>

TRENDnet TEW-656BRG – test mobilnego routera 3G

TRENDnet TEW-656BRG to klasyczny, mobilny router WiFi. Jego zaletami są nie tylko niewielkie gabaryty, ale również obsługa modemów 3G. Oczywiście przy tego typu funkcjonalności powstają uzasadnione pytania o jej niezawodność i kompatybilność urządzenia z konkretnymi modemami. Nic tak nie stresuje, jak pieniądze wyrzucone w przysłowiowe błoto. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jak router radzi sobie w praktyce i czy jest wart naszych pieniędzy. Zapraszam do lektury!

TRENDnet TEW-656BRG / fot. mobiManiaK

TRENDnet TEW-656BRG – specyfikacja

  • Standard: IEEE 802.11b/g/n
  • porty USB: 1 x USB 2.0
  • Kompatybilne sieci: UMTS/HSPA, WCDMA (HSDPA), CDMA2000 (EV-DO), TD-SCDMA
  • Kompatybilne modemy: strona producenta
  • Częstotliwość pracy: 2.4000~2.484 GHz
  • Transfer danych:
    • 11b: do 11Mbps
    • 11g: do 54Mbps
    • 11n: do 150Mbps
  • Zabezpieczenia: 64/128-bit WEP, WPA-PSK(TKIP)/WPA2-PSK(AES)
  • Siła sygnału: 11n: 13 dBm, 11g: 11 dBm, 11b: 10 dBm
  • Wymiary: 93 x 65 x 19,5 mm
  • Waga: 66 g
  • Zużycie energii: 350 mA
  • Temperatura operacyjna: 0~40°C
  • Wilgotność operacyjna: max 95%

TRENDnet TEW-656BRG / fot. mobiManiaK

Router mobilny

TRENDnet TEW-656BRG został zaprojektowany jako mobilny router WiFi. Tak też jest określany przez producenta zarówno na stronie produktowej, jak i w nagłówku panelu administracyjnego. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt, który zabierzemy ze sobą wszędzie. Mały, lekki i bardzo prosty w obsłudze. Posiada nawet elegancką zawieszkę, dzięki której zawiesimy urządzenie za ekranem laptopa. Co więcej, w zestawie znajdziemy eleganckie etui, w którym schowamy router wraz z całym okablowaniem. Niestety jesteśmy zdani na stałe podłączenie do źródła zasilania. Na szczęście, producent oprócz ładowarki sieciowej dołączył do zestawu kabel USB dzięki któremu urządzenie podłączymy do komputera. Możemy zatem z powodzeniem mówić o pełnej mobilności testowanego urządzenia – zarówno w kwestii komfortu pracy, jak i wygody transportu.

Obudowa została wykonana z plastiku / fot. mobiManiaK

Urządzenie ma bardzo prostą, skrzynkową formę. Niestety nie sprawia wrażenia solidnego. W budowie zostały wykorzystane tworzywa sztuczne, czyli znany nam wszystkim plastik. Dlatego też zaleca się ostrożność podczas pracy. Ułamanej zawieszki raczej łatwo nie wymienimy. Górna powierzchnia obudowy została wypolerowane, co poprawia ogólne wrażenie, ale z drugiej strony grozi widocznymi na pierwszy rzut oka pyłkami kurzu oraz odciskami palców. Boki na szczęście pozostały matowe.

Na dole znajdziemy prosty mechanizm spustowy dla zawieszki / fot. mobiManiaK

Na górnym panelu, oprócz wytłoczonego loga producenta znajdziemy wskaźniki LEDowe oznaczone odpowiednimi piktogramami. Będą sygnalizowały nam działającą łączność WiFi oraz podłączenie do internetu. Na dole urządzenia, znajdziemy jedynie prosty mechanizm spustowy blokujący plastikową zawieszkę. Na frontowej ściance ulokowano pojedynczy port USB. Do niego właśnie podłączymy modem 3G. Tylni panel zawiera włącznik, przycisk WPS oraz gniazdo miniUSB wykorzystywane jako gniazdo zasilania – zarówno dla ładowarki sieciowej, jak i kabla USB.

Urządzenie jest niewielkie, niepozorne, poręczne... innymi słowy w pełni mobilne / fot. mobiManiaK

Funkcjonalność pierwsza klasa

TRENDnet TEW-656BRG jest routerem mobilnym. To oznacza, że stworzymy dzięki niemu sieć WiFi, a internet podłączymy poprzez port USB i modem 3G. To bardzo proste rozwiązanie dla podróżników, którzy nie potrzebują gniazd Ethernetowych, wręcz nie chcą dużych urządzeń, a nie zadowolą się bezpośrednim podłączeniem modemu do komputera – czy to ze względu na zapotrzebowanie na rozdzielenie sygnału, czy też zabezpieczenie sieci.

