>

Ostatni tydzień wakacyjnego odpoczynku niestety dobiega już końca. Wielu z nas musiało pożegnać się z urlopem, wracając do szarej rzeczywistości i nawału obowiązków. Należy jednak zwrócić uwagę, że okres wakacji nie dla wszystkich był łaskawy, są tacy, którzy bardzo ciężko pracowali. Chodzi tutaj o amerykański koncern Microsoft, który bardzo solidnie przygotowuje się do premiery swojego najnowszego systemu operacyjnego, który światło dzienne ujrzy ostatecznie w raz z tabletem Surface.

Jako, że dwa miesiące to niewątpliwie spory kawałek czasu, warto przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze fakty, związane z jesienną premierą Windows 8, tabletem Surface oraz samym Microsoftem.

Windows 8 – Z czym to się je?

Kiedy w sieci pojawiły się pierwsze informacje, przedstawiające po części zasadę funkcjonowania nowego systemu Windows 8, wielu użytkowników na całym świecie ogarnęło zaskoczenie. W przypadku jednej grupy były to jak najbardziej pozytywne odczucia, jednak w przypadku tej drugiej grupy, znacznie przeważającej, emocje wzbudzone informacjami o nadchodzącym OS’ie okazały się dość niepokojące. Muszę się przyznać, że osobiście kwalifikowałem się właśnie do tych sceptycznie nastawionych.

Kiedy Microsoft zaprezentował „kafelkowy” interfejs, wielu z nas zastanawiało się – Jak Windows 8 sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? No i dlaczego nie ma przycisku „Start” i kilku innych, standardowych dla „okienek” opcji?! Jednak z upływem czasu, kiedy w Internecie po kolei udostępniane były wersje testowe systemu, zapoznając się z opinią użytkowników, mających bezpośrednią styczność z W8, zacząłem podchodzić do tego z większym dystansem.

Jako, że wszyscy prędzej, czy później zaczęliśmy się przyzwyczajać do „kafelków” i nowych zasad wprowadzonych w działanie „ósemki”, obdarzając projekt Microsoftu zaufaniem, firma ostatecznie postanowiła ogłosić termin premiery swojego systemu. Plan był taki, że jeśli wszystko pójdzie jak się należy, Windows zadebiutuje jeszcze jesienią. Steven Sinofsky – jeden z prezesów firmy, na oficjalnym blogu Windows Team Blog, poinformował, iż egzemplarze W8 pojawią się na półkach sklepowych dokładnie 26 października.

2 sierpnia, Gigant z Redmond poinformował o podjęciu kolejnego z najważniejszych kroków – wprowadzeniu systemu Windows 8 w stan Release to Manufacturing(gotowy do produkcji). Zaowocowało to nie tylko uśmiechem na twarzy zarówno użytkowników osobistych, jak i producentów sprzętu komputerowego, ale również samych piratów. Już następnego dnia fałszywe kopie systemu krążyły po sieci, wypełniając witryny p2p.

Kolejnym etapem przygotowań okazała się prezentacja oprogramowania w wersji pudełkowej. Jak widzicie na ilustracji zamieszczonej poniżej, opakowanie prezentuje się dość przyjemnie. Logo, które podziwialiśmy do tej pory, w końcu nabrało kolorów. Znacznie uatrakcyjnia to wygląd nowej wersji BOX.

Osoby, które są zainteresowane zamówieniem Windowsa 8 w wersji cyfrowej, już teraz mogą złożyć zamówienie, by móc zakupić oprogramowanie w „promocyjnej” cenie. Jednak, by do tego doszło, należy najpierw upewnić się, czy spełniamy postawione wymagania.

Klienci, którzy zdecydowali się, bądź dopiero zdecydują zakupić komputer w raz z Windowsem 7 na pokładzie, mają szansę dokonać aktualizacji do Windows 8, za kwotę zaledwie 69 złotych. Promocja ta obejmuje jednak czas zakupu sprzętu w okresie między 2 czerwca 2012, a 31 stycznia 2013.

Rejestracji możecie dokonać, wypełniając specjalny formularz, zawarty na TEJ stronie.

Microsoft Surface – Pierwszy tablet amerykańskiego giganta

W raz z prezentacją Windowsa 8 na specjalnej konferencji, zwołanej przez Microsoft, otrzymaliśmy również bonus w postaci tabletu Microsoft Surface. Urządzenie zostanie wydane w dwóch konfiguracjach mechanicznych do wyboru.

Pierwszy model, z systemem Windows 8 w wersji RT na pokładzie, wyposażony będzie w układ SoC Tegra, tworzony na bazie architektury ARM oraz 10,6-calowy ekran wzmacniany przez powłokę szkła Gorilla. Wyświetlany obraz generowany będzie w rozdzielczości 1366×768 pikseli. W kwestii pojemności załączonego dysku SSD, otrzymamy wybór pomiędzy wersją 32, a 64 GB.

