodać ponadto co zostało napisane w poprzednim punkcie. Aplikacje wyglądają bowiem identycznie – różnią się jedynie sposobem nawigacji. Pakiety zostały bowiem zoptymalizowane z myślą o specyfice ekranów dotykowych. Niektóre opcje, takie jak lupa, czy też wysunięcie klawiatury, wywołujemy przez naciśnięcie opcji Menu bezpośrednio na urządzeniu. W praktyce sprawdza się to świetnie, chociaż ergonomia pracy jest całkowicie odmienna niż w przypadku pracy na komputerze. Nie potrafiłem się na przykład przesiąść na mobilną wersję CADa, w której poszczególne punkty trzeba było wskazywać palcem. O wiele lepiej z pewnością system sprawdza się na urządzeniach wyposażonych w rysik.

Projektanci z pewnością skorzystają z softu kreślarskiego / fot. mobiManiaK

Podsumowanie

Platforma OXY24 jest zdecydowanie warta uwagi. Usługa w postaci chmury programów to rozwiązanie dopiero zyskujące popularność, ale w naszej opinii pozostające słuszną ścieżką rozwoju branży IT. Warto przy tym wspomnieć, że Oxycom oferuje na dzień dzisiejszy dostęp do 67 aplikacji zarówno z pakietów budownictwa, jak i biurowych. Pod tym adresem znajdziemy cennik poszczególnych pakietów. Jak widać, ceny są zróżnicowane – możemy bowiem wykupić abonament, jak i godziny użytkowania danej aplikacji. Na pytanie czy to jest opłacalne, każdy musi odpowiedzieć sobie sam, przez pryzmat własnego grafiku pracy.

ZALETY
 
  • Prosta obsługa;
  • Szeroki wachlarz aplikacji;
  • Mobilność rozwiązania;
  • Chmura dostępna również z poziomu Androida i iOS.
 
WADY
 
  • Niedopracowane (jeszcze) rozwiązanie na smartfony i tablety;
  • Specyficzny system rozliczania.
 
 

 

Ocena

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.

Składowe
Ocena cząstkowa
Ocena całkowita
     
  • Estetyka
  • Funkcjonalność
  • Użyteczność
  • Mobilność
  • Ergonomia pracy
  • 4.5
  • 4.5
  • 4.0
  • 4.0
  • 3.5
4.1
     

 

Werdykt maniaKa

   
To rozwiązanie jest dla Ciebie jeśli…
To rozwiązanie nie jest dla Ciebie jeśli…


  • …pracujesz na kilku stanowiskach, ale na tym samym oprogramowaniu;
  • …korzystasz z konkretnych programów sporadycznie i opłaca ci się wykupywać ich dostęp na godziny.
  • …pracujesz na stanowisku niepodłączonym do internetu;
  • …korzystasz praktycznie przez cały czas z tych samych aplikacji, na jednym komputerze.
 
 

 

arek