Najpierw zbadaliśmy podstawową funkcjonalność urządzenia, tj. tworzenie sieci bezprzewodowej. Proces ten jest bardzo prosty i intuicyjny. Po włączeniu urządzenia czekamy krótką chwilę, a następnie wyszukujemy na komputerze na liście SSID domyślną sieć TRENDnet. Jeśli chcemy szyfrować połączenie lub też bawić się zaawansowanymi opcjami, czeka nas wizyta w panelu administracyjnym. W instrukcji obsługi znajdziemy adres IP oraz domyślne hasło dostępu, jakie przyjdzie nam wpisać w przeglądarce internetowej.

Panel administracyjny / fot. mobiManiaK

Panel administracyjny jest równie prosty co samo urządzenie. Ma klasyczny układ głównego okna z dwiema belkami opcji. Programiści zdecydowali się wysunąć na wierzch przycisku wyświetlenia statusu urządzenia, zautomatyzowanego kreatora połączenia (Wizard) oraz skrótu do opcji zaawansowanych. Nawigowanie nie jest specjalnie skomplikowane, zwłaszcza że nie uświadczymy tu wielu opcji. Warto natomiast zauważyć, że producent przywiązał dużą uwagę do kwestii zabezpieczenia sieci. Możemy między innymi skorzystać z opcji filtrowania pakietów, domen lub konkretnych adresów internetowych. Utworzymy listę dostępową adresów MAC oraz ustawimy opcję automatycznego zamykania sesji administracyjnej po określonym czasie.

Opcje zabezpieczeń / fot. mobiManiaK

Niestety w kwestii siły sygnału nie możemy liczyć na zbyt wiele. Brak zewnętrznej anteny mocno obniża wydajność urządzenia w tym aspekcie. Zawieszony na ekranie laptopa router da 100% siłę sygnału. Niestety już po oddaleniu sprzętu o 2 metry, będziemy mogli skorzystać jedynie z 63% siły, co widać na poniższym zestawieniu. Oznacza to że podróżując w większej grupie, lepiej zajmować miejsca niedaleko siebie, a najlepiej w tym samym przedziale w przypadku PKP.

Zestawienie siły sygnału / fot. mobiManiaK

Same WiFi to jednak nie wszystko. Router zabieramy ze sobą również dla internetu. Ten zaś podłączymy przez modem 3G USB. Tutaj konfiguracja jest równie prosta, jak tworzenie podstawowej sieci. Po podłączeniu urządzenia musimy wejść do panelu administracyjnego i skonfigurować sprzęt zgodnie z instrukcją operatora sieci, u którego kartę wykupiliśmy. W kwestii kompatybilności nie możemy mieć większych zastrzeżeń. Producent opublikował obszerną listę modemów, które współpracują z routerem. Znajdziecie ją pod tym adresem. My testowaliśmy go na bazie HUAWEI E173 uzbrojonego w kartę Play. Jedynym niedociągnięciem wydaje się być zaniżanie szybkości połączenia internetowego, co widać na poniższym grafie.

Szybkość połączenia internetowego / fot. mobiManiaK

Podsumowanie

TRENDnet TEW-656BRG to bardzo użyteczny router mobilny, który z pewnością przyda się podróżnikom. Producent pomyślał o wszystkim – urządzenie ma nie tylko niewielkie gabaryty, ale w zestawie znajdziemy także zgrabne etui. Nie będziemy również narzekać na kompatybilność, która wydaje się być bez zarzutu. Jeśli będziemy na ten sprzęt uważać i o niego dbać, z pewnością odpłaci się nam wierną, bezawaryjną pracą. W sklepach znajdziemy go z metką opiewającą na około 200 zł – czy jest to koszt, na który warto się zgodzić? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy już Wam.

ZALETY
 
  • niewielkie gabaryty;
  • zawieszka na ekran;
  • etui w zestawie;
  • prosta konfiguracja sieci;
  • prosty w obsłudze panel administratora;
  • rozbudowane opcje zabezpieczeń;
  • możliwość zasilania z kabla USB;
  • obsługa modemu 3G.
 
WADY
 
  • brak anteny;
  • brak portu Ethernet;
  • słaby zasięg.
   

 

Ocena

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.

Składowe
Ocena cząstkowa
   
Jakość wykonania
3,0
   
Ergonomia
5,0
   
Funkcjonalność
4,0
   
Siła sygnału i zasięg
2,0
   
Cena
4,0
   
   
Ocena końcowa
3,6
   

 

Werdykt maniaKa

   
Ten sprzęt jest dla Ciebie jeśli…
Ten sprzęt jest Ci niepotrzebny jeśli…


  • …dużo podróżujesz;
  • …potrzebujesz taniego i mobilnego routera o niewielkim zasięgu.
  • …nie ruszasz się zwykle z domu, a w podróży śpisz;
  • …zależy ci na uniwersalnym routerze z portem Ethernet.
 
 

 

arek