Drugi tablet z Windows 8 for Pro na pokładzie przeznaczony będzie dla nieco bardziej wymagających użytkowników. W kwestii wyświetlacza również przyjdzie nam współpracować z 10,6-calowym ekranem ClearType HD, tym razem jednak w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Pod maską umieszczono procesor Intel Ivy Bridge Core i5, wykonany w technologii 22nm, co umożliwi swobodną pracę z nowymi „okienkami” zarówno przy interfejsie Metro, jak i tym znanym nam do tej pory z PC. Tablet będzie posiadać również pojemniejszy dysk – 64 lub 128 GB oraz specjalny mechanizm chłodzenia, który pozwoli na długotrwałą pracę z urządzeniem.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat cech wspólnych, bo takowe oczywiście są. Przede wszystkim oba układy łączy elegancja i pomysłowe wykonanie. Specjalna obudowa ze stopu magnezu gwarantuje doskonałą ochronę i wytrzymałość dla układów zainstalowanych wewnątrz i nie oznacza to wcale, że tablety są ciężkie, wręcz przeciwnie. Znajdująca się na powierzchni obu ekranów powłoka Gorilla Glass zadba o to, by wyświetlacze się nie rysowały, a o wygodę podczas pisania na tablecie zatroszczą się specjalne klawiatury fizyczne, które Microsoft przygotował. Touch Cover i Type Cover poza pełnieniem funkcji pełnowymiarowej klawiatury, posłużą nam także jako tzw. pokrywy, chroniące dodatkowo tablety podczas transportu.

Cena, jaką przyjdzie zapłacić wszystkim zainteresowanym, to odpowiednio 400-600 za wersję z Windowsem RT i ok. 800 dolarów za Surface z Windows 8 Pro na pokładzie.

Cóż, do samego końca nie będzie wiadomo jak tablety zrewolucjonizują rynek mobilny, jednak możemy być pewni, że przysporzą wiele kłopotów konkurencji.

W ramach dodatkowej informacji warto również wspomnieć, iż jakiś czas temu na internetowej stronie kariery amerykańskiego Giganta pojawiło się ogłoszenie o naborze pracowników:

„Będziesz odpowiedzialny za ogólny projekt systemu. Będziesz ważnym członkiem zespołu, w którym pracują inżynierowie odpowiedzialni za firmware, oprogramowanie, zatwierdzanie projektów i mechanikę; razem z nimi powołasz do życia następną generację Surface”

– tak mniej więcej opisuje swoją ofertę Microsoft.

Cóż, widać, że „grożenie palcem” ze strony konkurencji, nie robi na producencie tabletu Surface najmniejszego wrażenia, a wręcz przeciwnie. Ekipa zamierza rozpocząć prace nad kolejną odsłoną mobilnego urządzenia.

To nie koniec zmian na lepsze

Rok 2012 to dla Microsoftu nie tylko premiera nowego systemu operacyjnego, w raz z tabletem. Firma ma w planach również premierę mobilnego oprogramowania Windows Phone 8 oraz pakietu biurowego Office 2013. Z racji tego, że bieżący rok jest niezwykle pracowity, co jak najbardziej wróży sporo sukcesów, należałoby to w jakiś sposób przypieczętować.

Doskonałym na to sposobem jest zmiana oficjalnego logo firmy, które towarzyszy marce od 25 lat. Projekt jest bardzo prosty. Składa się w z dwóch elementów, a mianowicie logotypu oraz symbolu w postaci czterech okienek, którego wygląd ma wyrażać różnorodność oferowanych przez Microsoft produktów i jednoznacznie kojarzyć się z kafelkowym interfejsem systemu Windows 8.

Jak Wam się podoba?

Myślę, że co nieco wiadomości sobie odświeżyliśmy, a to pozwoli nam śledzić na bieżąco dalsze poczynania amerykańskiej firmy. Do dnia premiery już naprawdę niewiele zostało, a im bliżej, tym więcej wokół się dzieje.

Źródło: Microsoft; MOBImaniaK

Piotr Sojski

Branżą elektroniczną interesuje się od 2009 roku. Kręci go wszystko, co związane z mobilnymi technologiami. Im gadżet większy i bardziej się świeci, tym zdecydowanie lepiej. Prywatnie student Informatyki i szczęśliwy narzeczony. W wolnych chwilach zajmuje się obróbką graficzną i fotografią. W ramach relaksu uprawia amatorsko kulturystykę. Były redaktor serwisów PCArena.pl i Androidnow.pl

Komentarze